Bitcoin güç tüketim endeksi güncellendi: BTC için çevresel meseleler geride mi kaldı?

Bitcoin güç tüketim endeksi güncellendi: BTC için çevresel meseleler geride mi kaldı?

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin güç tüketim endeksi güncellendi: BTC için çevresel meseleler geride mi kaldı?

Investing.com – Cambridge Üniversitesi, 3 yıl ortadan sonra Bitcoin Güç Tüketim Endeksi’ni güncelledi. Yeni hesaplamada değerli revizyonlar dikkat çekti. 

Bitcoin’in güç tüketiminde 2021 yılı için yapılan birinci varsayımlar saatte 104 terawatt güç harcandığı istikametindeydi. Lakin yapılan revizyonunun akabinde hesaplamalar 89 TWh’yi gösterdi. Misal bir aşağı istikametli revizyon 2022 yılı içinde yapılırken Bitcoin güç tüketimi için varsayım edilen kıymet, 105,3 TWh’den 95,5 TWh’ye düşürüldü. Uzmanlar, bu kıymetin ABD’de çamaşır kurutma makinelerinin yıllık bazda kullandığı güç ile muadil olduğunu söyledi.

Raporu kaleme alan müellif Alexander Neumueller, evvelki iddiaların yüksek olmasını Bitcoin madenciliğinde kullanılan ASIC donanımının artan verimliliğinin ve gücünün hesaba katılmamasına bağladı. Güncellenen metodolojide ise son donanım gelişmeleri de hesaplamaya dahil edildi. 

Son duruma nazaran Cambridge Üniversitesi’nin yeni endeksinin Bitcoin’in güç tüketimi konusunda daha hakikat bilgi verdiği düşünülüyor. Buna nazaran Cambridge araştırmacıları, bu yıl için Bitcoin’in ortalama 70,4 TWh güç harcadığını iddia ediyor. 

Bitcoin’in güç tüketimiyle ilgili bilgilerin revize edilmesi, kripto paranın çevresel tesirini manaya konusunda daha gerçek bilgi edinmek için son derece kıymetli görülüyor. 

Sonuçlar göz önüne alındığında madencilikte kullanılan donanımların çeşitliliği ve verimliliği arttıkça güç tüketiminin de yıldan yıla önemli oranda azaldığı görülüyor. Böylelikle her geçen yıl daha çevreci hale gelen kripto para madenciliği, dal için kıymetli bir sorunu da geride bırakabilir. Bunun yanında teknoloji ilerledikçe yenilenebilir güç kaynakları, daha verimli bir metot haline gelerek Bitcoin madenciliğinde kıymetli bir hisseye sahip olmaya başladı. Bu da hem daha çevreci bir yaklaşımın benimsenmesi hem de uzun vadede daha düşük maliyetli faaliyetler olarak kripto bölümüne ek yarar sağlayabilir. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap