Bitcoin geliştiricileri, Craig Wright’ın tezlerine karşı isyan etmeye başladı

Bitcoin geliştiricileri, Craig Wright’ın tezlerine karşı isyan etmeye başladı

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin geliştiricileri, Craig Wright’ın tezlerine karşı isyan etmeye başladı

Pazartesi gününe ilişkin mahkeme evrakına nazaran bir küme Bitcoin geliştiricisi, Craig Wright’ın kripto şirketinin, tez edildiği üzere şirketin hacklenerek kaybettiği milyarlarca dolar bedelindeki Bitcoin‘e aslında hiç sahip olmadığını söyledi.

Geliştiricilerin savunmasına nazaran şirket, token’ların sahipliğini kanıtlamak ve fonlar üzerinde denetim sahibi olmak maksadıyla sunulan evrakları “uydurdu.” Mahkeme belgesi, Twitter, Bluesky ve Block’un kurucusu Jack Dorsey‘in de finansörler ortasında yer aldığı Bitcoin Yasal Savunma Fonu tarafından paylaşıldı.

12 geliştiricinin avukatları, Tulip Trading’in “dijital varlıklara hiçbir vakit sahip olmadığını ve bu iddiayı düzmece evraklara dayanarak ortaya koyduğunu” söyledi. Avukatlar, Dr. Wright’ın dolandırıcılık ve sahtecilik geçmişine atıfta bulunarak Wright’ın İngiliz mahkemelerini bir sahtekarlık aracı olarak kullandığını sav etti.

Savunma, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğunu öne süren Wright’ın, Tulip Trading’in sahip olduğunu ve hack sonrası çalındığını tez ettiği BTC’lerden yazılımda yanılgı yaptığını söylediği geliştiricilere dava açmasının akabinde geldi. Wright’ın avukatları, geliştiricilerin Tulip Trading’e yardım etmeyi reddederek “güvene dayalı görevlerini” yerine getirmediklerini söylüyor.

Wright’ın uyuşmazlıkları dava etme konusunda uzun bir geçmişi bulunuyor. Birleşik Krallık mahkemesi, geçtiğimiz ay Wright’ın Coinbase (COIN) ve Kraken borsalarının “Bitcoin” ismini kullanarak telif hakkını ihlal ettiği teziyle açtığı davayı reddetti.

Şu anda Wright’ın Norveç, İngiltere ve ABD’de devam eden en az 3 davası bulunuyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap