Bitcoin Gelenekselleşen “Noel Baba Rallisini” Bu Yılda Gerçekleştirecek Mi?

Bitcoin Gelenekselleşen “Noel Baba Rallisini” Bu Yılda Gerçekleştirecek Mi?

Paylaş
Bitcoin Gelenekselleşen “Noel Baba Rallisini” Bu Yılda Gerçekleştirecek Mi?

Kriptokoin.com – 2019 yılı sona yaklaşıyor ve kripto hayranları gün geçtikçe çoğalıyor ve piyasaya olan güven artıyor. En iyi kripto para Bitcoin’de, son birkaç ay içinde bazı kritik fiyat hareketleri oldu ve BTC her iki yönde de salındı. Nisan ayında Bitcoin’in, piyasada uzun bir kripto kışının yeniden ortaya çıkmasına öncülük etmesi, ATH değerlerinin %90’ından fazlasını kaybederek sayısız kripto para biriminin fiyatlarını etkilemesi dikkat çekiciydi. Şimdi bazı analist ve uzmanlar, Bitcoin’in yakında bir boğa koşusu gerçekleştireceğine inanıyor. Asıl soru, bunun ne zaman olacağıdır. Bazı sektör öncüleri Aralık’ın Bitcoin için iyi bir ay olacağına inanıyor ve buna inanmak için güçlü sebepleri var.

Bitcoin’de “Noel Baba rallisi” bu yılda gerçekleşecek mi?

Bitcoin pazarının dinamikleri ve 4 yıl boyunca Aralık ayındaki fiyat dinamikleri üzerine basit bir bakış, Aralık 2015’ten bu yana önde gelen kripto paranın her Aralık’ta büyüdüğünü gösteriyor. Fiyat artışı %30 ve üzeri bir yükselişe işaret ediyor. Muhtemelen en göze çarpan dönem, Aralık 2017’de Bitcoin’in 20.000 ABD doları değeriyle bir ATH’ye ulaştığı zamandı. Bu değerlendirmeden, birçok analistin neden Bitcoin’in bu yıl Aralık ayında büyümesini beklediğini anlamak kolaydır. Eğer Bitcoin mevcut olan eğilimi takip ederse yüzde 30 ve üzerinde bir sıçrama görebilir.

Bu durumu ifade etmek için yazılmış akıllıca bir cümle var “Noel Baba rallisi”. Geçtiğimiz birkaç yılda, Bitcoin giderek daha popüler hale geldi ve onu kullanmak için çeşitli kanalların açılması benimseme sürecini hızlandırdı. Artık insanlar Bitcoin ile ödeme ve alışveriş yapabilir. Tabii ki tatil mevsimi alıcılar için oldukça aktif bir dönemdir, bu da Bitcoin işlem hacminin arttığı anlamına gelir. Aslında tarihsel olarak yıl sonunda kripto paranın değeri gün geçtikçe artıyor. Bu durum, kısmen lider kripto paranın neden Aralık ayında yükseldiğini açıklayabilir.

Bitcoin “meşhur Aralık” dönemine girdi! Ralli kapıda mı?

BTC’nin tarihsel grafiklerini inceleyerek her yıl sonunda fiyatının nasıl yüzde 30 pump’landığını görelim…

2015 grafiğini incelediğimizde Bitcoin’in 349 dolar seviyesinden 469 dolar seviyesine kadar çıktığı görülüyor.

BTC’nin 2016 yılındaki grafiğinde ise fiyatın 743 dolardan Aralık ayında 1.010 dolara kadar çıktığı ortaya konuluyor. BTC yüzde 30’luk bir artışla Aralık rallisini 2016’da da devam ettiriyor.

Bitcoin’in 2017 yılındaki grafiğine baktığımızda ise BTC’nin 9.410 dolar olan ay başlangıcı fiyatından yüzde 109’dan fazla artarak 20.000 dolara kadar yükseldiğini görüyoruz. Kripto paranın meteorik yükselişinden sonra bir yıl süren bir ayı piyasası yaşandı ve BTC 3.000 dolara kadar geriledi.

Son olarak 2018 yılı grafiği incelendiğinde Aralık ayında BTC’nin 3.000 dolardan 4.275 dolara kadar çıkarak tarihsel rallisini gerçekleştirdiği görülüyor. BTC’deki bu Aralık ayı performansı nedeniyle analistler, bu yılda fiyatın yüzde 30 ve üzerinde bir artışla değerlenmesini bekliyor. Eğer tarihsel eğilimler bu yılda gerçekleşirse Bitcoin 10 bin doların ötesinde yükselebilir.

Bitcoin’de yükselişi ateşleyecek diğer faktörler

Bahsedilen faktörlerin yanı sıra, 2019 Bitcoin için oldukça özel bir zaman sunuyor. Kripto paranın bir sonraki ağ ödülü yarılanması yani halving’in Mayıs 2020’de gerçekleşmesi bekleniyor. Tarihsel olarak, Bitcoin etkinlikten yaklaşık bir yıl veya ay önce bazı önemli fiyat hareketleri yaşamaya başlıyor. Bu Bitcoin’in Nisan ayında kripto kışını bitiren ani uyanışını açıklayabilir. Ayrıca uzmanlara göre, 2020’ye yaklaştıkça FOMO artarken kripto para baskı altına girebilir ve bu da fiyatı yükseltebilir. Bitcoin’le ilgili kritik haberler için “Tom Lee, Bitcoin’in Düşüş Sebebini ve Fiyatı Fırlatacak 3 Katalizörü Açıkladı” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap