Bitcoin fiyatında dalgalanma: Kısa vadeli düşüş mü, uzun vadeli canlanma mı?

Bitcoin fiyatında dalgalanma: Kısa vadeli düşüş mü, uzun vadeli canlanma mı?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin fiyatında dalgalanma: Kısa vadeli düşüş mü, uzun vadeli canlanma mı?

Son iki haftada Bitcoin’in fiyatı, epey dalgalı seanslarla orta sıra 29.000 doların altına düşerek yaklaşık 29.100 dolarlık dayanak düzeyinde tutunmayı başardı. SEC ve Ripple davası kararının akabinde 13 Temmuz’da yılın doruğuna ulaştıktan sonra Bitcoin aşağı istikametli bir seyir izledi ve bu da birçok yatırımcının ve analistin kısa vadede düşüş eğilimini benimsemesine neden oldu.

Sadece makro seviyede yükselen bir trend çizgisini tekrar test ettikten sonra potansiyel bir toparlanmanın beklendiği görülüyor. Lakin bu temkinli görüşün izlendiği ortamda kimi kripto analistleri, önümüzdeki günlerde Bitcoin’de mümkün bir canlanmanın mümkün olduğuna inanıyor.

Kripto analisti Jelle’nin Bitcoin fiyat hareketi hakkındaki görüşleri

Bu tıp bir optimist yaklaşım, Bitcoin’in fiyat hareketinin Kasım 2022’deki konsolidasyon devrinden sonraki misal bir fraktal ticaret modelini yansıtabileceğini öne süren kripto analisti Jelle tarafından lisana getiriliyor. Bu devirde, Bitcoin 30.000 dolarlık kıymetli bir kırılma yaşayarak bedel kazandı.

Jelle, mevcut fiyat hareketinin bu fraktal yapıyı takip etmeye devam etmesi durumunda, hafta sonunda öteki bir kıymetli kırılma yaşanabileceğini düşünüyor. Kısa vadede Jelle, Bitcoin’in eski direnç düzeyini aşarak 32.800 dolar düzeyine ulaşabileceğini öngörüyor. Fakat önümüzdeki günlerde düşüş eğilimi devam ederse bu senaryonun geçerli olmayabileceğini belirtmek kıymetli.

Orta uzun vadeli görünüm: Halving tesiri bekleniyor

Orta ve uzun vadede Jelle, Bitcoin fiyatının gelecek yıl gerçekleşecek olan “halving” aktifliğine kadar konsolidasyon yaşayacağını varsayım ediyor. Geçmişte, bu çeşit yarılanma aktiflikleri büyük kripto boğa rallilerinin tetikleyicisi olmuştu. Bu nedenle Jelle, bu aktifliğin kripto para piyasasında bir sonraki büyük fiyat artışının katalizörü olabileceğine inanıyor.

Bu bilinmeyen devirde Jelle, 30.000 doların altında yapılan rastgele bir Bitcoin alımının gelecek yıllarda kârlı getiri sağlama potansiyeline sahip olduğunu vurguluyor. Bu teklif, mevcut piyasa şartlarında Bitcoin’i vergi avantajıyla düşük bir fiyata alma fırsatını uzun vadeli bir bakış açısıyla gören yatırımcılar için geçerli.

Sonuç olarak Bitcoin’in 29.100 dolarlık dayanak düzeyinde direnç göstermesi ve analistlerin farklı görüşleri, kripto para piyasasında belirsizliğin sürmesine neden oluyor. Birtakım yatırımcılar, kısa vadede düşüş eğilimini sürdürürken Jelle üzere öbürleri mümkün kırılmaları ve uzun vadeli karları işaret ederek daha optimist bir görünüme sahip.

Bu makale birinci olarak Kripto Para Haber üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap