Bitcoin Fiyatı, Ünlü Bitcoin Borsasında Sıfır’ı Gördü!

Bitcoin Fiyatı, Ünlü Bitcoin Borsasında Sıfır’ı Gördü!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı, Ünlü Bitcoin Borsasında Sıfır’ı Gördü!

Kripto para dünyası uzun vakittir yabanî fiyat dalgalanmaları ve manipülatif hareketleriyle bilinmekte. Düşük piyasa bedeline sahip altcoinler çoklukla bu dramatik yükseliş ve düşüşlerin yükünü taşır ve birçok maceracı yatırımcının dikkatini ve ilgisini çeker. Fakat, Bybit borsasında yaşanan şaşırtan bir olaya kadar, başkan kripto para ünitesi Bitcoin (BTC) için bu tıp dalgalanmalar sık rastlanan bir durum değildi.  İşte Bybit’te Bitcoin fiyatı için yaşanan şaşırtan olay…

Bitcoin fiyatı Bybit’te sıfırlandı

CoinMarketCap’in dataları, dünyanın en büyük 5 kripto para borsasından biri olan Bybit’in geçtiğimiz günlerde kritik ve tuhaf bir gelişme yaşadığını ortaya koydu. Bu olay, Bitcoin’in Bybit borsasındaki fiyatının ansızın şaşırtan bir halde 0 dolara düşmesiyle meydana geldi. Bu gibisi görülmemiş hareket kaşları kaldırdı. Dünya çapındaki kripto para yatırımcıları ortasında alarm zillerini çaldı. Fiyat tablosundaki kaygı verici imaja karşın, bu tuhaf olay sırasında rastgele bir gerçek BTC alım yahut satım kaydı yoktu. Olayla ilgili haberler kripto topluluğunda süratle yayılırken, böylesine önemli ve olağandışı bir olayın sonuçları konusunda telaşlar arttı. Uzmanlar ve tüccarlar mümkün teknik aksaklıklar, yanlışlı datalar ve hatta Bybit borsasında piyasayı manipüle etmeye yönelik kasıtlı bir teşebbüs potansiyeli hakkında spekülasyonlar yaptı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı, Ünlü Bitcoin Borsasında Sıfır’ı Gördü! 1

Ancak araştırmalar ilerledikçe, bu olağandışı hareketin sırf Bybit borsasıyla sonlu olduğu ortaya çıktı. BTC’nin Binance, OKX ve KuCoin üzere başka büyük borsalardaki grafikleri etkilenmeden kaldı ve gizemli iğne fenomenine dair hiçbir belirti göstermedi. Birinci panik ve baş karışıklığı, Bybit’in durumu ele almak üzere harekete geçmesiyle yatıştı. Dün akşam, gizemli iğne Bitcoin’in borsadaki fiyat çizelgelerinden büsbütün kaldırıldı.

Grafik kusuru mı?

Resmi bir açıklamanın yokluğunda, birçok analist ve piyasa gözlemcisi bu tuhaf olayın sistemik bir grafik yanlışı olabileceğini düşünmekte. Kripto paraların süratli dünyasında teknik aksaklıklar ve süreksiz data yanlışlıkları ender değildir ve borsalar çoklukla güvenilirliklerini ve prestijlerini korumak için bu cins problemleri süratle çözer. Daha geniş kripto para topluluğu için bu olağandışı olay, kripto varlıkların alım satımıyla alakalı doğal risklerin keskin bir hatırlatıcısı olarak hizmet eder. Kripto piyasası değerli kârlar sunabilirken, nispi olgunlaşmamışlığı ve öngörülemeyen olaylara yatkınlığı nedeniyle değerli riskleri de beraberinde getirmektedir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı, Ünlü Bitcoin Borsasında Sıfır’ı Gördü! 2

Yatırımcılara, kripto paraların değişken dünyasına dalmadan evvel dikkatli olmaları ve kapsamlı bir durum tespiti yapmaları tavsiye edilir. Düzenleyici nezaret eksikliği ve piyasa manipülasyonu potansiyeli, risk idaresine ihtiyatlı bir yaklaşım gerektirmektedir. Kripto alanı gelişmeye devam ettikçe, Bybit’teki Bitcoin fiyatı hareketi üzere olaylar muhtemelen borsaları teknik altyapılarını güçlendirmeye ve yatırımcıları korumak ve piyasa bütünlüğünü sürdürmek için sağlam izleme ve risk azaltma sistemlerine yatırım yapmaya sevk edecektir. Bu ortada topluluk, bu tıp tuhaf olayların münferit kalmasını ve kripto para ünitelerinin daima değişen ortamında tekrar eden bir model haline gelmemesini umarak tetikte olmaya devam ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap