Bitcoin Fiyatı Neye Nazaran Değişiyor?

Bitcoin Fiyatı Neye Nazaran Değişiyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı Neye Nazaran Değişiyor?

Son yılların en çok tartışılan yatırım araçları ortasında yer alan kripto paralar, en büyük hacimli kripto para olan Bitcoin’in (BTC) yükseliş trendine girmesiyle tekrar gündemde yer almaya başladı. 2023 yılına 16 bin 500 dolar düzeylerinde başlayan Bitcoin, birkaç ay içerisinde yüzde 60’tan fazla paha kazandı ve 27 bin dolar seviyelerine kadar geldi. Hal bu türlü olunca 2023’ün en karlı yatırım araçlarından biri Bitcoin oldu.

Peki BTC, nasıl oluyor da bu türlü yüksek oranlarda fiyat değişimleri yaşayabiliyor? Bu içeriğimizde, Bitcoin fiyatı üzerinde tesir eden faktörlere yakından bakacağız. Şayet halihazırda Bitcoin yatırımınız varsa yahut Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bu makaledeki konulara dikkat ederek kendi alış satış stratejinizi oluşturabilirsiniz.

Bitcoin fiyatını etkileyen faktörler

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı Neye Nazaran Değişiyor? 1

  • Arz talep dengesi
  • Madencilik
  • Güvenlik problemleri ve regülasyonlar
  • Medya etkisi
  • Ekonomik ve jeopolitik gelişmeler

Bitcoin fiyatını belirleyen konular ortasındaki en kıymetli mevzular bunlardır. Elbette birtakım istisna durumlar oluşabilir ve BTC fiyatı bir anda hiç beklenmedik bir formda yükseliş yahut düşüş trendine girebilir.

Arz talep dengesi

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı Neye Nazaran Değişiyor? 2

Nasıl altın, gümüş yahut pay senedi üzere yatırım araçlarında arz talep istikrarından bahsederiz, tıpkı durum BTC için de geçerlidir. Zira arz talep sıkıntısı, piyasanın oluşmasını sağlayan bir numaralı konudur. Bitcoin’in fizikî bir emtia olmaması, bu kripto paranın arz talep istikrarından etkilenmeyeceğini düşündürebilir. Lakin bu yanlışsız bir yaklaşım değildir.

Bitcoin’in toplam arzı 21 milyon adettir. Bitcoin piyasaya sürüldüğünde bunun çok büyük bir kısmı şifreliydi. Madencilik çalışmaları ile çözülen şifreler, bugüne dek 18 milyonun üzerinde Bitcoin’in piyasaya sürülebilmesini sağladı. Geriye kalan birkaç milyon adetlik arz ise 2140 yılı üzere piyasaya sürülmüş olacak. O yıllar geldiğinde Bitcoin’e olan talep daima artarsa, bugün binlerce dolar olarak söz ettiğimiz Bitcoin fiyatı, o günlerde milyon, tahminen de milyarlarca dolar seviyelerine ulaşmış olacaktır.

Madencilik

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı Neye Nazaran Değişiyor? 3

Az evvel de belirttiğimiz üzere; Bitcoin rastgele bir merkez bankası tarafından basılan bir para değil. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in algoritması ile 21 milyon adet Bitcoin’i o gün bastı. Lakin bunlar şifreli ve şifrelerin çözülebilmesi için de özel aygıtlar gerekiyor. İşte bu aygıtlardan edinen bireylere de madenci deniyor.

Bitcoin madencileri, kar etmek emeliyle madencilik aygıtları kullanıyorlar ve bunların önemli maliyetleri var. Tek bir aygıtın yararı kâfi olmadığı için fabrika büyüklüğünde tesisler kuruluyor. Elbette bunların maliyetleri var. Madencinin maliyeti ne kadar yükselirse, BTC için istenen fiyat da o kadar artıyor. Bu durum, Bitcoin fiyatını doğrudan etkiliyor.

Güvenlik meseleleri ve regülasyonlar

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı Neye Nazaran Değişiyor? 4

Kripto varlıklar, genelde merkeziyetsizlik üzerine inşa edildiler. Üstelik hayli yeni teknolojiler. Hal bu türlü olunca kripto paralara duyulan inanç pek de yüksek değil. Üstelik vakit zaman karşılaştığımız kripto para dolandırıcılıkları da güven zedelenmesine yol açabiliyor. İşte tam da bu noktada regülasyonlar devreye giriyor.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, kripto para topluluğunun regülasyon isteyen kurumların başında geliyor. Zira Binance’e nazaran hem dalın geleceğini hem de yatırımcıyı korumak için yapılabilecek tek şey düzenleme. Şunu da belirtelim; neredeyse her ülke etkin olarak kripto para düzenlemeleri üzerinde çalışıyor. Bu düzenlemeler yaygınlaştıkça bölüme duyulan güven artacak. Bunun Bitcoin fiyatını olumlu etkilemesi kimseyi şaşırtmayacaktır.

Medya etkisi

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı Neye Nazaran Değişiyor? 5

Bitcoin fiyatı ne vakit yükseliş trendine girse haber kanallarında konuşulmaya başlar. Bilhassa de sert yükselişlerin yaşandığı boğa dönemlerinde… Bu durum, daha fazla insanın Bitcoin ve öbür kripto varlıklarla ilgili bilgi sahibi olmasını sağlar. Hal bu türlü olunca beşerler, paralarını kripto paralara yatırırlar. Yani talep artar. Talebin artması ise fiyatlara müspet tesir yapar.

Ancak bunun tam karşıtı de yaşanabilir. Kripto paralar, geleneksel finans sisteminin yerine geçmek için var olmuşlardır ve bunun bir gün gerçekleşmesi, birtakım bölümlerin isteyeceği bir şey değildir. Yeniden medya kartı oynanır ve gerek Bitcoin, gerekse öbür kripto varlıklarla ilgili olumsuz haberler pompalanmaya başlar. Satışlar artar ve fiyatlar düşer.

Ekonomik ve jeopolitik gelişmeler

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı Neye Nazaran Değişiyor? 6

Türkiye, Avrupa’da en çok kripto para yatırımı yapılan ülkelerin başında geliyor. Pekala bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Evet, kimimiz nitekim de daha fazla kar etmek için Bitcoin ve öteki kripto paralara yatırım yapıyor. Fakat pek çok kişinin kripto paralara bel bağlamasının temel nedeni, TL’nin kıymet kaybetmesinden, yani enflasyondan etkilenmemek.

Bunu yalnızca Türkiye özelinde düşünmeyin. Dünyanın bir numaralı iktisadı olan ABD’de kriz patlak verse dolarda çok önemli değer kaybı yaşanır. Bir yıldan uzun müddettir Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya’nın para ünitesi olan rublenin öteki ülkelerce geçersiz kabul edilmesi, Rusya’nın elini kolunu bağlar. İşte hiçbir şahsa, kuruma yahut ülkeye bağlı olmayan Bitcoin, kıyamet kopsa da var olmaya devam eder. Böylesi olasılıklar, Bitcoin’i geleceğin bir numaralı para ünitesi haline getirebilir…

Bitcoin fiyatı yıllar içerisinde nasıl değişim gösterdi?

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı Neye Nazaran Değişiyor? 7

Yukarıda, Bitcoin fiyatının yıllar içerisinde nasıl bir değişim yaşadığını görüyorsunuz. BTC birinci sefer satışa çıktığında yalnızca 0,003 dolar karşılığında satın alınabiliyordu. Erken evrede şimdikine kıyasla epey bedelsiz olan Bitcoin, 2011 yılında birinci sefer 1 dolar düzeyine ulaştı. 10 yıl sonra, yani 2021 yılında 40 bin dolar düzeyini konuştuğumuz Bitcoin, yılın ilerleyen devirlerinde ise tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 69 bin doları gördü. 

Zirveden sonra ise Bitcoin’de büyük bir düşüş trendi başladı. Bu düşüş o kadar derindi ki Bitcoin, Ocak 2023’te 16 bin dolar düzeylerine kadar geriledi. Elbette bu süreç kendi kendine yaşanmadı. Kripto para dolandırıcılıkları artarken, birtakım borsaların iflas etmesi, bölümü zora soktu. Lakin her şeye karşın 16 bin dolar düzeyi, BTC için bir taban düzey oldu ve kripto para dünyasının hükümdarı, şimdilerde yine yükseliş trendi gösteriyor. Bu yükselişin ne vakte kadar süreceği merak konusu…

NOT: Bu içerik yatırım tavsiyesi kapsamında değerlendirilmemelidir. Kripto para yatırımları, öteki tüm yatırımlardan daha risklidir. Bu yüzden yatırım yapmaya karar vermeden evvel tüm riskleri kıymetlendirmeli ve atacağınız adımları buna nazaran şekillendirmelisiniz.

#işbirliği

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap