Bitcoin Fiyatı İçin Son Dakika İddiaları: 45 Gün İçinde…

Bitcoin Fiyatı İçin Son Dakika İddiaları: 45 Gün İçinde…

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatı İçin Son Dakika İddiaları: 45 Gün İçinde…

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere önder kripto para ünitesi Bitcoin (BTC)’in fiyatı 30 bin dolarlık kritik düzeyin altına bir defa daha indi. Bununla bir arada uzmanlar, önder kriptoya yönelik tahlillerini yineledi ve BTC için kritik düzeyleri açıkladılar! İşte detaylar…

Uzmanlar açıkladı: “Bitcoin fiyatı için yatırımcılar bunlara dikkat etmeli!”

2-3 Mayıs 2023 tarihleri ortasında yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde S&P 500 Endeksi 5 gün boyunca yüzde 1’e yakın artışla haftayı yükselişle tamamladı. Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın toplantısının akabinde 4-5 Mayıs 2023 tarihleri ortasında işsizlik müracaatları verisi ve işsizlik oranı açıklanacak. Piyasa, bir dizi amaç faiz artışında son kere 25 baz puanlık bir artış beklerken, Haziran 2023 Fed toplantısına hakikat güvercin bir görünüme dair rastgele bir işaret piyasaları canlı tutabilir. Lakin, merkez bankasının enflasyonu %2’de tutma amacına karşılık yeni gaye faiz oranının %5-5,25 olması olası olduğundan, Fed faiz kararı etrafında bir ayı tuzağı olayı yaşanabilir.

BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatı İçin Son Dakika İddiaları: 45 Gün İçinde… 1

Bununla birlikte yatırımcılar, enflasyonun düşmesi ve istihdam piyasasındaki istikrarın, merkez bankası 14 Haziran 2023’te FOMC toplantısı için tekrar bir ortaya geldiğinde Fed’in faiz artırımını duraklatmasını tetikleyebileceğini düşünüyor. Faiz artırımına orta verilmesi yürürlüğe girerse, kripto piyasası Fed’in bir pivotu olabileceği beklentisiyle potansiyel olarak yükseliş durumu alabilir, bu da sonraki toplantılarda faiz indirimleri manasına gelir.

Uzmanlar, Bitcoin için önümüzdeki 45 güne işaret etti!

Piyasa 14 Haziran toplantısında faiz artırımına orta verilmesini beklerken, Fed Lideri Jerome Powell’ın FOMC sonrası basın toplantısında güvercin bir duruş sergileyeceğine dair rastgele bir işaret, önümüzdeki 45 gün için piyasanın havasını belirlemede kilit rol oynayabilir. Bununla birlikte, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve istihdam bilgilerindeki daha fazla dalgalanma, yakın gelecekte faiz artırımının duraklaması mümkünlüğünü azaltabilir. Bununla bir arada geçtiğimiz günlerde uzmanlar, Bitcoin fiyatının mevcut 29.243 dolarlık fiyat aralığına karşı 31000 dolar düzeyinde direnç görebileceğini bildirdi.

BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatı İçin Son Dakika İddiaları: 45 Gün İçinde… 2

CME FedWatch Aracı’na nazaran, iştirakçilerin %84’ü ABD Fed’in 3 Mayıs toplantısında 25 baz puanlık bir artış kararı almasını bekliyor. Hasebiyle, Powell’ın yorumlarına bağlı olarak, beklenen çizgide bir faiz artırımı, üst istikametli bir yol izlemeden evvel muhtemelen bir Bitcoin fiyat düşüşünü tetikleyebilir. Zati Goldman Sachs ekonomistleri, ABD Merkez Bankası’nın Haziran 2023’te faiz oranlarını artırmasını beklemediklerini söyledi. Bu nedenle, önümüzdeki 45 gün genel olarak Bitcoin fiyatı için yükseliş olabilir, hatta birçok kişi BTC’nin 100.000 dolara kadar çıkacağını varsayım ediyor.

BTC fiyatı için teknik tahliller açıklandı!

Geçtiğimiz hafta BTC kısa bir geri çekilme yaşadı lakin değerli bir hareketli ortalama etrafında güçlü bir dayanak buldu. 25.000 dolar sonunu aştıktan sonra, kalan alım gücünü pahalandırmak için geri çekilmeleri izlemek çok değerlidir. Bu örnekte, alıcılar 50 günlük SMA’da süratlice devreye girerek yükseliş momentumuna işaret etti. Bununla birlikte, 30.000 dolar-31.000 dolar aralığının bugün Bitcoin fiyatı için güçlü bir direnç bölgesi olduğu kanıtlandı ve bu da daha fazla konsolidasyon muhtemelliğine işaret ediyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatı İçin Son Dakika İddiaları: 45 Gün İçinde… 3

Bununla birlikte on-chain datalar ise dikkat çekiyor. Kısa vadeli ve uzun vadeli sahiplerin maliyet bazları ortasındaki artan farklılık, ayı piyasasının en makûs periyodunun geride kaldığına dair tarihi olarak yanlışsız bir sinyaldir. Kısa vadeli sahiplerin maliyet tabanı 24.000 dolara yükselirken, uzun vadeli sahiplerin maliyet tabanı 21.000 doların biraz altına düştü. Bu farklılaşma, kısa vadeli sahiplerin maliyet tabanının artık bugünkü Bitcoin fiyatı için dayanak vazifesi gördüğünü gösteriyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatı İçin Son Dakika İddiaları: 45 Gün İçinde… 4

Bu düzey mevcut toparlanma kademesinde sırf bir defa test edilmiş olsa da başarılı bir formda dayanmıştır. Uzun vadeli sahip maliyet temelindeki düşüş, FTX çöküşünden sonra Bitcoin’i ucuza satın alan ve artık uzun vadeli sahip kohortuna yaşlanan kuruluşlara atfedilebilir.

Kaldıraçlara bakıldığında ise bu haftaki piyasa dalgalanmasında kıymetli bir rol oynadı. Gerçekten, açık faizdeki keskin düşüş ve toplam vadeli süreç likidasyonlarındaki artış bunu açıkça göstermektedir.

BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatı İçin Son Dakika İddiaları: 45 Gün İçinde… 5

İlginç bir halde, Bitcoin’in fiyatı 27.000 dolardan 30.000 dolara yükselirken bile açık faiz düşmeye devam etti. Bu da sıçramanın spot süreçlerden kaynaklanmış olabileceğini gösteriyor.

Sıkışan Arz ve Büyüyen Talep

Büyük resme bakıldığında, Bitcoin arzı daralmaya devam ediyor ve arzın %54’ü iki ya da daha fazla yıl boyunca hareketsiz kaldı. Bu tutunma modeli, piyasa dalgalanmaları karşısında uzun vadeli inancı gösteriyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatı İçin Son Dakika İddiaları: 45 Gün İçinde… 6

Buna ek olarak, yeni adresler neredeyse tarihi bir süratle oluşturuluyor ve bu da bugün BTC fiyatına olan talebin arttığına işaret ediyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatı İçin Son Dakika İddiaları: 45 Gün İçinde… 7

Sıkılaşan arz ve artan chain içi talebin bir ortaya gelmesi, orta ve uzun vadede potansiyel fiyat artışına yer hazırlıyor.

Kaldıracın Azaltılması: İstikrara Hakikat Bir Eğilim sağlayacak mı?

Bir öteki yandan kısa vadede Bitcoin’in önündeki en önemli pürüz kaldıraç kaynaklı oynaklıktır. Bununla birlikte, genel eğilim piyasa kaldıracında bir düşüş olduğunu göstermektedir, bu da dalgalanma periyotlarını daha az tesirli hale getirebilir.

BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatı İçin Son Dakika İddiaları: 45 Gün İçinde… 8

Piyasa bedeline nazaran açık faiz ve BTC ile teminatlandırılmış vadeli süreç mukavelelerinin yüzdesi üzere ölçütler piyasadaki kaldıraç ve risk iştahını ölçmeye yardımcı olabilir. Bu ölçümlerin her ikisi de aşağı istikametli bir seyir izleyerek daha istikrarlı piyasa şartlarına yanlışsız mümkün bir kaymaya işaret ediyor.

Bitcoin gelecek varsayımlarına bakıldığında ise Bitcoin’in piyasadaki dalgalanmalar karşısındaki dayanıklılığı ve kısa vadeli geri çekilmelerden sonra toparlanma kabiliyeti, temelindeki gücü göstermektedir. Kaldıraç oranı düşmeye devam ettikçe ve chain içi talep arttıkça, BTC potansiyel fiyat artışına hazırlanabilir. Yatırımcılar, Bitcoin’in gelecekteki beklentileri hakkında şuurlu kararlar vermek için temel ölçümleri ve eğilimleri yakından izlemelidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap