Bitcoin Fiyatı FED Öncesi Hareketlendi: Neler Bekleniyor?

Bitcoin Fiyatı FED Öncesi Hareketlendi: Neler Bekleniyor?

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatı FED Öncesi Hareketlendi: Neler Bekleniyor?

Bitcoin (BTC)’deki volatilite ya da fiyat türbülansının derecesi, ABD pay senedi ve tahvil piyasalarındaki sakinlikle dengeli olarak bastırılmış durumda. Kimi kripto traderlarına nazaran, düşük volatilite rejimi muhtemelen FED faiz kararından sonra da devam edecek. İşte detaylar…

Bitcoin volatilitesi için gözler FED’de

Fed faiz kararını Çarşamba günü TSİ 21:00’de bir açıklama, Ekonomik Öngörülerin Özeti ve faiz oranı varsayımlarının yeni bir “nokta grafiği” eşliğinde açıklayacak. Powell otuz dakika sonra bir basın toplantısı düzenleyecek. Merkez bankası enflasyonu denetim altına almak için Mart 2022’den bu yana faiz oranlarını 525 baz puan artırdı ve sıkılaştırma döngüsünün birinci kademesi likidite bağımlısı kripto ve klâsik piyasalara volatilite enjekte etti.

BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatı FED Öncesi Hareketlendi: Neler Bekleniyor? 1

Amberdata türev eserler yöneticisi Greg Magadini’ye nazaran, Çarşamba günü merkez bankasının gösterge borçlanma maliyetini %5,25 ila %5,5 ortasında sabit tutması ve uzun müddettir tercih ettiği bilgilere bağlı duruşunu koruyarak piyasaya rastgele bir sürpriz sunmaması bekleniyor. Faiz tüccarları Fed’in Çarşamba günü faizleri sabit tutma ihtimalini %100’e yakın görüyor. Amberdata türev yöneticisi Greg Magadini Pazartesi günü müşterilerine gönderdiği bir notta şunları söylüyor:

Fed, ‘verilere bağlı’ kalma konusunda çok kararlı davrandı ve ‘faizleri daha uzun müddet yüksek tutma’ yeteneğinin sinyalini verdi. Bana nazaran bu, Fed’in bu haftaki FOMC toplantısında faizleri değiştirmeden tutabileceği, lakin ekonomik açıklamaları izlerken faizlerin yüksek kalacağı sinyalini verebileceği manasına geliyor. Bence bu, FOMC [Fed] toplantısını düşük volatiliteli bir olay haline getirecektir.

Faiz oranları kritik

Fed tekraren, faiz oranlarına ait gelecekteki hareket üslubunun enflasyon ve istihdamın nasıl gelişeceğine bağlı olduğunu savunmuş ve geçen yıl Mart ayında başlayan faiz artırım döngüsünün büsbütün sona erdiğine dair bir sinyal vermeyi reddetmiştir. Enflasyonun toparlanmaya başladığı bu periyotta Fed’in Çarşamba günü de birebir iletisi tekrarlaması bekleniyor. Ayrıyeten, son kırk yıldır süratli faiz indirimlerine alışmış olan piyasalar, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğine dair sinyal vermesi halinde likiditenin tekrar gevşetileceğini fiyatlayarak merkez bankası için işleri daha da karmaşık hale getirebilir.

BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatı FED Öncesi Hareketlendi: Neler Bekleniyor? 2

Başka bir deyişle, merkez bankasının şahin ya da güvercin bir sürpriz yapma mümkünlüğü düşük ve bu da bitcoin ve klâsik piyasalardaki mevcut düşük volatilite rejimini destekliyor. Singapur merkezli kripto ticaret firması QCP Capital, “Bunun [volatilitenin] bu Fed’in kendisinden geleceğinden şüpheliyiz” dedi. “Yılın son üç toplantısına gerçek, FOMC içinde tekrar artırım yapma iştahının son derece düşük olmasını bekliyoruz. Birebir vakitte, yükselen pompa fiyatları ve toparlanan enflasyon göz önüne alındığında, Powell’ın bu artış döngüsüne nasıl kesin bir son verebileceğini göremiyoruz,” dedi.

BTC opsiyonları sona eriyor

Fed ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) toplantılarını kapsayan bu Cuma günü sona erecek Bitcoin opsiyonları, bu faiz kararlarının olay olmayabileceğini gösteriyor. Opsiyonlar, alıcıya destek varlığı daha sonraki bir tarihte evvelden belirlenmiş bir fiyattan alma ya da satma hakkı veren lakin yükümlülüğü olmayan türev kontratlardır. Döviz yatırımcılarının, destek varlıktaki olay sonrası potansiyel oynaklığı ölçmek için opsiyonlara bakması yaygındır.

BTC Piyasası: Bitcoin Fiyatı FED Öncesi Hareketlendi: Neler Bekleniyor? 3

Kripto hizmetleri sağlayıcısı Matrixport’un araştırma ve strateji müdürü Markus Thielen, “Bitcoin opsiyon piyasası fiyatlandırmasına dayanarak, tüccarlar BTC’nin bu Cuma sırf %2,8 oranında hareket etmesini bekliyor, bu da kimsenin Lider Powell’dan piyasayı hareketlendirecek bir yorum beklemediğinin bir işareti” dedi. Thielen, “2023 yılında Bitcoin yalnızca FOMC toplantılarından kısa bir müddet sonra %1 yükselmiş ve bir hafta sonra %+3 artmıştır,” diye ekledi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap