Bitcoin Fiyatı Bu Haberlerle Düştü! İşte Sıradaki

Bitcoin Fiyatı Bu Haberlerle Düştü! İşte Sıradaki

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı Bu Haberlerle Düştü! İşte Sıradaki

Kripto piyasası, bugün başkan kripto para Bitcoin fiyatı eşliğinde kırmızı bölgeye kaydı. Bunun art planında farklı ögeler rol oynadı. Coinbase’in BASE Blockchain’indeki bir altcoin projesinde yaşanan ‘rug-pull’ olayı bunlardan birisiydi. Ayrıyeten, CRV likidasyonları yatırımcıların altcoin’lere olan inancını etkiledi.

BTC fiyatı için düşüş uyarısı!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, yılbaşından bugüne %75’lik bir yarar elde etti. Bu yükseliş ivmesi, BTC fiyatının Temmuz ayını %5,4 düşüşle kapatmasıyla 1 Ağustos’ta kayboldu. Bu ortada, Bitcoin fiyatı 31 Temmuz’da kısa müddetliğine 29.000 doların altına düştü. Bir mühlet bu kilit direnç düzeyinin altında kaldı. Fiyatındaki düşüş, birtakım analistlerin BTC’nin 25.000 dolara düşme riski taşıdığı konusunda ihtarda bulunmasına neden oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı Bu Haberlerle Düştü! İşte Sıradaki 1BTC/USD 1 günlük fiyatı. Kaynak: TradingView

Bitcoin fiyatını etkileyen faktörler

BTC’nin piyasa yapısı düşüşe geçti

Bağımsız piyasa analisti Charles Edwards’a nazaran, Bitcoin’in piyasa yapısı son birkaç aydır yükseliş eğilimindeydi. Fakat, son fiyat hareketleri piyasa yapısını daha kısa bir vakit dilimi içinde düşüşe çevirdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı Bu Haberlerle Düştü! İşte Sıradaki 2Haber olaylarına dikkat çeken Bitcoin grafiği. Kaynak: Capriole Investments

Edwards, S&P 500 ile Bitcoin fiyatı ortasındaki korelasyonda son devirde yaşanan farklılaşmanın altını çiziyor. Bu bağlamda, “Bitcoin’in düşüşe geçtiği periyotta, S&P 500 son yılların en uzun yarar serisini yaşadı. Ayrıyeten, Fed şu anda kayıtlardaki en sıkı para siyaseti rejimi olan faiz artırımlarını esasen durdurdu.” diyor. Edwards, yeni değerli Bitcoin fiyatı takviye düzeylerini vurgulamaya devam ediyor. Bunlar 28.000 dolardan, 26.000 dolar ve 20.000 dolara kadar uzanıyor.

CME’nin FedWatch: Fed faiz oran artışlarına orta verecek

Federal Reserve Lideri Jerome Powell 20 Eylül’deki faiz kararına ait kesin bir açıklama yapmadı. Bununla birlikte, piyasa Fed’in faiz artışlarını tekrar durduracağına inanıyor üzere. CME’nin FedWatch aracı, bir sonraki FOMC’de bu çeşit artışların geleceğine dair ezici piyasa inancını gösteriyor. 1 Ağustos itibariyle, faiz oranlarına orta verilmesi mümkünlüğü %81,5 düzeyinde bulunuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı Bu Haberlerle Düştü! İşte Sıradaki 3Hedef faiz oranı olasılıkları. Kaynak: CME Grup

Kripto yatırımcı hassaslığı düşmeye devam ediyor

31 Temmuz’dan bu yana 20 milyon doların üzerinde Bitcoin long konumu likide oldu. BTC long konumları süreç hacminden alım baskısı olmadan likide edildiğinde, Bitcoin fiyatı olumsuz etkileniyor. Bitcoin hacmi 2021 başından bu yana en düşük düzeylere ulaştı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı Bu Haberlerle Düştü! İşte Sıradaki 4BTC likidasyonları. Kaynak Coinglass

Yeni hacmin olmaması, kıymetli bir yatırımcı hassaslığı göstergesi olan Dehşet ve Hırs Endeksi’nin Temmuz ayının başından bu yana düşüşe geçmesine neden oldu. Temmuz ayına “açgözlülük” hissiyle başlamasına karşın, endeks şu anda nötr piyasa hislerini gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı Bu Haberlerle Düştü! İşte Sıradaki 5Korku ve Açgözlülük Endeksi. Kaynak: Alternative.me

Protokol istismarları ve yatırımcı fonlarının kaybı

Curve senaryosu, DeFi ve kripto bölümüne bulaşma riski getirdi. Buna ek olarak, BALD geliştiricisinin Coinbase’in 2. katman BASE’ine yönelik tezi da muhtemelen yatırımcı hassaslığını etkiliyor. Yatırımcı fonlarının çalınması, SEC’in 31 Temmuz’da Hex’in kurucusu Richard Heart hakkında, 555 karatlık bir elmas da dahil olmak üzere üst seviye lüks eserler satın almak için 12 milyon dolardan fazla yatırımcı fonu kullandığı gerekçesiyle şikayette bulunmasından çabucak evvel gerçekleşti. Hafta sonu Coinbase CEO’su Brian Armstrong, SEC’in Bitcoin dışındaki tüm kriptoların listeden çıkarılmasını talep ettiğini argüman etti. Coinbase ve SEC bu suçlamayı reddetti.

Kısa vadeli acılar, uzun vadeli yararlar?

Kripto piyasasındaki kısa vadeli belirsizlik, kurumsal yatırımcıların uzun vadeli bakış açısını değiştirmiş üzere görünmüyor. Son vakitlerde, düşmanca bir ABD düzenleyici ortamına karşın, büyük kurumlar bir boğa koşusunu tetikleyebilecek Bitcoin finansal araçları için bastırıyor. Grayscale direkt SEC’i tüm Bitcoin ETF’lerini onaylamaya çağırdı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Fiyatı Bu Haberlerle Düştü! İşte Sıradaki 6

Bu ortada, Bitcoin fiyatı makroekonomik olaylardan direkt etkilenmeye devam ediyor. Ayrıyeten, daha fazla düzenleyici aksiyon ve faiz oranı artışının BTC fiyatı üzerinde bir ölçü tesire sahip olmaya devam etmesi de mümkün. XYO Network’ün kurucu ortağı Markus Levin, mevcut Bitcoin fiyat hareketleri hakkında şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yazın son günlerini yaşadığımız şu günlerde Bitcoin’in düşüşe geçmesi hiç de şaşırtan değil. Hacimler düştü. Ferdî traderlar genel olarak kripto piyasalarına girmiyor. Faiz oranlarının nispeten yüksek olduğu makro yer burada açıkça bir rol oynuyor. Lakin dört yıllık döngünün bu cins bir ilgisizliğin o kadar da şaşırtan olmadığı bir kısmında olduğumuzu belirtmeliyim. Patlama basamağından çıktık ve açıkça bıkkınlık kademesindeyiz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap