“Bitcoin, Fed Tehlikesiyle Karşı Karşıya!” Bu Düzeyleri Görebiliriz

“Bitcoin, Fed Tehlikesiyle Karşı Karşıya!” Bu Düzeyleri Görebiliriz

Paylaş
BTC Piyasası: “Bitcoin, Fed Tehlikesiyle Karşı Karşıya!” Bu Düzeyleri Görebiliriz

20 Eylül tarihli toplantıda Fed, faizleri sabit tuttu. Lakin, ABD’nin önde gelen yatırım danışmanlarından Vanguard, merkez bankasının 2024 sonuna kadar faizleri 3 defa daha arttırmak zorunda kalacağını söylüyor. Analistler bu türlü bir durumda Bitcoin fiyatının darbe alacağını iddia ediyor.

Bloomberg analisti Mike McGlone’dan Bitcoin uyarısı: Faizler en büyük engel

Kıdemli Bloomberg stratejisti Mike McGlone, Bitcoin’in fiyat yörüngesi hakkında uyarıyor. McGlone, Bitcoin’in tarihî olarak düşük faiz oranları periyodunda büyüdüğünü ve artık faiz oranlarının arttığı bir periyoda girdiğini belirtiyor.

Kripto paralar üzere riskli piyasalar, yüksek faiz oranlarında çoklukla düşer. Bitcoin de bu riskli varlıklardan biri. McGlone, Fed’in sıkılaşma siyasetini sürdürdüğüne dikkat çekiyor. Analiste nazaran bu durum, Bitcoin’in 25.000 doların altına düşebileceği manasına geliyor. McGlone’a nazaran, Bitcoin’in fiyatındaki pompalama çoktu ve bu yıl bir dönüş yaşandı.

BTC Piyasası: “Bitcoin, Fed Tehlikesiyle Karşı Karşıya!” Bu Düzeyleri Görebiliriz 1

McGlone ayrıyeten, Bitcoin’in geleceği hakkında şunları söylüyor:

Bitcoin fiyatındaki artış çoktu. Bunu Amazon’da [çevrimiçi perakendecinin stoklarında] gördük. Bunu tüm riskli varlıklarda gördük ve bunun hala öncü indikatör olacağını düşünüyorum. Bir noktada bunun bilakis döneceğini ve daha çok altın ve hazine bonosu üzere süreç göreceğini düşünüyorum… bu yıl bir toparlanma yaşadık ve geri dönmeye başlıyor.

Rekt Capital: Bitcoin tarihi tekrar yazabilir mi?

Başka bir yerde, tanınan kripto analisti Rekt Capital, BTC’nin halving öncesindeki iki yıl olan 2015 ve 2019’da görülen modeli tekrarlaması durumunda Bitcoin’in bu yıl 20.000 dolara düşebileceğini söyledi. McGlone’a benzeri beklentilere sahip olan analist, tarihî bilgilerin işaret ettiğini düzeyleri vurguluyor:

BTC: 2015, 2019 ve hatta tahminen 2023? Bitcoin, halving öncesi periyotta makro yüksek düşük fiyat (mavi daire) düzeyini yine ziyaret etme geçmişine sahip.

BTC Piyasası: “Bitcoin, Fed Tehlikesiyle Karşı Karşıya!” Bu Düzeyleri Görebiliriz 2

Rekt Capital ayrıyeten, Bitcoin’in 20.000 dolar düzeyini yine test edebileceğinin bir diğer göstergesinin de Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) süreçler tarafından bu aralıkta yaratılan bir boşluk olması olduğunu söylüyor. Tahlillerine nazaran:

Bitcoin daha düşük fiyatlar oluşturmaya devam ederse BTC, bu yılın sonlarında yahut 2024’ün başlarında ~20.000 dolar düzeyindeki CME açığını doldurabilir mi? Şayet öyleyse, Bitcoin nihayet bu döngüde (mavi daire) makro yüksek taban düzeyini tekrar ziyaret edebilir.

BTC Piyasası: “Bitcoin, Fed Tehlikesiyle Karşı Karşıya!” Bu Düzeyleri Görebiliriz 3

“21.000 doları görebiliriz”

Analist ayrıyeten Bitcoin’in düşebileceği öteki bir indikatörün de 50 haftalık EMA olduğunu söylüyor. BTC bu düzeyin altına düşerse analiste nazaran bu düzeyleri görebiliriz:

BTC en son 50 haftalık EMA’dan reddedildiğinde (mor) BTC -%20 geri çekildi. Tarih tekerrür ederse ve BTC buradan -%20’yi reddederse, fiyat ~21.000$ alanına (yeşil) düşecektir. Günlük CME farkının (turuncu) olduğu yer burasıdır.

BTC Piyasası: “Bitcoin, Fed Tehlikesiyle Karşı Karşıya!” Bu Düzeyleri Görebiliriz 4

Fakat, analist yeniden de Bitcoin kritik direnci kırarsa 31.000 dolara ulaşabileceğini argüman ediyor. Fakat direnç kırılmazsa, fiyat 20.000 dolar düzeyindeki dayanakları ziyaret edecek. Boğa varsayımlarında, 2024’te gerçekleşecek olan “halving” aktifliğinin akabinde 65.000 dolar bekleniyor. Lakin halving öncesinde Bitcoin’de dalgalanmalar görmemiz mümkün. Halving sonrası, fiyatın artış göstermesi mümkündür. Analiste nazaran:

Eğer 2023’ün doruğu 31.000 dolar ise, bu fiyatları bir dahaki sefere göreceğimiz vakit halving’in çabucak sonrasında (kırmızı kutu) aylar sonra göreceğiz. Artık ile o vakit ortasındaki tek fark mı? Bu halving öncesi devirde BTC hala buradan geri dönebilir. Lakin yarılanmanın akabinde BTC mevcut fiyatlardan çok daha yüksek bir çıkış yapacaktır.

BTC Piyasası: “Bitcoin, Fed Tehlikesiyle Karşı Karşıya!” Bu Düzeyleri Görebiliriz 5

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, başka analistler Bitcoin’in uzun vadeli görünümü hakkında olumlu. Başkan kripto şu anda 26.700 dolar civarında vakit geçiriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap