Bitcoin-Ethereum Korelasyonu Çakıldı! Bu Neyin Habercisi?

Bitcoin-Ethereum Korelasyonu Çakıldı! Bu Neyin Habercisi?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin-Ethereum Korelasyonu Çakıldı! Bu Neyin Habercisi?

Bitcoin ve Ethereum’un 30 günlük korelasyonu 18 ay sonra birinci sefer yüzde 78’e geriledi. Bitcoin, bankacılık karışıklığı ve değişen makroekonomik görünümün ortasında öteki kripto para ünitelerinden daha güzel performans gösteriyor. Ethereum ve birinci 30’daki başka varlıklar son periyottaki geri çekilmelerini telafi etmekte zorlanıyor. İşte detaylar…

Bitcoin ve ETH ortasındaki korelasyon geriledi

Kripto istihbarat takipçisi Kaiko datalarına nazaran, piyasa pahasına nazaran en büyük iki varlık ortasındaki 30 günlük korelasyon bir buçuk yıldır birinci sefer yüzde 80’in altına geriledi. Tipik olarak, Bitcoin ve Ethereum ortasındaki korelasyon düştüğünde, varlıkların fiyatları makroekonomik şartlara ve başka katalizörlere benzeri formda reaksiyon vermez. Bitcoin fiyatı ABD pay senetleriyle korelasyondan düşerken, bankacılık krizi ve artan düzenleyici incelemeler sırasında yükselişe geçti. Bu sırada, Bitcoin ve Ethereum ortasındaki 30 günlük korelasyon yüzde 78’e gerilerken, altcoin toparlanmasında geride kaldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin-Ethereum Korelasyonu Çakıldı! Bu Neyin Habercisi? 1

Bitcoin 27.000 doların üzerine geri dönüş yapmaya çalışırken, birinci 30’daki kripto varlıkları son geri çekilmelerinden kurtulmaya çalışıyor. Çoklukla Ethereum ekosistem tokenları ve layer 2 varlıkları da ETH ile alakalı kalıyor. Ethereum’un Bitcoin ile korelasyonunun azalmasıyla birlikte, ETH ve ekosistem tokenleri, makro piyasayı hareketlendiren olaylara karşılık olarak volatilitede bir düşüş görebilir.

İki kripto varlığın korelasyonu Kasım 2021’den bu yana birinci defa düştüğü için, bu kıymetli bir olay ve uzmanlar toparlanma belirtileri için fiyatları ve on-chain faaliyetleri yakından izliyor.  Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Bitcoin fiyatı ABD TÜFE kaynaklı çıkarlarını silerken, Ethereum fiyatı Cuma gününden bu yana yüzde 2,5’lik mütevazı bir artış kaydetti. Ethereum ve ekosistem tokenleri, Şanghay mukavelesindeki artan ETH mevduatlarıyla toparlanmaya hazırlanıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin-Ethereum Korelasyonu Çakıldı! Bu Neyin Habercisi? 2

BTC fiyatında son durum nedir?

Bitcoin’in fiyatı geçtiğimiz hafta boyunca daima düştü. Kimi analistlere nazaran daha da düşebilir. Bununla birlikte, düşüş ivmesi beklenenden çok daha aşağıda ve piyasanın güvenebileceği birden fazla takviye düzeyi mevcut. Örneğin CryptoVizArt’a nazaran günlük vakit dilimine bakıldığında, fiyat Nisan ayında 30 bin dolarlık direnç düzeyinden reddedildiğinden beri düşüyor. 29 bin dolar civarında bulunan 50 günlük hareketli ortalamanın da altına indi. Son mum çubuğu formlarına bakılırsa, kırılan hareketli ortalamaya hakikat yükseliş eğilimli bir geri çekilme mümkün olabilir. Tekrar de fiyat, yükselişe geçmeden evvel 25 bin dolarlık statik dayanak düzeyine gerçek gerileyebilir.

Diğer yandan, Bitcoin ağı, günlük 682.000 süreçle yeni bir rekor kırarak faaliyette tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Bu, 2023’ün başında görülen 250.000 günlük süreçten kıymetli bir artışa işaret ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap