Bitcoin, ETH ve SHIB Çöküyor: Ancak Bu NFT Coinler ise Çıldırıyor!

Bitcoin, ETH ve SHIB Çöküyor: Ancak Bu NFT Coinler ise Çıldırıyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, ETH ve SHIB Çöküyor: Ancak Bu NFT Coinler ise Çıldırıyor!

Bitcoin ve Ethereum gibi büyük coinler mücadele ederken, NFT coinler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. NFT’ler tekrar moda oldu ve popüler projeler düzenli olarak yüksek rakamlara alıcı bulabiliyorlar. Bored Ape Yacht Club ve Azuki gibi NFT avatar projelerinin değeri artıyor. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, ETH ve SHIB Çöküyor: Ancak Bu NFT Coinler ise Çıldırıyor! 1

NFT coinler revaçta

NFT’lere son zamanlarda yeniden yükselen ilgi, daha geniş kripto pazarındaki ivme eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. NFT’lere karşı yükselen oyun topluluğuna rağmen, OpenSea gibi pazar yerlerinde kullanıcı büyümesi ve işlem hacimleri yavaşlama belirtisi göstermiyor. NFT’ler son haftalarda sıcak mülk haline geldi. Mevcut mavi çipli NFT projeleri için taban fiyatlar patladı ve yeni girenlerin değeri bunları karşılamak için hızla artıyor. NFT’ler kripto alanına bir kez daha hükmediyor. Yılın başından bu yana, Bitcoin, Ethereum ve Solana gibi büyük kripto varlıkları, Federal Rezerv’in planlı faiz oranı artışlarına ve titrek bir makroekonomik ortama ilişkin korkular arasında düşüş eğilimi gösterdi. NFT coinler, koleksiyonerlerin yeniden ilgisini çekti ve bu da en iyi projelerin değer kazanmasına neden oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, ETH ve SHIB Çöküyor: Ancak Bu NFT Coinler ise Çıldırıyor! 2

Güçlü topluluğu, belirlenmiş yol haritası ve önde gelen ünlülerin devam eden desteği sayesinde tartışmasız en üretken NFT avatar projesi olan Bored Ape Yacht Club, Ocak ayında taban fiyat artışını gördü. Ayın başında, alıcılar 66 ETH karşılığında bir maymun alabilirdi. Şimdi, en ucuz maymunlar, hayranları 108 ETH’nin (yaklaşık 298.000 dolar) üzerine çıkaracak. Aynı dönemde 229 milyon doları aşkın Bored Apes el değiştirdi ve koleksiyonu OpenSea‘deki en yüksek işlem hacmi için ikinci sıraya koydu. Son zamanlarda Birkaç anime temalı koleksiyon sahneye çıktı ve tüm zamanların en çok işlem gören projelerinin saflarına hızla katıldı. Topluluk odaklı bir anime Metaverse projesi olan Azuki, taban fiyatının lansmanından sonra 1,9 ETH’den 1 Şubat’ta 18,27 ETH’ye yükseldiğini ve %885’lik devasa bir artış gördü. Şu anda Azuki, geçen ay 254 milyon doları aşan işlem hacmiyle OpenSea’de işlem hacmi açısından bir numaralı sırada yer alıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, ETH ve SHIB Çöküyor: Ancak Bu NFT Coinler ise Çıldırıyor! 3

Azuki’nin başarısının arkasında, animeden ilham alan diğer birkaç proje yeni zirvelere yükseldi. Sanal koleksiyon yaratıcısı RTFKT ve Japon sanatçı Takashi Murakami arasındaki bir avatar işbirliği olan CloneX, mevcut NFT pazar ortamı sayesinde satışlarda bir artış gördü. CloneX NFT’ler, projenin Aralık ayı başlarında başlatılmasından kısa bir süre sonra yaklaşık 2.95 ETH karşılığında el değiştirdi. Bununla birlikte, kısmen CloneX sahiplerinin Murakami’nin bir sonraki NFT koleksiyonu Murakami Flowers’a öncelik verdiğine dair spekülasyonlar nedeniyle en ucuz parçalar şu anda 17.2 ETH‘de oturuyor.

BTC, ETH değil NFT

İzleyiciler, Bitcoin ve Ethereum gibi en iyi kripto varlıklarının fiyatları ile NFT’lere olan ilgi arasında ters bir ilişki olduğuna dikkat çekti. NFT yazında fiyatlar gerileyerek, muhtemelen yatırımcıları bunun yerine kârlı kısa vadeli yatırımlar için NFT’lere bakmaya teşvik etti. Ek olarak, NFT’ler tipik olarak Ethereum’da fiyatlandırıldığından, belirli bir varlığın fiyatındaki bir düşüş, yatırımcıları NFT’ler gibi daha yüksek kısa vadeli yukarı yönlü potansiyele sahip diğer ilişkisiz varlıklarla takas etmeye teşvik edebilir. Bu tarihsel emsal göz önüne alındığında, Bitcoin ve Ethereum fiyatlarındaki son altı ayın en düşük seviyesinden sonra NFT’lerin değerinin artması şaşırtıcı değil.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, ETH ve SHIB Çöküyor: Ancak Bu NFT Coinler ise Çıldırıyor! 4

Kripto alanını saran mevcut NFT çılgınlığına rağmen, diğer çevrelerde, özellikle de oyun topluluğu arasında, para karşılığı olmayan varlıklara karşı hala kalıcı bir olumsuz tutum var. Ubisoft gibi bazı oyun şirketleri NFT’leri oyunlarına dahil etmeyi taahhüt etse de, diğer stüdyolar topluluk tepkisi nedeniyle NFT planlarını iptal etti. Bununla birlikte, NFT’lere yönelik şüpheciliğin çoğu, belirsiz çevresel kaygılardan ve oyunlardan kazan-öde ile para kazanma konusundaki endişelerden kaynaklanmaktadır. Bu sorunlar oyun topluluğunda güçlü görünüyor olsa da, NFT’nin benimsenmesini engellemedi. OpenSea’de işlem yapan kayıtlı kullanıcı sayısı parabolik bir hızla artmaya devam ediyor ve Ocak ayı sonunda 1 milyonu aştı. İşlem hacimleri de benzer şekilde geçtiğimiz ay tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve 5.5 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştı. NFT’ler 2021’de meteorik bir artış yaşasa da, mevcut ölçümler pazarın bu yıl büyümesi için hala çok daha fazla alan olduğunu gösteriyor. NFT avatarlarına olan mevcut ilginin oyun oynama gibi diğer alanlara da yayılıp yayılmayacağını zaman gösterecek.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap