Bitcoin ETF onaylanırsa ne olur?

Bitcoin ETF onaylanırsa ne olur?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ETF onaylanırsa ne olur?

Bitcoin piyasasındaki son gelişmelerden biri de hiç elbet Bitcoin Borsa Yatırım Fonu’nun (ETF) potansiyel onayıdır. ETF, yatırımcıların bir varlığa direkt sahip olmak zorunda kalmadan o varlığı elde etmelerini sağlayan bir finansal üründür. Bitcoin ETF’si ile yatırımcılara klâsik aracılık hesapları yoluyla Bitcoin’e yatırım yapmak için uygun bir yol sağlanması amaçlanır.

Peki Bitcoin ETF’i onaylanırsa ne olur?

Bitcoin ETF nedir?

Bitcoin borsa yatırım fonu, Bitcoin’in fiyatını takip etmeyi amaçlayan bir yatırım aracıdır. Bitcoin ETF’leri, klasik düzenlemeye tabi menkul değerler borsalarında alınıp satılır ve kripto para borsalarında mevcut değildir.

Avustralya’da sunulan tüm BTC ETF’leri, Avustralya Menkul Değerler ve Yatırım Komitesi (ASIC) tarafından düzenlenir. Yatırımcılar, bir kripto para ünitesi değişimine kaydolmak ve bir kripto cüzdanı oluşturmak zorunda kalmadan dijital varlığı kullanabilirler.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ETF onaylanırsa ne olur? 1

Bitcoin ETF onaylanırsa ne olur?

Bitcoin ETF’inin onaylanması durumunda, piyasa likiditesinin artması beklenir. ETF aracılığıyla piyasaya daha fazla yatırımcı girdikçe, Bitcoin’in genel süreç hacmi muhtemelen artacaktır. Bu artan likidite, Bitcoin fiyatının dengelenmesine ve oynaklığın azalmasına yardımcı olarak Bitcoin’i hem perakende hem de kurumsal yatırımcılar için daha cazip bir yatırım seçeneği haline getirebilir.

Bunun yanı sıra, bir Bitcoin ETF’sinin onaylanmasının genel manada kripto para piyasası için olumlu tesirleri olabilir. Bitcoin’in düzenleyici otoriteler tarafından daha fazla kabul görmesi ve tanınması, potansiyel olarak daha fazla benimsenmesine ve ana akım entegrasyonuna sebep olacaktır.

Düzenleyici Engeller

Düzenleyiciler, piyasa manipülasyonu potansiyeli, yatırımcı müdafaasının eksikliği ve Bitcoin piyasasında dolandırıcılık mümkünlüğü ile ilgili kaygılarını lisana getirmişlerdir. Bu kaygılar SEC’in geçmişte birden fazla Bitcoin ETF teklifini reddetmesine yol açmıştır. Bununla birlikte, bir Bitcoin ETF’sinin savunucuları, piyasanın bu reddedilmelerden bu yana kıymetli ölçüde olgunlaştığını savunuyor. Düzenlenmiş borsaların devreye girmesini, şeffaflığın artmasını ve kurumsal yatırımcıların artan ilgisini daha sağlam ve düzenlenmiş bir ekosistemin işaretleri olarak vurgulamaktadırlar.

ETF’te son durum

Mevcut durumda SEC rastgele bir Bitcoin ETF’sini onaylamamıştır. Bununla birlikte, birkaç şirket teklifte bulunmuş ve kimileri onay yolunda kıymetli ilerleme kaydetmiştir. Sonuç prestijiyle kesim, SEC’den Bitcoin piyasası için geniş kapsamlı sonuçlar doğurabilecek bir karar çıkmasını sabırsızlıkla bekliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap