Bitcoin, Çin Yeni Yılı Tatiline Girerken Görece Stabil Kaldı

Bitcoin, Çin Yeni Yılı Tatiline Girerken Görece Stabil Kaldı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin, Çin Yeni Yılı Tatiline Girerken Görece Stabil Kaldı

Kripto piyasaları, Asya’daki piyasaların bir çoğu bir haftalık Çin Yeni Yılı tatiline girerken göreli olarak stabil kaldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin hafta sonu, 38.500 dolarlık direnci yeniden test etmesinin ardından yeni bir düşüş başlattı. Haftalık kapanışı 38.000 dolar seviyesinin biraz üzerinde yapan Bitcoin, yayın saati itibariyle 37.200 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum da benzer şekilde 2.600 doları yeniden test etmesinin ardından bir miktar geriledi ve yayın saati itibariyle 2.534 dolar seviyesinde yer alıyor.

CoinDesk’in derlediği verilere göre Bitcoin’in büyük kripto varlık alım satım platformlarındaki işlem hacmi, hafta sonu boyunca geçen haftaya kıyasla önemli ölçüde düştü.

Çin Yeni Yılı Tatili

Çin Yeni Yılı, Çin’in geleneksel ay-güneş takvimine dayanır ve Asya’daki birçok ülke tarafından kutlanır. Genellikle haftalarca süren kutlama nedeniyle Çin, Hong Kong, Güney Kore ve Singapur’daki büyük hisse senedi endeksleri kapalı olacak. Analistlere göre Asya piyasalarındaki bu tatil, bu hafta bir miktar düşüş yaşanmasına sebep olabilir. Bitcoin için destek 35.000 dolar civarında, direnç ise 40.000 doların yakınında yer alıyor.

Bitcoin Ne Olur?

Daha önce aktardığımız üzere Bitcoin, 24 Ocak’ta 32.900 dolar seviyesine kadar gerilemesinin ardından 35.000 dolardaki desteği geri almayı ve elinde tutmayı başardı. Analistlere göre kısa vadeli momentum gün içi grafiklerde iyileşiyor ki bu alıcıları aktif tutabilir. Ancak diğer taraftan, uzun vadeli göstergeler nötr/düşüş trendine işaret etmeye devam ediyor ki bu da yukarı yönde bir hareketi 40.000 ila 43.000 dolarlık direnç bölgesinde sınırlayabilir.

Haftalık RSI, Bitcoin’in büyük bir yükseliş yaşamadan önce Mart 2020’de olana benzer şekilde aşırı satım bölgesine yaklaşıyor. Diğer taraftan aylık grafik, orta vadeli düşüş trendini koruyabilecek güçlü bir satış baskısına işaret ediyor. Günlük grafikte ise, 22 Ocak’tan bu yana aşırı satım seviyelerinden yükseldi ki bu da kısa vadeli alıcıları çekebilir.

Onay için traderlar, kısa vadede 14.000 dolarda desteği bulunan Nasdaq 100 endeksini takip edebilir. Goldman Sachs’ın da dikkat çektiği üzere, kripto piyasası ile geleneksel piyasalar arasındaki korelasyon artış gösteriyor. Bu nedenle geleneksel piyasalarda aşırı satım bölgesinden bir sıçrama, kripto piyasasına da olumlu yansıyabilir.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap