Bitcoin Borsalardan Çekiliyor! Bu BTC İçin Ne Manaya Geliyor?

Bitcoin Borsalardan Çekiliyor! Bu BTC İçin Ne Manaya Geliyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Borsalardan Çekiliyor! Bu BTC İçin Ne Manaya Geliyor?

CryptoQuant dataları, bu ay merkezi borsalarda tutulan Bitcoin ölçüsünde önemli bir düşüş olduğunu gösteriyor. Glassnode dataları de bunu doğruluyor. Bir analist, düşük rezerv düzeyinin BTC’ye olan yatırımcı itimadının arttığını gösterdiğini söylüyor.

Bitcoin borsalardan cüzdanlara gidiyor! Bu neyin göstergesi?

Merkezi kripto para borsalarında tutulan Bitcoin ölçüsü, bu ay %4,1 oranında azaldı. Bu da kripto paraya artan yatırımcı itimadını gösterebilecek bir sinyal olarak bedellendiriliyor. CryptoQuant bilgilerine nazaran, merkezi borsalar Ağustos ayı sonunda 2.010.346 BTC tutuyor. Bu da ayın başlangıcına kıyasla 86.305 düşüş gösterdiği manasına geliyor. Bunun, Ocak 2018’den bu yana görülen en düşük rezerv düzeyi olduğunu belirtmek gerekiyor.

Uzmanlara nazaran, borsalarda tutulan BTC arzının azalması, yatırımcıların Bitcoin’in uzun vadeli beklentilerine olan inancını gösteriyor. Tıpkı vakitte traderların satış buyruklarını yerine getirmeden evvel daha uygun piyasa şartlarını bekledikleri halin yorumlamak da mümkün. CryptoQuant bilgi analisti Adam Mourad verdiği bir demeçte, şu konuların altını çiziyor:

BTC’nin borsa platformlarından inançlı soğuk cüzdanlara kıymetli ölçüde aktarılması, uzun vadeli yatırımcıların sergilediği teminatın altını çiziyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Borsalardan Çekiliyor! Bu BTC İçin Ne Manaya Geliyor? 1

Borsalardan kıymetli ölçüde Bitcoin çıkışı oluyor

Adam Mourad ayrıyeten, çıkışların belli yatırımcılar tarafından BTC’lerini borsa platformlarından uzaklaştırmak için seçilen stratejik bir rotayı izlediğini belirtiyor. Bu bağlamda analist, “Bu manevrayı, yatırdıkları sermayeyi devam eden piyasa istikrarsızlığından muhafaza teşebbüsü olarak yorumlamak da mümkün” diyor.

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Salı günü ABD temyiz mahkemesi Grayscale lehine karar verdi. Bunun akabinde Bitcoin müspet fiyat yörüngesine girdi. Bu karar birebir vakitte değerli bir BTC çıkışına da işaret etti. Mourad, “Fiyat artışının akabinde yapılan müşahedeler, 20.000’den fazla BTC’nin borsalardan soğuk cüzdanlara aktarıldığını ortaya koyuyor” diye ekliyor. Analist ayrıyeten, yatırımcıların muhtemelen piyasanın hala düzeltici bir etaptan geçtiğini algıladığını söylüyor. Lakin bu hareketin “Bitcoin’in kalıcı bedeline olan inancı gösterdiğini” de kelamlarına ekliyor.

Borsa BTC çıkışları rekor seviyelerde

Kripto para piyasası, şaşırtan bir formda, borsalardan Bitcoin çekme süreçlerinin Kasım ayındaki FTX çöküşünden bu yana gözlemlenmemiş bir oranda mevduatları geride bırakarak yükselmesiyle dikkat alımlı bir eğilime şahit oluyor. Önde gelen bir on-chain bilgi sağlayıcısı olan Glassnode, bu ilgi alımlı son bilgileri açıkladı. Glassnode bilgileri durumun ciddiyetinin altını çiziyor. Bitcoin yatırma ve çekme süreçleri ortasında süregelen farklılık daha evvel görülmemiş bir süratte artıyor. Şu an itibariyle bu oran, yatırılan her 45.000 Bitcoin için çekilen 58.000 Bitcoin üzere şaşırtan bir düzeye ulaşmış durumda. Bu ölçekteki bir ayrışma, kripto ortamında değerli bir şeyin ortaya çıkmakta olduğunun açık bir işareti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin Borsalardan Çekiliyor! Bu BTC İçin Ne Manaya Geliyor? 2Borsa Süreç Hakimiyeti. Kaynak: Glassnode

Bu ayrışma, hem borsa likiditesini hem de daha geniş piyasa dinamiklerini etkileyerek kripto para ekosistemi için kıymetli sonuçlar doğuruyor. Potansiyel sonuçları tam olarak anlamak için, bu eğilimi yönlendiren iki ana senaryoyu tahlil etmek gerekiyor. Bir mümkünlük, Bitcoin sahiplerinin giderek artan bir biçimde borsalar dışında inançlı depolama seçenekleri araması. Bu temkinli yaklaşım, borsalar üzerindeki düzenleyici baskılara ait artan telaşlardan kaynaklanıyor olabilir. Yahut kullanıcılar borsa güvenlik açıklarına ait kaygılarına yenik düşüyor. Başka taraftan, bu çıkış, BTC’yi uzun vadede elde tutma konusunda artan yatırımcı itimadını de yansıtıyor olabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap