Bitcoin Borsa Rezervlerinde Son Durum Yeni Bir Rallinin İşareti Mi?

Bitcoin Borsa Rezervlerinde Son Durum Yeni Bir Rallinin İşareti Mi?

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin Borsa Rezervlerinde Son Durum Yeni Bir Rallinin İşareti Mi?

CryptoQuant’tan 20 Eylül tarihinde gelen yeni datalar var. Buna nazaran Coinbase, Binance ve Kraken üzere kripto para borsalarında tutulan Bitcoin (BTC) ölçüsüne odaklanıyor. Ayrıyeten değerli bir düşüş olduğunu ortaya koyuyor. Bu rezervler şu anda yaklaşık altı yılın en düşük düzeylerine ulaşmış durumda.

Bitcoin ve kayıpların ortasında piyasa istikrarı

Borsalardaki Bitcoin rezervlerindeki bu düşüşün bir manası var. Buna nazaran daha geniş kripto para piyasasının istikrara kavuştuğu bir periyoda denk geliyor. Ağustos ayının büyük kısmında ve Eylül ayının birinci yarısında keskin kayıplar yaşayan Bitcoin sakin sularda. Buna nazaran 20 Eylül itibariyle hala 30.000 dolar düzeyinin altında. Lakin konsolide olmaya devam ediyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Borsa Rezervlerinde Son Durum Yeni Bir Rallinin İşareti Mi? 1

Şu an itibariyle, kripto para borsaları toplu olarak yaklaşık 2,09 milyon Bitcoin tutuyor. Bununla birlikte, toplam Bitcoin arzının 21 milyon tokenle hudutlu olduğunu unutmamak gerekiyor. Şu anda, Tesla ve MicroStrategy üzere değerli kurumsal oyuncular var. Faal olarak Bitcoin biriktirdiği 19,7 milyondan fazla Bitcoin sirkülasyonda. Bireyler ve kuruluşlar Bitcoin’lerini saklama gayeli olmayan cüzdanlarda tutuyor. Ya da Binance ve Coinbase üzere borsalarda saklayabiliyor.

Borsa saklama cüzdanları ve piyasa etkileri

Borsalar, kullanıcıların kripto paralarını alım satım ya da uzun vadeli elde tutma (HODLing) hedefiyle saklayabilecekleri saklama cüzdanları sağlar. Bitcoin ve başkalarını borsalarda tutmanın bir yansıması var. Kullanıcıların bunları öteki kripto paralarla ya da USDT üzere stablecoin’lerle kolay kolay takas edebilmesini sağlar. Borsalarda tutulan coinlerin azalması yüzeyde yükseliş üzere görünse de, fiyatların çabucak toparlanacağını garanti etmez.

BTC Piyasası: Bitcoin Borsa Rezervlerinde Son Durum Yeni Bir Rallinin İşareti Mi? 2

Tarihsel olarak, borsalardan coin çıkışları çoklukla güçlenen bir piyasaya ve fiyat artışı beklentisine işaret ediyor. Bununla birlikte, mevcut düzenleyici ortam göz önüne alındığında, traderlar ve Bitcoin sahipleri, artan tasaların ortasında varlıklarının denetimini ellerinde tutmaya giderek daha meyilli hale geliyor. Buna karşılık, daha fazla sayıda Bitcoin sahibi dikkat çekiyor. Ayrıyeten kripto paralarını ihtiyati bir önlem olarak nezaret dışı cüzdanlarda saklıyor. Bu davranış muhtemelen azalan Bitcoin borsa rezervlerini açıklıyor.

SEC ve düzenleyici baskı

Borsalar tarafından tutulan Bitcoin rezervlerindeki düşüş 2022’de başladı. Lakin 2022’nin sonlarında hızlandı. Bu devirde, önde gelen bir kripto borsası olan FTX gündemdeydi. Müşterilerin fonlarındaki milyarlarca doların dondurulmasıyla sonuçlanan bir krizle karşı karşıya kaldı. Birtakım ABD bölgesel bankalarının çöküşünün akabinde 2023’ün birinci çeyreğinde çıkışlar yavaşladı. Lakin bu eğilim devam etti. Bu eğilime katkıda bulunan esas faktörler ortasında devam eden ayı piyasası var. Öteki taraftan bilhassa Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) tarafından Binance ve Coinbase üzere borsaları uyumsuzluk teziyle gaye alan ağır düzenleyici inceleme yer alıyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Borsa Rezervlerinde Son Durum Yeni Bir Rallinin İşareti Mi? 3

Haziran ayında SEC, Bitcoin borsası Binance ve Coinbase’e karşı Cardano’nun (ADA) da dahil olduğu örneklerle kayıtsız menkul değer ihracı argümanıyla davalar açtı. Bu düzenleyici baskının bir sonucu olarak Binance US, işçi ayrılmaları, işten çıkarmalar ve süreç hacminde %95’in üzerinde kıymetli bir düşüş dahil olmak üzere değerli kesintiler yaşadı. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda gelişen düzenleyici ortam, bilhassa dijital varlıkların saklanması ve ticareti ile ilgili olarak kripto para piyasasının dinamiklerini şekillendirmeye devam etmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap