Bitcoin Ayı Piyasası Bitti mi? Sıradaki Düzeyler Neler?

Bitcoin Ayı Piyasası Bitti mi? Sıradaki Düzeyler Neler?

Paylaş
BTC Piyasası: Bitcoin Ayı Piyasası Bitti mi? Sıradaki Düzeyler Neler?

Bitcoin fiyat amaçları, First Republic kayıplarının cesaretlendirdiği Bitcoin boğalarıyla son 10 ayın en yüksek düzeylerine ulaşıyor. Bu da değerli bir soruyu akla getiriyor: Ayılar gidiyor mu?

Bitcoin ayı piyasası bitti mi?

Kripto analisti RJ Fulton, yeni bir boğa piyasasından evvel, biraz daha derine iniyor. Bitcoin’in (BTC) başına bela olan 2022’nin zahmetleri, önder kripto para ünitesi yeni yılın başından bu yana %65’ten fazla yükseldiği için unutulmuş üzere görünüyor. Bu yükseliş sayesinde iyimserler, bu yenilenen ivmenin Bitcoin’in bedelinin yaklaşık %70’ini kaybettiği ayı piyasasına resmen son vermek için kâfi olabileceği konusunda umutlu.

Bitcoin’in en son kripto kışını dikiz aynasına koyup koymadığını nitekim kıymetlendirmek için, yatırımcıların ufukta bir boğa piyasası mümkünlüğünü hakikat bir biçimde ölçmek için yalnızca fiyatından diğer kimi ölçütlere bakmaları gerekir. BTC’nin bir yatırım olarak maksadı, muhtemelen oynayabildiği çeşitli roller nedeniyle belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte, özünde merkezi olmayan bir ödeme ağı. Bu nedenle, ağdaki faaliyeti kullanıcı adresleri ve süreçler halinde ölçerek, yatırımcıların öbür ayı ve boğa piyasası döngülerine kıyasla bugün Bitcoin’in sıhhati hakkında bir fikir sahibi olmaları mümkün.

BTC Piyasası: Bitcoin Ayı Piyasası Bitti mi? Sıradaki Düzeyler Neler? 1

Ağ ne diyor?

Başlangıç olarak adreslere bakalım. Daima artan toplam adres sayısından fazla, yeni adreslerin ağa katılma oranı daha açıklayıcı olur. 2020’nin başından bu yana en düşük düzeylerine ulaştıktan sonra, ağ üzerinde süreç yapan yeni adreslerin sayısında bir canlanma oldu. Bir kripto araştırma ve data firması olan Glassnode’a nazaran, geçtiğimiz çeyrekte Blockchain’de ayda ortalama 13,5 milyondan fazla yeni adres katıldı. Bu düzeyler en son 2021’in birinci çeyreğinde, Bitcoin’in 63.000 doların biraz altında kalmasıyla sonuçlanan bir yükselişe geçtiğinde görülmüştü. Aslında bu Mart ayı, 14,4 milyon yeni kullanıcı ile Nisan 2021’den bu yana en büyük adres artışını kaydetti.

Ağı kullanan neredeyse rekor ölçüde yeni adresle birlikte, süreçlerin de döngünün en yüksek düzeylerinde olduğunu varsaymak makul olacaktır. Bu yılın birinci çeyreğinde Bitcoin, kripto para talebinin artmasıyla ayda ortalama 9 milyon süreç gerçekleştirdi. Yeni adres artış suratına misal biçimde, bu düzeylerde süreç bulmak için BTC’nin rahat bir biçimde boğa piyasasının ortasında olduğu 2021’in 1. çeyreğine geri dönmeniz gerekir.

BTC Piyasası: Bitcoin Ayı Piyasası Bitti mi? Sıradaki Düzeyler Neler? 2

Henüz tam olarak değil

Adres büyümesi ve süreçlerdeki artışla birlikte Bitcoin fiyatı, 2023’ün başından bu yana değerli ölçüde yükseldi. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Ocak ayından Mart ayına kadar Bitcoin %72 oranında artış kaydetti. Yinelenen adres büyümesi ve süreç sayısı temasının akabinde bu, %103 artış gösterdiği 2021’in 1. çeyreğinden bu yana üç aylık devirdeki en uygun performansı oldu. Tüm bu metriklerin birleşimi göz önünde bulundurulduğunda, Bitcoin’in ayı piyasası hüznünün sona erdiğini söylemek için kâfi olabilir. Fakat, 2021’deki üzere bir boğa piyasasının bu yıl geri döneceği tarafındaki optimistlik yanlış.

Daha çok, Bitcoin’in şu anda geçmiş ayı piyasasının ve yaklaşan bir boğa piyasasındaki potansiyel bir sonraki ayağının sonlarında dolaştığı görülüyor. Fakat bu bölgede kalmaya devam ederken, BTC hala bir pazarlık üzere duruyor. Tüm vakitlerin en yüksek düzeyinin %50’den fazla altında kaldığı ve tekrar de değerli ölçütlerin en son BTC’nin fiyatının 60.000 dolardan fazla olduğu vakitlerde görülen düzeylere yakın olduğu düşünüldüğünde, bugün kripto para ünitesini satın almak, bir boğa piyasasının geri dönmesi durumunda yararlı olabilir.

BTC Piyasası: Bitcoin Ayı Piyasası Bitti mi? Sıradaki Düzeyler Neler? 3

Hayes: “Belirsizlik” Bitcoin fiyatını yönlendiriyor

Bitcoin, ABD bankacılık krizinin süratle gelişen bir sonraki kısmına olumlu karşılık vermeye devam etti. Bu durum, bu hafta mevduatlarında 100 milyar dolarlık bir azalma olduğunu açıklayan First-Republic-Bank etrafında şekillendi. Bunun üzerine kripto türev borsası BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes kan kokusu aldı. Şayet hükümet First Republic’i kurtarmayı reddederse, bunun tehlikeli bir zincirleme iflas tepkisi başlatabileceğini ileri sürdü. Bu bağlamda Hayes, şunları söyledi:

Ancak FRC başarısız olursa ve mevduat sahipleri L alırsa, tıpkı problemlere sahip öteki tüm bankalar kısa bir müddet sonra batacaktır. Tüm ABD bankacılık sistemi tıpkı problemlerden muzdarip.

Hayes, hem Bitcoin’in hem de altının, bankanın yazgısı ve kanun yapıcıların bir sonraki adımlarıyla ilgili netlik ve buna bağlı soğukkanlılık eksikliğinden temel olarak yararlandığı sonucuna vardı. Bu doğrultuda, “Altın ve BTC üzere dış paraları yükselten de bu belirsizlik,” dedi.

BTC Piyasası: Bitcoin Ayı Piyasası Bitti mi? Sıradaki Düzeyler Neler? 4First Republic Bank (FRC) 1 günlük mum grafiği / Kaynak TradingView

Bitcoin fiyatı 40.000 dolara gidiyor mu?

Bu nedenle BTC traderları ve analistleri, 30.000 dolar civarındaki süreksiz konsolidasyon hareketlerine bakılmaksızın, genel yükseliş trendinin devam edeceğinden eminler. Tanınan analist Michaël van de Poppe, “Önemli kırılma noktası 28.800 dolar değil 27.800 dolar,” biçiminde konuştu. Bunun akabinde, “40.000 dolar için hazırız,” dedi.

DaanCryptoTrades, mevcut toparlanma ile evvelki aylık en düşük düzeylere gerileme ortasında karşılaştırmalar yaptı. Bu kapsamda, “Yüksekleri süratli bir halde art geriye süpürmek. Fiyat düzgün bir formda düşmeden evvel bunlardan yaklaşık bir düzine yaşadığımız düşüş yolunda gördüğümüz üzere emsal fiyat hareketi” diye özetledi.

Popüler trader Jelle ve ByzantineGeneral de dahil olmak üzere başkaları, BTC fiyat hareketinin 30.000 dolara geri döneceğini iddia ediyor. Trader, “OI burada düzgün bir biçimde silindi. Yaklaşık 500 milyon dolar silindi,” diyerek türev piyasalarının son yararlara verdiği reaksiyona dikkat çekiyor. Ayrıyeten, “Muhtemelen bu küçük rallinin bitmek üzere olduğu manasına geliyor. Sırada konsolidasyon var,” diyor.

BTC Piyasası: Bitcoin Ayı Piyasası Bitti mi? Sıradaki Düzeyler Neler? 5BTC daima vadeli süreç dataları / Kaynak Byzantine General/Twitter
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap