Bitcoin ATM devinin CEO’suna nazaran bölüm, konsolidasyon için olgunlaştı

Bitcoin ATM devinin CEO’suna nazaran bölüm, konsolidasyon için olgunlaştı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ATM devinin CEO’suna nazaran bölüm, konsolidasyon için olgunlaştı

Brandon Mintz’in 2013 yılında “berbat bir web sitesi” olarak tanımladığı birinci Bitcoin’ini satın almasından bu yana çok şey değişti.

Kendisi şu anda dünyanın en büyük Bitcoin ATM operatörü olan ve birinci kripto alımından üç yıl sonra kurduğu Bitcoin Depot’un CEO’su. Şirket temmuz ayında özel maksatlı bir satın alma şirketi (SPAC) ile birleşmesinden sonra paylarını Nasdaq’ta listeleyerek halka açıldı. Artık ise Mintz, rekabet arttıkça küçük işletmelerin daha az kâr marjı gördüğünü söylüyor. Kripto ATM dalı dünya çapında yaklaşık 40 bin makineye sahip ve bunların yaklaşık 6,400’ü Bitcoin Depot’a ilişkin.

Mintz, CoinDesk röportajında “Covid’den evvel Bitcoin ATM sanayisine yeni giren birçok küçük çaplı operatör vardı. Şayet bir Bitcoin ATM’si işletmek için gerekli olan her şeye sahipseniz büyük bir kentte ağır bir caddenin köşesine makine koyup işinize bakabilirdiniz.” dedi.

Bitcoin ATM’lerindeki ana gelir kaynağı 2020 öncesinde bir norm olarak tanımlanabilir lakin o yıldan sonra ATM’lerin sayısı 6 binden 40 bine çıktı.

Kripto ATM müşterileri çoklukla daha evvel banka kullanmamış yahut kullansa bile epeyce az kullanmış bireyler. Birden fazla yoksulluk, göçmenlik durumu yahut ana akım finansal sisteme duyulan güvensizlik nedeniyle bu hizmetlere tam olarak erişemez. Klâsik bankacılıkla bağlantıları olmadan da (Coinbase) yahut Binance üzere çevrimiçi borsalardan kripto satın alamaz.

Kripto ATM’lerinin kullanımları değişiklik gösterebilse de çoklukla kullanıcıların nakit, telefon ve kimlik evrakına sahip olmaları kafidir. (Tabii ki süreç fiyatına bağlı olarak ek ihtiyaçlar olabilir.)

Mintz şöyle açıklıyor:

Piyasa inceleme platformu Küresel Information’a nazaran kripto ATM bölümünün 2030 yılına kadar 117 milyon dolardan 5,5 milyar dolara çıkması bekleniyor. Mintz, sanayi olgunlaştıkça küçük oyuncuların köşeye sıkışacağını belirtiyor:

Örneğin 2019 yılında şirket, Mintz’in “resmen gayret ettiğini” söylediği DFW Bitcoin’i satın almıştı.

Mintz, “Birçok şirketin rastgele bir uyumluluk çalışanı yok. Bir web siteleri bile yok. Güya bir adam kardeşini de alıp bu işe girişmiş üzere.” sözlerini kullanıyor.

Düzenleyiciler kapıyı çaldığında

Uyumluluk konusundaki eksiklik, kripto ATM operatörlerinin başarısız olmasındaki en yaygın sebeplerden biri. Bölümle ilgili bilgiler yayımlayan Coin ATM Radar’a nazaran geçtiğimiz birkaç yıl boyunca ATM’lerdeki artışa karşın mart ayında bölümün en büyük düşüşüne şahit olundu zira açılan ATM’lerin 3,600’den fazlası kapatıldı.

Coin ATM Radar’a nazaran bu yüksek orandaki kapanmaların talep eksikliğinden mi yoksa en büyük kripto ATM üreticisi General Bytes’ta yaşanan güvenlik açığından mı kaynaklandığı kesin değil.

Kesin olan şey, birçok küçük işletmenin düzenleyicilere bağlı kalma konusunda sorun yaşadığı. Şubat ayında İngiltere’nin Finansal Yürütme Otoritesi (FCA), ülkedeki 25 kripto ATM’sinin tümünü düzenleyicilere kayıtlı olmadıkları gerekçesiyle kapatmaya yönelik adımlar attı.

İsviçre’nin Finansal Piyasa Denetleme Otoritesi (FINMA) küçük bir işletme olan Bity’den 30 günlük periyotlarda 1.000 İsviçre frankını (yaklaşık 1.150 dolar) aşan kullanıcıların kimliklerini belirlemesini istedi. Bity bu bahiste uğraş edeceğine dair kelam verdi ve yasal masraflar için para toplamak maksadıyla kitlesel fonlama prosedürüne başvurdu.

Bitcoin of America üzere daha büyük firmalar bile bilhassa Connecticut ve Ohio üzere bölgelerdeki lisans meseleleri ve dolandırıcılıklar sebebiyle faaliyetlerini sonlandırdı.

Mintz, uyumluluğun Bitcoin Depot’ın muvaffakiyetinde kritik bir kıymete sahip olduğunu ve bunu çok evvel fark ettiğini söylüyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap