Bitcoin ağındaki tıkanıklık Litecoin’e yarıyor

Bitcoin ağındaki tıkanıklık Litecoin’e yarıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcoin ağındaki tıkanıklık Litecoin’e yarıyor

Investing.com – Son günlerde kripto kullanıcıları, BRC-20 süreçlerinden ötürü ağ tıkanıklığı yaşayan ve süreç fiyatları yükselen Bitcoin ağına alternatif arayışına girdi. 

Bitcoin’in forku olarak geliştirilen ve misal bir ağ yapısına sahip olan piyasanın en eski altcoin’lerinden Litecoin, alternatif arayışında yine ilgi odağı haline geldi. Bu ilgi, Litecoin ağında BRC-20 tokenlerine misal bir yapıda geliştirilen LTC-20 token standartının önerilmesiyle daha da artabilir. Çünkü Litecoin ağında Bitcoin Ordinals’a benzeri biçimde NFT basımının etkin hale getirilmesi süreç fiyatlarının çok daha düşük olması göz önüne alındığında önemli manada ilgi görebilir. 

LTC-20 protokolü ne vadediyor?

Litecoin, bu yıl gerçekleşecek halving (ödül yarılanması) etkinliğinden ötürü kripto bölümünde yine gündem olmaya başladı. Son gelişmelerde ise Litecoin geliştiricileri proaktif bir yaklaşımla Bitcoin ağında tanınan hale gelen Ordinals protokolünü Litecoin ağına entegre etmeye çalışıyor. Böylece ağ kullanımını daha da artırmayı amaçlayan geliştiriciler, iş ispatı konsensüs düzeneği kullanılan ağda NFT basımını ve dağıtımını faal hale getirmek istiyor. 

Litecoin’in bu alandaki en büyük avantajı ise ağda basılacak olan NFT’ler için süreç fiyatının Bitcoin ağındakinden çok daha ucuz olması. Şu an test etabında olan çalışma, birinci basılan NFT koleksiyonu Litecoin Punks ile gündeme geldi. Bu aktiflik, toplumsal medyada ilgi görerek Litecoin’in trend olmasını sağladı. 

Diğer yandan Bitcoin ağ tıkanıklığından ötürü alternatif olarak kullanılan Litecoin ağında süreç dün rekor kırarak 576 bin adede yükseldi. Mayıs ayında ise Litecoin ağındaki günlük süreçler %500’e yakın artış gördü.

Litecoin ağındaki etkin adres sayısı da yükselişte 

Ağ etkinliğindeki artışın en büyük neden ise Litecoin ağındaki ortalama süreç fiyatının yalnızca 0,003 dolar civarında olması. Kıyaslanacak olursa Bitcoin süreç fiyatları son günlerde yükselişini sürdürürken dün prestijiyle 20 doların üzerine kadar çıktı. BTC süreç fiyatının Ethereum ağı fiyatının üzerine çıkması ise çok karşılaşılmayan bir durum olarak ortaya çıkıyor. 

Litecoin ağı ile ilgili olumlu gelişmelerden bir başkası ise aktiflik artışına bağlı olarak ağdaki etkin adres sayısındaki yükseliş. Glassnode, LTC ağındaki faal adreslerin 800 binin üzerine çıktığını raporladı. Bu, ağın faal adreslerde Mayıs ayında %278 oranında büyüdüğünü gösteriyor. 

Diğer yandan Bitcoin ağında yeni ortaya çıkan Ordinals protokolüne karşı reaksiyonlar artıyor. süreç fiyatların ağı zorlamaya devam etmesi, yüzbinlerce sürecin beklemede olması, BRC-20 tokenleri ve Ordinals protokolünün kullanımına son verilmesi yorumlarının artmasına neden oldu. 

LTC fiyatı ise ağ kullanımındaki artıştan kısmen faydalandı. Son günlerdeki genel düşüşün akabinde dün piyasadan müspet ayrışan altcoin’ler ortasına katılan LTC, hafta başında 75 dolara kadar geriledikten sonra %7 kıymet artışıyla bugün 81 dolara kadar yükseldi.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap