BIS’in Maksadında Kripto Paralar Var: Finansal İstikrarı Bozuyor!

BIS’in Maksadında Kripto Paralar Var: Finansal İstikrarı Bozuyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: BIS’in Maksadında Kripto Paralar Var: Finansal İstikrarı Bozuyor!

Kripto paralar global çapta artık daha fazla kabul görüyor. Bu durum Memleketler arası Ödemeler Bankası’nı (BIS) hayli rahatsız etmiş üzere görünüyor. BIS, gelişmekte olan ekonomileri kripto paraların benimsenmesiyle bağlı finansal istikrar riskleri konusunda uyarıyor.

BIS: Kripto paralar finansal riskleri daha da kötüleştirecek!

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından yakın vakitte yayınlanan bir rapor, gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde (GOÜ) kripto varlıkların cazibesine ait kaygıları artırıyor. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere kripto paralar, ekonomik ödeme tahlilleri, finansal sisteme açılan kapılar ve hatta yüksek enflasyon yahut döviz kuru oynaklığıyla boğuşan ülkelerde ulusal para ünitelerine alternatifler olarak savunuluyor. Lakin BIS, kripto varlıkların bu ekonomilerdeki finansal riskleri hafifletmek yerine daha da kötüleştireceğini öne sürüyor. Bu bağlamda Rapor, şu konunun altını çiziyor:

Gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin kripto varlık piyasalarını izleme ve kripto paralardan kaynaklanan finansal istikrar risklerini kıymetlendirme maharetleri konusunda önemli kaygılar var.

Ulaş Utku Bozdoğan: BIS’in Maksadında Kripto Paralar Var: Finansal İstikrarı Bozuyor! 1

BIS üyesi merkez bankaları çalışmaya katkı yaptı

Rapor, risk ve düzenleme bahislerini dikkate alarak durumu kıymetlendiriyor. Bu doğrultuda bu varlıkların tıpkı klasik varlıklar üzere incelenmesi gerektiğini öne sürüyor. BIS, bulguları, Amerika kıtasındaki BIS üyesi merkez bankalarının Finansal İstikrar Yöneticileri Müracaat Kümesi (CGDFS) altında başlattığı kapsamlı işbirliği eforlarıyla elde etti. Bu ülkelerine ortasında Arjantin, Brezilya, Kanada ve ABD de yer alıyor. Bu ülkelerin merkez bankaları bu uğraşa katılırken, BIS’in Amerika Kıtası Ofisi de öncülük etti.

Kripto paralar için çoklu riskler neler?

Ayrıntılara inen BIS raporu, kripto varlıklarla bağlı birden fazla risk tanımlıyor. Örneğin likidite riski, büyük borsalarda merkezi ticaret, istikrarsız kripto para rezervleri, yatırımcı koşularına yatkınlık ve “ölçeklenebilirlik trilemması” ile irtibatlı operasyonel kısıtlamalar üzere güvenlik açıkları nedeniyle artıyor.

Çalışma ayrıyeten kripto paraların fiyatlarındaki dalgalanma ve şeffaflık eksikliğinden kaynaklanan piyasa risklerini de ele alıyor. Direkt piyasa riski, Bitcoin üzere kripto varlıkların elde tutulmasına bağlanıyor. Zayıf yönetişim, sonlu yatırımcı müdafaası ve alandaki birtakım aktörler tarafından kullanılan çok kaldıraç ile ilgili telaşlarla birlikte kredi riskleri de öne çıkıyor. Kayda bedel bir nokta da bankaların aracılıktan çıkma riski. Banka mevduatlarından özel olarak ihraç edilen kripto paralara değerli bir geçiş, bankaların kredi kolaylaştırmasını bozabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: BIS’in Maksadında Kripto Paralar Var: Finansal İstikrarı Bozuyor! 2

Dengeli yaklaşım önemli!

Rapor bilhassa, düzenlemeye yönelik istikrarlı bir yaklaşımın değerini vurguluyor. Zira, direkt yasakların yahut kısıtlayıcı düzenlemelerin bu faaliyetleri yeraltına itmesinin mümkün olduğunu belirtiyor. Bunun da dalın sorumlu paydaşlarını etkilemeyi daha güç hale getirmesi mümkün. Yeni inovasyonların yalnızca klasik sistemlerden farklı oldukları için “riskli” olarak görülmemesi gerekiyor. Bunun yerine rapor, finansal sistemleri uygunlaştırmak için teknoloji ve inovasyondan yararlanılmayı savunuyor.

BIS, lokal düzenleyicileri makul kripto varlıkların seçici yasaklarını, sonlandırılmasını ve düzenlenmesini dikkate almaya teşvik ediyor. “Faaliyet temelli ve varlık temelli düzenleme” ortasında ayrım yapan net düzenleyici yetkilerin oluşturulmasını tavsiye ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap