Birleşik Krallık Yapay Zeka Gelişimini İnceleyecek

Birleşik Krallık Yapay Zeka Gelişimini İnceleyecek

Paylaş
BTC Piyasası: Birleşik Krallık Yapay Zeka Gelişimini İnceleyecek

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, yapay zekanın geliştirilmesini, yaygınlaştırılmasını ve toplumsal tesirlerini inceleyeceğini açıkladı. 

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), teknolojinin tüketiciler ve iktisat üzerindeki tesirinin inceleneceğini açıklamasıyla birlikte yapay zeka sahnesine resmen adım attı. Düzenleyici kurum 4 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ChatGPT üzere uygulamaların temel modellerinin geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını temel unsurlara nazaran inceleyeceğini belirtti. 

Cardell: Tüketiciler, Bu Teknolojinin Yararlarına Erişebilmeli

Kurum yaptığı açıklamada, bu unsurlar ortasında güvenlik, şeffaflık, adalet ve hesap verilebilirliğin de yer aldığını söyledi. 

CMA’nın CEO’su Sarah Cardell, yapay zeka araçlarının kamusal alana girişinden bu yana, düzenleyicilerin gözünün bu alanda olduğunu belirtti. Cardell kelamlarının devamında ise şu tabirlere yer verdi: “Hızla gelişen bir teknoloji ve işletmelerin rekabet etme biçimini dönüştürmenin yanı sıra kıymetli bir ekonomik büyüme sağlama potansiyeline sahip.” 

Cardell, İngiltere’deki işletmelerin ve tüketicilerin bu teknolojinin potansiyel yararlarına erişebilmelerinin ve düzmece bilgilerden korunmalarının çok değerli olduğunun altını çizdi. 

CMA, birinci olarak yapay zeka temel modellerini ve bu teknolojinin kullanımı için rekabetçi pazarı inceleyecek. Düzenleyiciler, rekabet ve tüketicilere yönelik risklerin yanı sıra fırsatları nasıl artırabileceklerini incelemeyi de planlıyor.

Bu incelemenin, YZ teknolojisi gelişirken sağlıklı rekabeti desteklemesi ve tüketicilerin korunması için yol gösterici unsurlar üretmesi amaçlanıyor. 

25 Nisan’da Birleşik Krallık Başbakanı ve Teknoloji Bakanı, ülkenin yapay zekaya hazır olma durumunu hızlandırmayı amaçlayan bir misyon gücü oluşturacaklarını duyudu. İngiltere bu kapsamda, misyon gücünü desteklemek için 124,8 milyon dolar fon sağlayacağını da taahhüt etti. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap