Birleşik Krallık regülatöründen kripto para borsasına uyarı: Askıya alabiliriz

Birleşik Krallık regülatöründen kripto para borsasına uyarı: Askıya alabiliriz

Paylaş
Uzman Coin: Birleşik Krallık regülatöründen kripto para borsasına uyarı: Askıya alabiliriz

Avusturya merkezli kripto para borsası Bitpanda, FCA tarafından regüle edilmiş olan lisanslı bir DeFi saklama şirketi olan Trustology’yi satın alma konusunda şirket ile anlaştığını duyurdu. FCA’den (Mali Davranış Otoritesi) ise bu duyurunun ardından manidar bir açıklama geldi ve firmaların anlaşmasının, kurumun belirlediği şartların sağlanmaması halinde askıya alınabileceğini ya da iptal edilebileceğini açıkladı.

Bilindiği üzere Viyana merkezli bir şirket olan Bitpanda borsası, Avrupa Birliği tarafından regüle edilmiş bir borsa konumunda… Bitpanda’nın satın alma konusunda anlaştığı DeFi saklama hizmet sağlayıcısı Trustology’nin de, FCA’den lisansları bulunuyor.

Bu alım, Birleşik Krallık bölgesinde bir ilk olacak ve Bitpanda’nın, tüm regülasyonlara uyumlu bir broker’lık şirketine dönüşmesinde önemli bir adım teşkil edecek. Ancak FCA, Bitpanda’nın duyurusunun hemen ardından yaptığı bu açıklamayla da adeta borsaya mesaj verdi ve sürecin kolay geçmeyeceğini gösterdi.

Bitpanda’dan mesaj: Sorun çıkmayacaktır

Bitpanda’nın bir sözcüsü ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, satın alım süreci konusunda sorun çıkmasını beklemediklerini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“FCA ile çok iyi bir çalışma koordinasyonumuz var. Bu konuda onlara çok önceden haber vermiştik. İşlemlerde sorun çıkmasını beklemiyoruz. FCA’den gelen açıklama aslında beklentilerimiz dahilindeydi. FCA’e kayıtlı olan bir şirketin satın alınması durumu, Birleşik Krallık’ta ilk kez oluyor. Bundan ötürü kurum muhtemelen böyle bir açıklama yapma ihtiyacı duydu. Benzer durumlarda, satın alma işlemiyle her şeyin bitmediğinin mesajını veriyorlar.”

96 firma beklemede

Birleşik Krallık bölgesinde faaliyet gösteren kripto para firmaları ile düzenleyici kurumlar arasında yaklaşık bir yıldır gerginlikler yaşanıyor ve sert yaptırımlar uygulanıyor. FCA ayrıca şirketlere, kripto varlık kayıtları için 31 Mart’a kadar süre vermiş durumda. Şubat ayı itibariyle, 96 firmanın FCA’den lisans beklediği belirtiliyor.

Bitpanda borsası da Birleşik Krallık’ta geçici lisans için başvurmuş ancak kalıcı lisans için son tarihi kaçırmıştı! Borsa şu anda tam kayıt ve lisans sürecinde bulunuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap