Birleşik Krallık, kripto paraların kumar olarak düzenlenmesi talebini reddetti

Birleşik Krallık, kripto paraların kumar olarak düzenlenmesi talebini reddetti

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Birleşik Krallık, kripto paraların kumar olarak düzenlenmesi talebini reddetti

Investing.com – İngiltere Finansal Hizmetler Bakanı Andrew Griffith tarafından bugün yapılan açıklamada kripto paraların kumar olarak düzenlenmesinin kesim kaynaklı riskleri azaltmayacağını söyledi.

Mayıs ayında İngiliz Parlamentosunun Hazine Komitesi, kripto para ünitelerinin kıymetli riskler içerdiğini ve Bitcoin, Ethereum üzere desteği olmayan merkezsiz yapıdaki kripto para ünitelerinin kumar olarak düzenlenmesi talebini iletti.

Komitedeki milletvekilleri, İngiliz düzenleyici kurumlarının kripto bölümünü finansal hizmet olarak değerlendirmesinin tüketicilerin dalı daha inançlı görmesine neden olacağını düşünüyor. Buna nazaran birtakım milletvekilleri, yatırımcıların tüm paralarını kaybedebileceği riskini içeren kripto paraların kumar olarak kıymetlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Andrew Griffith ise Komite raporuna cevap olarak kripto varlık ticaretinin ve yatırımının bir finansal hizmet yerine kumar olarak kıymetlendirilmesine karşı çıktığını iletti. Bu hareketin kripto paralardan kaynaklı riskleri azaltmayacağını söyleyen Griffith, ayrıyeten kumar yaklaşımının milletlerarası standartlar ile AB üzere büyük yargı bölgeleriyle uyumsuzluk riski oluşturacağını söyledi. 

Bunun yanında Avrupa Birliği, geçtiğimiz aylarda kripto para ünitelerini yasal çerçeve altına alan geniş kapsamlı kripto yasa tasarısını onayladı. MiCA ismi verilen kripto yasası, 2024 yılında yürülüğe girecek. AB’de faaliyet gösteren kripto şirketlerinin ise önümüzdeki yıla kadar yasaya ahenk süreçlerini tamamlamaları bekleniyor. Birleşik Krallık ise kripto hizmetlerine yönelik sıkı düzenlemeler üzerinde çalışırken bir yandan da kripto sanayisi ve Blockchain alanında global bir merkez olma niyetini ortaya koydu.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap