Birleşik Krallık düzenleyicisi, gündemdeki Worldcoin projesini mercek altına aldı

Birleşik Krallık düzenleyicisi, gündemdeki Worldcoin projesini mercek altına aldı

Paylaş
BTC Piyasası: Birleşik Krallık düzenleyicisi, gündemdeki Worldcoin projesini mercek altına aldı

Investing.com – Birleşik Krallık Data Düzenleyicisi Information Commissioner’s Office (ICO), OpenAI CEO’su Sam Altman kurucu ortağı olduğu Worldcoin projesini araştırmaya başladı.

Worldcoin, bu hafta piyasaya sürüldükten sonra tartışmalar da beraberinde geldi. Kullanıcı datalarına odaklanılan proje, dataların korunmasıyla ilgili telaşları gündeme getirdi. Birleşik Krallık düzenleyicisi ICO, yüksek riskli bilgilerin işlenmesi kelam konusu olduğunda Bilgi Müdafaa Tesir Değelendirilmesinin yapılması gerektiğini aktardı. Bunun yanında Birleşik Krallık’ta ferdî dataların işlenmesinde kişi ve kurumların özgür iradesiyle onay vermesinin son derece değerli olduğu üzerinde duruldu. 

Worldcoin geliştiricileri ise Brexit sonrası İngiltere maddelerine entegre edilen Avrupa Genel Data Muhafaza Yönetmeliği de dahil olmak üzere bütün lokal maddelere uyduklarını vurguladı. Ayrıyeten Worldcoin’in resmi web sitesinde biyometrik data toplanırken kullanıcının açık müsaadenin olmasının birincil kural olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte World ID almak isteyen kullanıcıların isimleri da dahil olmak üzere hiçbir ferdî bilgisini paylaşması gerekmiyor.

Projede göz bebeği taranarak oluşturulan dijital kimliğin, kullanıcının data saklamaktan vazgeçmesi durumunda süratli biçimde silindiği taahhüdü bulunuyor. Buna nazaran grup, World ID’nin yalnızca bireyin eşsiz olduğunu doğrulama gayesi taşıdığını lisana getirdi. 

Worldcoin’in lansmanıyla piyasa sürülen WLD büyük ilgi gördü

Projenin lokal varlığı WLD, göz bebeği taraması yaparak projeye kayıt olan 2 milyondan fazla şahsa dağıtılmasıyla piyasaya sürülmüş oldu. Binance, Huobi, Bybit ve OKX üzere büyük merkezi kripto borsalarında eş vakitli olarak listelenen kripto para, dün Binance’te listelenmesiyle dakikalar içinde %3.500’e yaklaşan bedel artışıyla 5,29 dolarda tepe gördükten sonra 2 dolar düzeylerinde istikrar buldu. 

Worldcoin projesini gündemine alan Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de WLD’nin lansmanın akabinde projeyle ilgili dört büyük riskin kelam konusu olduğunu söyledi. Buterin, bu riskleri; saklılık, erişilebilirlik, güvenlik ve merkezileşme olarak sıraladı.

Diğer yandan Worldcoin sistemiyle World ID kimliği doğrulanan bireylere 25 WLD’nin airdrop olarak gönderilmesi planlanıyor. Akabinde ileriye dönük olarak periyodik biçimde token gönderimi de yapılacak. WLD tokeni, geçen hafta Ethereum ağında ve Ethereum’un katman-2 tahlili olarak çalışan Optimism ağında yayına alındı. 10 milyar olan toplam WLD arzının %80’i kullanıcılar, operatörler ve ekosistem için tahsis edilirken %20’lik kısım Worldcoin takımı ve destekçilerine ayrıldı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap