Birleşik Arap Emirlikleri kripto merkezi olmak için kıymetli adımlar atıyor

Birleşik Arap Emirlikleri kripto merkezi olmak için kıymetli adımlar atıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Birleşik Arap Emirlikleri kripto merkezi olmak için kıymetli adımlar atıyor

Investing.com – Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), bu yılın ilk çeyreği bitmeden mevzuat değişikliğine giderek kripto varlık sağlayıcıları için lisans verilmesi hazırlıklarını tamamlamayı planlıyor. BAE, ayrıca kripto para madencilik sektöründe de söz sahibi olmak istiyor.

Bloomberg’in haberine göre bir hükümet yetkilisi Menkul Kıymetler ve Emtia Otoritesinin (SCA) kripto varlık sağlayıcılarının bölgede ticaret yapmasına olanak tanıyacak mevzuat değişikliğinin son aşamasında olduğunu dile getirdi. Ayrıca yetkili, büyük kripto borsalarının bölgeye davet edilerek bu alanda bir cazibe merkezi oluşturma niyetlerini ortaya koydu.

Bu gelişme öncesinde 2021 yılının sonlarına doğru kripto para borsası Binance ile Dubai Dünya Ticaret Merkezi arasında bir iş birliği anlaşması imzalanmıştı. Bu bağlamda işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası konumundaki Binance, bölgede bir merkez oluşturarak varlığını ortaya koymak isteyen şirketlerin başında geliyor. 

BAE, son girişimiyle Hong Kong ve Singapur gibi kripto merkezleriyle rekabet etmek istiyor. Diğer yandan bu ülkelerde de faaliyetlerin güvenli ve şeffaf bir ortamda artması için düzenleme çalışmaları devam ediyor. 

Şu an Birleşik Arap Emirlikleri bölgesinde bulunan Dubai’de belirlenen şartları yerine getirerek lisans almış 22 kripto şirketinin bulunduğu biliniyor. Bu yaklaşıma göre bölge, kripto paraları yasaklamak yerine yasa dışı faaliyetlerde kullanımını önlemek ve kara para aklamayı önleme standartlarını ortaya koyarak bu endüstriden yararlanma yolunu seçmiş gibi görünüyor.

BAE, kripto para madenciliği içinde bir ortam oluşturmak istiyor

BAE hükümetinin kripto endüstrisiyle ilgili planlarının için kripto para madenciliği de bulunuyor. Kripto şirketlerini bölgeye çekmenin yanında bölge hükümetinin kripto para madenciliği için bir ekosistem oluşturma niyetinde olduğu iddia ediliyor. İsmini açıklamak istemeyen hükümet yetkilisi Bloomberg’e kripto sektörünün bir bütün olarak yüksek düzeyde düzenleneceğini dile getirdi. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap