Bir Vakitler Ortalığı Kasıp Kavuran NFT’lerin Bugünkü İçler Acısı Hâlini Gösteren Araştırma: %95’inin Hiçbir Pahası Yok!

Bir Vakitler Ortalığı Kasıp Kavuran NFT’lerin Bugünkü İçler Acısı Hâlini Gösteren Araştırma: %95’inin Hiçbir Pahası Yok!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bir Vakitler Ortalığı Kasıp Kavuran NFT’lerin Bugünkü İçler Acısı Hâlini Gösteren Araştırma: %95’inin Hiçbir Pahası Yok!

İnternet ortamlarındaki varlıkların blok zincirine işlenmesiyle ortaya çıkan NFT’ler, 2021 ve 2022 yıllarını kasıp kavurmuştu. Ünlü isimlerden dev şirketlere kadar birçok yerden bu dijital varlıklara milyonlarca yatırım gelmişti. Lakin vakit geçtikçe NFT’lerin popülerliği azaldı ve bedeli kaybolmaya başladı.

Şimdi ise NFT’ler hakkında yeni bir araştırma yapıldı. dappGambl tarafından on binlerce koleksiyonun tahliliyle gerçekleştirilen çalışma, NFT’lerin neredeyse tamamının kıymetinin sıfırlandığını gösterdi.

73 binden fazla koleksiyon incelendi, %95’inin artık kıymetsiz olduğu ortaya çıktı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bir Vakitler Ortalığı Kasıp Kavuran NFT'lerin Bugünkü İçler Acısı Hâlini Gösteren Araştırma: %95'inin Hiçbir Pahası Yok! 1

dappGambl, yaptığı tahlilde 73 bin 257 NFT koleksiyonunu inceledi. Bunun sonucunda ise 69 bin 795’inin piyasa kıymetinin 0 ETH olduğu bulundu. Yani bu koleksiyonlardan %95 civarının bedeli şu anda 0 dolar. Bunun yanı sıra araştırma, NFT koleksiyonlarının %79’undan fazlasının satılmadığını, yani arzı karşılayacak talebin olmadığını da buldu. Fakat bu orana pek güvenmemek gerekebilir; zira her isteyen kendi NFT’sini oluşturabiliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bir Vakitler Ortalığı Kasıp Kavuran NFT'lerin Bugünkü İçler Acısı Hâlini Gösteren Araştırma: %95'inin Hiçbir Pahası Yok! 2

Araştırma, piyasa pahasına nazaran en tanınan olan 8850 NFT koleksiyonu da inceledi. Bunlardan %18’inin bedelinin 0 olduğu görüldü. %41’inin ise 5 ila 100 dolar ortasında değişen kıymete sahip olduğu ortaya çıktı.

Bu tanınan koleksiyonlardan kıymeti 6 bin doları aşanların oranı ise %1’in altında. 2021 ve 2022’de NFT’lere milyonlarca dolar ödendiğini düşündüğümüzde bu oranın bir epey az olduğunu görebiliyoruz.

dappGambl’ın araştırması, Justin Bieber’dan Eminem’e, Stephen Curry’den Snoop Dogg’a kadar birçok ünlü kişinin milyonlar ödediği NFT’lerin ne kadar büyük kıymet kaybı yaşadığının bir başka göstergesi. 2021 ve 2022 yıllarında bu varlıkların süreç hacmi 2,8 milyar doları bulmuştu. Fakat geçtiğimiz aylarda bu sayı 80 milyona kadar düştü.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap