Bir periyodun fenomen coin’leri artık ne durumda?

Bir periyodun fenomen coin’leri artık ne durumda?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bir periyodun fenomen coin’leri artık ne durumda?

Geçtiğimiz yıllarda toplumsal medyada çok konuşulan HOT, BTT, DENT ve REEF şimdilerde karanlığa bürünmüş durumda.

Kripto para piyasası, döngüler halinde hareketliliğini sürdürüyor. Bir periyot ayı piyasası ismi altında çöküşlere imza atan kripto, öbür bir devir boğa piyasası ismi altında piyasanın gündeminde yer edinebiliyor.

Kripto para piyasasının iddia edilemez oluşu, yatırımcıların ilgisini de üzerine çekiyor. Pekala bu döngülerin sık sık gerçekleştiği periyotta, toplumsal medya başta olmak üzere çeşitli platformlarda isminden sıklıkla bahsedilen coin’ler ne durumda?

Bir periyoda damga vuran HOT, BTT, DENT ve REEF nerede?

Kripto para piyasası, boğa yaşadığı devirlerde epey büyük bir ilgiyi bünyesinde barındırıyordu. Binlerce hatta milyonlarca kişi, kripto para üniteleri hakkında çeşitli bilgiler ediniyordu. Sokakta karşılaşılan birisinden rastgele bir tanıdığa kadar, toplumsal medyadan televizyona kadar her yerde kriptodan bahsedildi. Boğa piyasasının tesiri geçmeye başladıkça, konuşulan kripto para üniteleri de unutulmaya başlandı.

Özellikle kimi coin’ler, neredeyse her gün toplumsal medyada konuşuluyor ve çeşitli fenomenlerin lisanında yer alıyordu. Fenomenler, bu coin’leri ömürlük tuttuğunu söylüyor ve yatırımcıları ikna etmeye çalışıyorlardı. Bilhassa Holo (HOLO), Dent (DENT), BitTorrent (BTT), WINkLink (WIN) ve Reef (REEF) tarafında önemli ilgi gözlemlenmişti. Pekala bu tanınan coin’lerde, o periyottan bu yana neler değişti?

Kripto piyasasının ünlüleri: Holo (HOT)

Holo (HOT), geçtiğimiz yıllarda kripto para piyasasının en çok konuşulan coin’lerinden birisiydi. Bilhassa boğa devrinde, HOT tarafındaki yükseliş, ilgiyi de artırmıştı. Lakin temel dikkat edilmesi gereken nokta, toplumsal medya üzerindeki etkileşimiydi. HOT, 2021 yılında yaşadığı en yüksek tepe noktasıyla binlerce kişinin dikkatini çekmişti.

HOT, 2021 yılının şubat ayında, 0.001285 dolar civarında yer alıyordu. Boğa piyasasının tesiri ve birden artan ünü, HOT’u 2021 yılının nisan ayında 0.03160 dolara taşıdı. Neredeyse 20 katı bir yükseliş yaşayan kripto para ünitesinde, toplumsal medya paylaşımları uçuk kaçık olmaya başladı. Hatta kimi bireyler, Holo’nun ardındaki teknoloji nedeniyle en uygun 10 kripto para ünitesi ortasında yer alacağını söylediği de oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bir periyodun fenomen coin’leri artık ne durumda? 1

Zirve noktasında HOT’un piyasa bedeli 4.83 milyar dolara yaklaştı. Devasa bir büyüme gösteren projenin o zamanki sirkülasyon arzı, mevcut arza nazaran epeyce az bir düzeydeydi. Artık ise HOT’un piyasa pahası 180 milyon dolar düzeyinde. Deverana giren token’lar, hacmin azalması bu düşüşte tesirli oldu.

HOT, ortalama 0,015 dolar civarındayken popülerliğini korusa da yeni fiyat 0,001086 dolara geldi. Bu devirde HOT, pek de ilgi çekmiyor.

HOT, yaklaşık yüzde 2.000’lik yükselişiyle tüm kripto yatırımcılarını cezbetmeyi başarmıştı. Proje, merkeziyetsiz bir ağ ortamı yaratarak internet ihtilali yaratabileceğini öne sürdü. HOT’un gerisindeki grup, o periyot epeyce başarılı bir pazarlama yürüttü ve projeyi ilgi cazibeli hale getirdi. Ortadan geçen 2 seneye baktığımızda, HOT’un fiyatı başladığı noktaya geri döndü ve yatırımcılarına sunduğu projelerin bir birçoklarını gerçekleştiremedi.

Kripto piyasasının ünlüleri: Dent (DENT)

2021 yılındaki boğa piyasasında parlayan ve çok kısa müddette toplumsal medyada gündem haline gelen bir başka kripto para ünitesi ise Dent (DENT) olmuştu. DENT, boğa piyasasında o denli bir yükseliş yaşamıştı ki birçok yatırımcı uzun vadeli yatırım olarak tercih edilebileceğini düşündü. Projenin sunduğu merkeziyetsiz irtibat hizmetleri, farklı bir boyut imajı veriyordu.

Dent, bilhassa toplumsal medya paylaşımlarda sık sık öne çıkarılıyor ve yatırımcıların ilgisine sunuluyordu. Uzun vadeli yatırım olarak satın aldığını söyleyenlerin yüzde 90’ı ise günümüzde Dent hakkında tek söz etmiyor.

https://twitter.com/TejvirsinghGil3/status/1456775197877420034

Dent, 2021 yılının şubat ayında 0.008455 dolar düzeyine ulaştı. O periyotta DENT, 600 milyon dolarlık hacme ulaşarak ağır ilgiyi gerisine aldı. Tanınan proje, 1,64 milyar dolar piyasa pahasına ulaşarak tepeyi gördü. Lakin projede işler pek de yolunda gitmedi ve ortadan geçen 2 sene sonra DENT’in fiyatı 0.0006480 dolar düzeyine indi. Dent 1,64 milyar dolarlık piyasa bedelinden, 61 milyon dolarlık piyasa kıymetine düştü.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bir periyodun fenomen coin’leri artık ne durumda? 2

Dent’in sunduğu proje, mikro çipler ve merkeziyetsiz ağ ortamında öne çıkıyordu. Fakat proje, ayı piyasasının da tesiriyle gelişiminde ve teşebbüslerinde aksadı. Uzun vade yatırımcılar, 2021 yılında gerçekleştirdikleri 1000 dolarlık yatırımlarında şu anda 75 dolara yakın bir varlığa sahipler.

Kripto piyasasının ünlüleri: Reef (REEF)

2021 yılından bugüne piyasada iz bırakan kripto paralardan bir oburu de Reef (REEF) oldu. REEF, tepeyi gördükten sonra, büyük bir düşüş yaşadı ve neredeyse hiç konuşulmayan coin’lerden birisi haline geldi. Ama REEF, 2021 yılında neredeyse her gün konuşuluyordu.

REEF, 2021 yılının kasım ayında tepe noktası olarak 0.03516 doları gördü. Günümüzde ise REEF’in fiyatı 0.001335 dolar düzeylerde. Yüzde 96’lık büyük düşüş, uzun vadeli yatırımcıların beklentilerini karşılamadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bir periyodun fenomen coin’leri artık ne durumda? 3

REEF, spesifik blokzincir hizmetleri sundu. REEF’in büyümesindeki en değerli nedenlerden birisi de eşler ortası ödeme tekniğiydi. Projenin ilerleyişi, boğa piyasasında epey ilgi gördü. Toplumsal medya, REEF hakkında yapılan paylaşımlarla doluydu.

Sosyal medyada o denli paylaşımlar yapılıyordu ki yatırımcılar REEF için çok çabuk umutlanıyordu. “REEF to 1 dollar” söylemi ise gündemde bir oldukça yer edindi. Lakin Terra krizi ve FTX iflasının da etkilediği piyasada, REEF için işler olumlu olmadı.

REEF, 647 milyon dolarlık bir piyasa kıymetine ulaşmayı başardı. Lakin bugünlerde REEF, 30 milyon piyasa pahasına sahip. O devirlerde yatırım yapan yatırımcılar, neredeyse paralarının yüzde 90’ını kaybettiler.

Kripto piyasasının ünlüleri: BitTorrent (BTT)

Bulut süreçler alanında hizmet sunan BitTorrent (BTT), geçtiğimiz yılların en tanınan kripto para ünitelerinden birisi olmuştu. BTT, kripto piyasasına ilginin arttığı periyotta HOLO ve DENT ile birlikte toplumsal medyada gündem yaratıyordu. BTT’nin gerisindeki proje, kripto yükselişine de taban hazırlamıştı. O devirde yatırımcılar, bulut transferler ve bu transferlerde kullanılacak BTT’lerin tesir yaratacağına inandı. Uzun vadeli yapılan yatırımlar sonucunda, BTT’de inanılmaz bir yükseliş yaşandı. Lakin uzun vadeli yatırımcılar, kâr almadıkları için ilerleyen vakitlerde karlarını erittiler.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bir periyodun fenomen coin’leri artık ne durumda? 4

BTT tarafında ayı piyasasının da tesiriyle keskin bir düşüş yaşandı. BTT, yüzde 90’a yakın düşüşle, yatırımcılarını projede mahsur bıraktı. Proje, her ne kadar düşüşten keskin etkilense de bugünlerde hala daha varlığını sürdürüyor.

Justin Sun tarafından desteklenen BitTorrent, geniş bir kitleyi ardına almış ve tanınırlık kazanmıştı. Justin Sun da bir devir BTT hakkında paylaşımlarda bulunuyordu. Sun, BTT’nin daha faal kullanıma erişmesi için çeşitli fikirler ortaya attı.

Günümüze gelindiğinde Sun dahil neredeyse herkesin BTT’yi unuttuğu görülebiliyor. BTT, ilerleyen kripto dalında art planda kalmış durumda.

BitTorrent, 2,66 milyar dolarlık piyasa kıymetine sahipken, günümüzde sırf 400 milyon dolar piyasa pahasında. Ayrıyeten hatırlatmakta yarar var ki BitTorrent de bir değişimden geçmişti. BitTorrent’in evvelki hali, 7,05 milyar dolar piyasa pahasına ulaşmıştı. 2021 yılındaki boğa koşusu devrine denk gelen bu piyasa bedeli, BTT’ye günlük 10 milyar dolarlık hacim olarak yansıyordu. BTT, tam da o periyotta 0,01 dolarlık tepe noktasını oluşturdu.

Daha sonra teğe bin oranında bölünerek yine markalaşan BTT, beklentilerin altında kaldı. Bir türlü toparlanamayan BTT’nin sonraki etapta neler yapacağı ise merak konusu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap