Bir Merkez Bankası Daha Kendi Dijital Parasını Çıkarıyor

Bir Merkez Bankası Daha Kendi Dijital Parasını Çıkarıyor

Paylaş
Bir Merkez Bankası Daha Kendi Dijital Parasını Çıkarıyor

Kamboçya Merkez Bankası kendi dijital parasını geliştirmeye başladı. Projenin önümüzdeki aylarda tamamlanması bekleniyor.

Dijital Para Planı

Phnom Penh Post gibi kaynaklara göre Kamboçya Merkez Bankası da Çin gibi ülkelerin izinden giderek kendi dijital parasını geliştirmeye başladı.

Bakong Projesi adı altında tasarlanan bu projenin duyurusu bizzat Kamboçya Merkez Bankası Başkanı Chea Serey tarafından yapıldı. Finance Magnates tarafından aktarılan bilgilere göre bu proje “milli bir ödeme geçidi” olarak kullanılabilecek:

Bakong projesi Kamboçya’daki herkesi ortak bir platformda bir araya getirecek. İnsanlar bu proje sayesinde hangi bankadan hizmet aldıkları fark etmeksizin kolayca ödeme yapabilecekler.

Kamboçya Merkez Bankası’nın amacı bu dijital para projesiyle birlikte ülke içerisindeki ödeme işlemlerini geliştirmek. Ancak konu hakkında yapılan açıklamalara göre Kamboçya önümüzdeki süreçte bu projeyi uluslararası işlemlerde kullanmaya da başlayabilir.

Bankalarla Anlaşıldı

Kamboçya Merkez Bankası bu projeyi hızlı bir şekilde geliştirebilmek için şimdiden ülke genelindeki 11 farklı bankayla anlaşma sağladı. Zaman içerisinde daha fazla bankanın projeye destek olması bekleniyor.

Phnom Penh Commercial Bank (PPCBank) Başkanı Shin Chang Moo, konu hakkında şunları söylüyor:

Projeyi neredeyse bitirme noktasına geldik. Beklediğimizden biraz daha uzun sürdü çünkü bu sistemin olabildiğince kullanışlı ve eksiksiz olmasını istedik. Proje olur olmaz buna yönelik hizmetler sunmaya başlayacağız.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap