Bir dev yatırım şirketi daha spot Bitcoin ETF müracaatında bulundu

Bir dev yatırım şirketi daha spot Bitcoin ETF müracaatında bulundu

Paylaş
BTC Piyasası: Bir dev yatırım şirketi daha spot Bitcoin ETF müracaatında bulundu

Investing.com – İdaresi altında 1,4 trilyon dolar varlık bulunduğu bilinen dünyanın en büyük varlık idare şirketlerinden Franklin Templeton, spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için SEC’e müracaatta bulundu.

Dün yapılan müracaatta şirket, “The Franklin Bitcoin ETF” isimli fonu ihraç etmek için ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesine (SEC) başvurdu. Müracaatta görüldüğü üzere borsada süreç gören fonun Cboe BZX Borsası’nda listelenmesi planlanıyor. Coinbase ise fon nezaret hizmetini verecek olan şirket olarak belirlendi. Böylelikle Franklin Templeton da öteki Bitcoin ETF müracaatları yapan şirketler üzere ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase’i tercih etmiş oldu.

Mevcut durumda BlackRock’ın Bitcoin ETF müracaatıyla yine gündeme gelen süreç, öteki yatırım şirketlerinin yeni müracaatları ve kimilerinin mevcut müracaatlarını yenilemesiyle devam ediyor. Şimdi spot Bitcoin ETF müracaatları için bir karar verilmediği görülürken SEC, müracaatlar incelemeye devam ediyor. Düzenleyici kurum, spot Bitcoin ETF’lerle ilgili son olarak erteleme kararı aldı. Kurumun, müracaatlara karşılık vermesi için bir sonraki tarih 16 Ekim olarak belirlendi. Fakat SEC’in önünde bir sefer daha erteleme hakkı bulunduğu için ETF müracaatlarının sonuçlanmasıyla ilgili bir katılık kelam konusu değil.

Spot Bitcoin ETF neden kıymetli?

Kripto para piyasaları, Haziran ayında BlackRock’ın müracaatından bu yana ETF gelişmelerini değerli derecede fiyatlıyor. Yatırım eserinin hayata geçmesiyle yatırım şirketlerinin fonun büyüklüğüne nazaran Bitcoin tutma durumu olacağı için bu durumun kripto para talebini önemli oranda artırabileceği düşünülüyor. 

Ayrıca kurumsal ve ferdî yatırımcılar, spot ETF ile Bitcoin tutmak zorunda kalmadan kripto paraya dolaylı yoldan yatırım yapabilecek ve bunu düzenlenmiş bir ortamda daha inançlı biçimde gerçekleştirebilecek. Piyasa yorumcuları, böylelikle Bitcoin’in ana akım yatırımcı tarafından benimsenmesinin daha da artacağı kanısına bağlı olarak değerli bir talep artışı bekliyor.

Bitcoin fiyatı, dünkü süreçlerde alıcılı hareket ederken haberin akabinde 26.500 dolar düzeyine gerçek kısa müddetli bir atak gerçekleştirdi. Bitcoin, günün geri kalanında satış baskısı görürken günü 26.000 doların çabucak altında kapattı. 

Yeni güne hafif olumlu yatay başlayan Bitcoin, sabah saatlerinde 26.000 dolar bandını test ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap