Bir Bitcoin İşlemi Sizin 4 Ayda Harcadığınızdan Daha Fazla Elektrik Harcıyor

Bir Bitcoin İşlemi Sizin 4 Ayda Harcadığınızdan Daha Fazla Elektrik Harcıyor

Paylaş
Bir Bitcoin İşlemi Sizin 4 Ayda Harcadığınızdan Daha Fazla Elektrik Harcıyor

Bitcoin madencileri günümüzde işlemleri onaylayabilmek ve bu sayede para kazanabilmek için epey yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Madenciler bu süreç içerisinde çok ciddi miktarda elektrik tüketiyor, bunun yanı sıra kirliliğe yol açıyorlar.

PWC uzmanlarından Alex de Vries’ın araştırmalarına göre işin en üzücü kısmı, şu anda aktif olarak kullanıl cihazlarının çok büyük bir kısmının kısa süre içerisinde çöpe gidecek olması.

Çevreyi Nasıl Etkiliyor?

The Telegraph’ın haberine göre şu anda Bitcoin ağının normal seyrinde çalışabilmesi için 77 TWh elektrik harcanıyor. Yani Bitcoin madencileri şu anda Şili’deki toplam elektrik tüketimiyle denk miktarda elektrik harcıyorlar.

PWC’nin blockchain uzmanlarından Alex de Vries’ın açıklamalarına göre Bitcoin madencilerinin ürettikleri karbon ayak izi değeri de çok yüksek. Kendisinin araştırmalarına göre bir tane BTC işleminin karbon ayak izi 780 bin 650 adet Visa işleminin veya YouTube’da 52 bin 43 saat boyunca video izlemenin karbon ayak izi değeriyle denk.

Kaynak: Digiconomist

Alex de Vries, pek çok kişi inanmasa da bu sayıların doğru olduğunu söylüyor. Bitcoin şu anda bazı ülkelerden daha fazla elektrik tüketiyor ve bu da çevreye çok ciddi zararlar veriyor. İşin en ilginç yanlarından biri ise şu anda Bitcoin ağını ayakta tutmak için kullanılan cihazların çok büyük bir kısmı kısa süre içerisinde hiçbir işe yaramayacak olması.

Çöpe Gidecek

Bitcoin madencilerinin şu anda bu işten para kazanabilmeleri için oldukça güçlü cihazlar kullanmaları gerekiyor. Bu cihazlar karmaşık matematiksel problemleri çözmeye çalışıyor ve bu sayede blok kazıyorlar. Madenciler de kazdıkları bu bloklardan 12.5 BTC’lik ödül alıyorlar. Tabii bu ödül, Mayıs 2020’deki halving ile birlikte 6.25 BTC’ye düşecek.

Bitcoin madencileri ağdaki blokları kazmak için birbirleriyle amansız bir rekabet içerisindeler. Çünkü bir madencinin 12.5 BTC’lik blok ödülünü alabilmesi için o bloğu onun kazması gerekiyor. The Telegraph’ın haberine göre şu anda bu amaç için birbiriyle yarışan 4 milyar civarında maden cihazı var.

Alex de Vries’ın araştırmalarına göre bu cihazlar çok ciddi miktarlarda elektrik tüketseler de aslında bunların bir çoğu hiçbir işe yaramıyor. Bu maden cihazlarının ömürlerinin ne kadar kısa olduğuna değinen Alex de Vries şunları söylüyor:

En şaşırtıcı olan şey ise şu anda Bitcoin madenciliği için kullanılan bir cihazın ortalama ömrünün bir buçuk yıl olması. Çünkü sürekli daha hızlı problem çözebilen cihazlar çıkıyor.

Bitcoin madencileri arasında amansız bir rekabet olduğu için yalnızca en güçlü cihazları kullanan madenciler yüklü miktarda para kazanabiliyorlar. Alex de Vries’ın araştırmalarına göre şu anda aktif olarak kullanılan cihazların yüzde 98’i, hiçbir blok kazamadan çöpe gidecek:

Bu cihazların yüzde 98’i, herhangi bir Bitcoin bloğunu kazıp onun ödülünü alamayacak. O yüzden bu cihazlar birkaç yıl boyunca boşu boşuna çalıştırılıyor, enerji harcıyor, ısı üretiyor ve daha sonra da çöpe atılıyorlar. Çünkü başka bir amaçla kullanılamıyorlar.

Şu anda Bitcoin ağındaki her bir işlem 657.39 kWh elektrik harcıyor. Güncel verilere göre Türkiye’de kişi başına düşen yıllık elektrik tüketimi 2885 kWh seviyesinde. Bu verilere göre bir BTC işlemi, ortalama bir kişinin 4 ayda harcadığı elektrikten daha fazla elektrik harcıyor.

Bu cihazlar yüklü miktarda elektrik harcamanın yanı sıra ciddi anlamda kirliliğe de yol açıyorlar. The Telegraph’ın haberine göre çöpe giden bu cihazların geri dönüşümünü yapmak çok zor. Güncel verilere göre Bitcoin madencileri 10.71 kilotonluk elektronik atık üretiyorlar. Bir kıyaslama olması amacıyla Lüksemburg’da tüketilen toplam e-atık miktarının da bu kadar olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap