Bir Bitcoin ETF Güncellemesi Geldi: Uzman Ret Dalgası Bekliyor!

Bir Bitcoin ETF Güncellemesi Geldi: Uzman Ret Dalgası Bekliyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Bir Bitcoin ETF Güncellemesi Geldi: Uzman Ret Dalgası Bekliyor!

Ark Invest ve 21Shares, son bir atılımda, spot Bitcoin ETF başvurusunu üçüncü defa değiştirdi. Bu gelişmelerin ortasında BitGo CEO’su Mike Belshe’ye nazaran bir öteki spot Bitcoin ETF reddetme dalgası geliyor.

Ark Invest, Bitcoin ETF müracaatında değişiklik yaptı

Bloomberg’in ETF uzmanı Eric Balchunas, Ark’ın şaşırtan atağını açıkladı. Bunu, SEC müsaade sürecinde ileriye gerçek atılmış olumlu bir adım olarak nitelendirdi. Güncellemedeki kimi konular, hem analistlerin hem de yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bunlardan kıymetli bir konu, önerilen ETF için bir fiyatın açıklanmasıydı. Balchunas, ARKB’nin 80 baz puan (bps) fiyat alacağını açıkladı. Böylelikle, Ark Invest’i bu türlü bir fiyatı açıklayan birinci ihraççı olarak işaretledi. Bu atılım, Bitcoin ETF alanında açık ve net fiyat yapılarına yönelik artan taleple uyumlu olarak yatırım eserine bir şeffaflık katmanı eklediği için kıymetli.

Değişikliğin ayrıntılarına inen Balchunas, yeni risk açıklamalarına odaklanarak çeşitli güncellemelerin altını çizdi. Bu eklemelerin SEC’in Şirket Finansmanı Kısmı (Corp Fin) tarafından lisana getirilen belli tasaları ele almasının olası olduğunu öne sürdü. Değişik bir halde, spot Bitcoin ETF dosyalaması, hibrit bir modelde de olsa, birebir yaratımlara ve itfalara olan bağlılığı sürdürüyor. Bu karar, vergi tesirlerini azaltmak ve potansiyel meseleleri ele almak için stratejik bir atak. Bu bağlamda Balchunas şu açıklamayı yaptı:

Bazıları SEC’in ihraççılara nakit yaratım yapmalarını tavsiye ettiğini ‘yanlış duymuş olmam’ gerektiğini söylüyor. Ben hakikat duydum. Lakin kimi ihraççılar geri adım atmaya çalışacak. Ayrıyeten, yatırımcılar için bariz yararları göz önüne alındığında SEC’i tıpkı olarak ‘satmaya’ çalışacaklar. Bunun nasıl sonuçlanacağını göreceğiz.

BTC Piyasası: Bir Bitcoin ETF Güncellemesi Geldi: Uzman Ret Dalgası Bekliyor! 1

BitGo CEO’su bir ret dalgası bekliyor!

Kripto saklama kuruluşu BitGo’nun CEO’su Mike Belshe, SEC’in bir öbür spot Bitcoin ETF başvurusu ret dalgasını başlatacağını söylüyor. Belshe, Coinbase üzere çağdaş kripto firmalarının ikiliğinin sorun yaratacağını ileri sürüyor. Zira, Coinbase hem kripto borsası hem de saklama kuruluşu olarak iki hizmeti de veriyor. Belshe, bunun düzenleyici kurumun BTC ETF müracaatlarını reddetmesine neden olacağını söylüyor. Bu doğrultuda Belshe, şu açıklamayı yapıyor:

ETF konusunda hepimiz heyecanlıyız. Katiyetle daha da yaklaşıyor. Müracaat sahiplerinin SEC ile yaptıkları görüşmelerden katiyetle sinyaller alıyoruz. BitGo da bu şahıslardan kimileriyle çalışıyor, bu yüzden optimistim. Lakin olumlu haberleri almadan evvel bir çeşit daha ETF reddi almamızın hayli beklenen olduğunu düşünüyorum. Bu sahiden piyasa yapısına geri dönüyor. Gary Gensler bu noktada borsaları nezaretten ayırmanız gerektiğini sır olarak saklamıyor. CFTC piyasa yapısı esasen bu halde. Yani, borsaları pay senedi piyasalarındaki nezaretten ayırmanız gerekiyor.

BTC Piyasası: Bir Bitcoin ETF Güncellemesi Geldi: Uzman Ret Dalgası Bekliyor! 2

SEC, bunların büsbütün ayrılmasını talep edecek!

Mike Belshe, SEC’in müracaatları onaylamadan evvel muhtemelen bu hizmetlerin ayrılmasını talep edeceğini belirtiyor. Belshe, bu müracaatların birçoğunun Coinbase saklama hizmeti ile yapılmış olmasına dikkatleri çekiyor. Buradan hareketle Belshe, spot Bitcoin ETF müracaatları için şu konuların altını çiziyor:

Coinbase, her ne kadar bir FTX olduklarını söylemeye çalışmasam da, onlar da tıpkı oyun kitabını üstleniyorlar. Bir borsa ve saklama kuruluşu olmanın yanı sıra, yakın vakitte bir FCM’den (vadeli süreç komisyoncusu) onay aldılar. Yani, ki bir broker-bayi oldular. Bunun manası, bu kuruluşta tam olarak anlaşılmamış pek çok risk olduğu ve SEC’in büyük olasılıkla geri dönüp ‘Hayır, ilerlemeden evvel bunları büsbütün ayırmanız gerekiyor’ diyebileceğini düşünüyorum.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap