Binance’de Bitcoin Fiyatı Primli Süreç Görüyor! Sebebi Ne?

Binance’de Bitcoin Fiyatı Primli Süreç Görüyor! Sebebi Ne?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance’de Bitcoin Fiyatı Primli Süreç Görüyor! Sebebi Ne?

Bitcoin fiyatı, farklı borsalar ortasında 1.000 dolara kadar varan fiyat farkıyla süreç görmeye başladı. Bilhassa, Binance’in ABD kolu Binance.US, şu anda olağandan 500-1000 dolar ortasında yüksek fiyat sunuyor.

Bitcoin fiyatı Binance.US’de 500-1000 dolar ortasında primle süreç görüyor

Bitcoin’in Binance ve Coinbase üzere büyük borsalar ile Binance.US ortasındaki fiyat farkı bu ay keskin bir formda açıldı. Datalar, global piyasalarda 27.600 dolardan süreç gören BTC’nin, Binance.US’te 500-1000 dolar ortasında primle süreç gördüğünü gösteriyor. Derinleşen fiyat farkı, düzenleyicilerin yakında yasal süreç yapılması konusunda kaygı uyandırıyor.

Verilere nazaran, bugün Binance.US’de süreç gören BTC/USD çifti, Coinbase’deki muadiline nazaran 650 dolarlık farka ulaştı. Bundan evvelki en büyük fark, Nisan sonunda yalnızca 20 dolara ulaşmıştı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance’de Bitcoin Fiyatı Primli Süreç Görüyor! Sebebi Ne? 1

Fiyat farkı neden açılıyor?

Twitter’dan @fewseethis’e nazaran, Binance.US’daki yüksek fiyat, muhtemelen piyasa yapıcıların düzenleyici aksiyon beklentisiyle borsadan ayrılmasından kaynaklanıyor. Piyasa yapıcılar, buyruk defterine likidite sağlamakla vazifeli kuruluşlardır.

Bununla birlikte, düzenleyicilerin yakında olaya müdahale etmesi piyasa oyuncularını endişelendiriyor. Bilhassa Binance, Mart ayından bu yana ABD’li regülatörlerin merceği altında.

Şubat ayında Binance.US, ticaret iştirakleri konusunda ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) radarına girdi. Mart ayında bir yetkili, Binance.US’nin ABD’de kayıt dışı bir menkul değerler borsası işlettiğini söyledi.

@fewseethis “Binance.US’a karşı bir tıp hükümet aksiyonu varsa ve ekseriyetle orada iş yapan piyasa yapıcılar bunu biliyorsa, ayrılmaları ve kâfi likidite olmaması ve tahkim olasılıklarının azalması olasıdır” diyor. Borsalar ortasında açılan fiyat farkının gerisinde düzenleyici belirsizliğin olduğunu ima ediyor.

Piyasa yapıcılar göç ediyor

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere Binance, dün kısa müddetliğine Bitcoin çekme süreçlerini askıya aldı. Yeni ortaya çıkan BRC-20 token projelerinin neden olduğu trafik, Binance’i bu kararı almaya zorlayan nedenlerden biriydi.

Cryptowatch’tan alınan bilgilere nazaran, Binance.US’un buyruk defteri, yazım sırasında teklifler – satın alma buyrukları – lehine çarpıktı. Kripto varlık idaresi firması Blofin’den Griffin Ardern’e nazaran bu, zayıf piyasa derinliğinin ve piyasa yapıcıların göçünün bir işaretiydi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance’de Bitcoin Fiyatı Primli Süreç Görüyor! Sebebi Ne? 2

Grafik, orta fiyatın %2,5’i içindeki bekleyen alış ve satış buyruklarının bir koleksiyonu olan Binance.US’taki %2,5’lik piyasa derinliğini gösteriyor. Orta fiyat, alış ve satış/teklif fiyatlarının ortalamasıdır. Bekleyen alış buyruklarının sayısını temsil eden yeşil çizgi, satış buyruklarını gösteren kırmızı çizgiden daha yüksektir.

Ardern, “Likidite kâfi olduğunda, alış ve satış taraflarının derinliği çoklukla daima değişir. Fakat dinamik bir istikrar korunur. Binance.US’de, buyruk defteri, satış buyruklarından çok daha fazla alım buyruğuyla istikrarsızdır. Dev bir borsa için bu türlü bir derinlik tablosu elbet olağandışı. En önemli piyasa yapıcılar, muhtemelen düzenleyici baskı ve yenilenen ahenk gereklilikleri nedeniyle Binance.US’tan ayrılıyor” diyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap