Binance.US, Kurucusu CZ’nin çoğunluk payını azaltmanın yollarını arıyor

Binance.US, Kurucusu CZ’nin çoğunluk payını azaltmanın yollarını arıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance.US, Kurucusu CZ’nin çoğunluk payını azaltmanın yollarını arıyor

Investing.com – ABD’de düzenleyicilerle sorun yaşanan Binance, kurucusu Changpeng Zhao’nun Amerika iştiraki Binance.US’deki çoğunluk payının azaltmanın yolunu arıyor.

The Information tarafından aktarılan habere nazaran hususla ilgili bilgisi olan bireyler, Zhao’nun ABD düzenleyicileriyle orta yolu bulmak ismine çoğunluk payının bir kısmını elden çıkarmaya niyetli olduğunu söyledi. 

Binance, Mart ayında ABD’de müsaadesiz formda kripto para varlıklarıyla vadeli süreç, takas ve opsiyon hizmeti sunduğu gerekçesiyle Emtia Vadeli Süreçleri Ticaret Kurulu (CFTC) tarafından dava edildi.

Binance’e CFTC tarafından dava açıldı

CFTC, Binance’in ABD vatandaşlarının ana platforma erişimini engelleyeceğini taahhüt etmesine karşın ülkede pazar hissesini artırmak için bu taahhütünü yerine getirmediğini argüman ediyor. Bu tez ile birlikte CFTC, borsanın kara para aklamayı tedbire ve müşteri tanıma prosedürlerini gerekli ehemmiyeti göstermediği ve bu yolla Binance, ABD vatandaşlarının düzenleyicileri aşmasına yardım etmesiyle suçlanıyor.

Binance yetkilileri ise bu tezlere yanıt olarak gerçeklerin çarpıttığını ve CFTC ile iki yılı aşkın müddettir iş birliği içinde çalıştıklarını söyledi. CFTC’nin borsaya dava açması ise Binance tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Binance, Voyager mutabakatından vazgeçmek zorunda kaldı

Binance, ABD’de düzenleyici kıskacına alındıktan sonra iflas eden kripto şirketi Voyager’ın Binance.US tarafından satın alınma mutabakatı da iptal edildi. ABD otoriteleri, bu muahedeyi başından beri yabancı satışı olarak görerek yasal yoldan iptal ettirmek için uğraştı, lakin her seferinde mahkeme yatırımcıların menfaatlerini gözeterek düzenleyicilerin itirazlarını reddetti. Lakin Binance, ABD’deki katı ve bilinmeyen düzenleyici şartlarını münasebet göstererek Voyager satın alımından vazgeçtiğini duyurdu. 

Binance’in ABD faaliyetleriyle ilgili olarak son geri adımı ise şimdi resmi bir açıklama yapılmasa da CZ’nin Binance.US’deki paylarını azaltması olarak şekilleniyor. Son gelişmelere nazaran Binance, önümüzdeki günlerde CFTC ile yasal çabasında bir muahede yolu bulma eforuna girebilir.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap