Binance US, CZ’nin Payını Azaltmanın Yollarını Arıyor

Binance US, CZ’nin Payını Azaltmanın Yollarını Arıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Binance US, CZ’nin Payını Azaltmanın Yollarını Arıyor

Binance US ve kurucusu Changpeng Zhao’nun (CZ), geçtiğimiz yıl ABD federal düzenleyicilerinden gelen sert incelemelerin akabinde firmadaki payını azaltmanın yollarını aradığı bildirildi. 

The Information’ın mevzuya aşina şahıslara dayandırdığı 11 Mayıs tarihli bir rapora nazaran, Binance US’in çoğunluk sahibi olan CZ’nin geçen yazdan bu yana ABD merkezli borsadaki payını azaltmaya çalıştığı belirtiliyor. Binance ve Changpeng Zhao, geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri federal düzenleyicilerinin ağır incelemelerine maruz kaldı. 

SEC Yaptırımları, Büyük Borsaları Denizaşırı Ülkelere Kaçırıyor

Mart ayında, Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komisyonu, Binance ve Changpeng Zhao’ya düzmece bir ahenk programı ile yasadışı bir borsa olduğunu tez ettiği şirketi işlettikleri için dava açtı. Firma, ticari çıkarları için hesaplanmış bir düzenleyici arbitraj stratejisi uygularken, ABD maddelerinden kasıtlı olarak kaçmakla suçlandı.

Davaya karşılık olarak Binance: “Risk ve uyumluluk için sağlam bir üç savunma sınırı yaklaşımı uyguladık” diyerek mevzuata uygunluk tezinde bulundu. O vakitten beri, Binance US işverenlerinin CZ’nin payını ve şirket üzerindeki tesirini azaltmanın yollarını aradıkları ve CZ çoğunluk sahibi olarak kaldığı sürece belli düzenleyici lisansları alamayacaklarından kaygı ettikleri bildiriliyor. 

Şubat ayında SEC, Binance’in stablecoin’i BUSD’u çıkaran Paxos’a dava açarak basımın sona ermesine neden oldu. Bu ortada düzenleyici kurum, iflas eden kripto kredi firması Voyager Digital’e ilişkin varlıklar için Binance US teklifinin onaylanmasını engelledi. 

Görünüşe nazaran Menkul Değerler ve Borsa Kurulu, Amerikan merkezli kripto borsalarını bankalar ve borsa aracı kurumlarıyla birebir sıkı düzenlemelere tabi tutmak için bilhassa amaç alıyor. Sonuç olarak Coinbase, Gemini, Ripple ve Galaxy Digital üzere büyük oyuncular, SEC’nin son yaptırımlarının akabinde denizaşırı ülkelere taşınmayı düşünenler ortasında yer alarak ABD’den kaçışa başladı.

Kraken ve Bittrex üzere öbür büyük borsalar, kriptoya karşı savaş devam ederken Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hizmetlerini büsbütün ya da kısmen durdurdu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap