Binance, Terör Soruşturmasına Takviye Verdi: Türkiye’de Yakalandılar!

Binance, Terör Soruşturmasına Takviye Verdi: Türkiye’de Yakalandılar!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance, Terör Soruşturmasına Takviye Verdi: Türkiye’de Yakalandılar!

Yeni bir rapora nazaran Binance, Telegram kanallarındaki aktiflikleri izleyerek IŞİD terör kümesinin aranan üyelerinin Tacikistan ve Türkiye’de yakalanmasına yardımcı oldu.

Binance, IŞİD üyelerinin izini Telegram kanallarında sürdü

Lider borsa, araştırma takımının sunduğu istihbaratın, IŞİD terör örgütünün Tacikistan ve Türkiye’deki önde gelen ve aranan üyelerinin yakın vakit evvel tutuklanmasına yardımcı olduğunu açıkladı. Resmi web sitesinde yaptığı açıklamada, bu kümenin çökertilmesi için koordineli bir çalış yürüttüğünü paylaştı. Binance, terör soruşturmasına takviye vermek için Tacikistan Ulusal Bankası ve TRM ile işbirliği yaptığını bildirdi.

Binance’in mali cürümler lideri Tigran Gambaryan, borsasının kuşkulu cüzdanların tespit edilmesine yardımcı olduğunu tabir etti. Fortune Magazine ile yaptığı röportajda, terör kümesi üyelerinin bağış toplamak için kripto para kullandığını paylaştı. Binance, gizemli cüzdanların ortaya çıkmasında grubuyla baş rol oynadı…

Aynı vakitte bu istihbarat çalışması, IŞİD teröristlerinin Telegram kanal kümesindeki izleme faaliyetlerini de içeriyordu. Binance, güvenlik ve işbirliği alanındaki bu eforlarla terörle çabada değerli bir rol üstleniyor.

Türkiye’de yakalandılar

Binance, savlarını doğrulamak için, IŞİD üyelerinin Türkiye ve Tacikistan’da kamuoyuna duyurulan tutuklanmalarını kapsayan mahallî kaynaklara işaret etti. Tıpkı formda Tacikistan Merkez Bankası’nın mali izleme departmanından bir yetkili de tezleri doğruladı. Gönderide yer alan açıklamaya nazaran yetkili, istihbaratın “bir müddettir hedeflediğimiz değerli ISKP üyelerinin başarılı bir formda tutuklanmasına yol açtığını” söyledi. Ayrıyeten farklı borsalarla işbirliği aradıklarını doğruladı:

Suç faaliyetleriyle uğraş etmek ve bölgede daha inançlı bir siber güvenlik alanı oluşturmak için Binance dahil olmak üzere kripto dalındaki sektör oyuncularıyla yakın işbirliğimizi sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance, Terör Soruşturmasına Takviye Verdi: Türkiye’de Yakalandılar! 1

Bu ortada, aa.com’un haberine nazaran, Haziran ayında Türk polisi İstanbul’da kuşkulu bir DEAŞ/IŞİD teröristini tutukladı.

Terör finansmanı bu coin üzerinden akıyor

Binance açıklamasında teröristler tarafından kullanılan kripto para ünitesinden pek fazla bahsetmedi. Ancak, bir Fortune raporu, soruşturmayı bilen kaynakların USDT’nin teröristler ortasında tanınan seçim olduğunu söylediğini söylüyor. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, Temmuz tarihli raporlarda USDT kullanımını ortaya çıkarıyor.

Binance, Tigran Gambaryan’ı işe aldıktan sonra 2021’de mali hatalarla gayret kuruluna olan bağlılığını artırdığını söyledi. Eski IRS yetkilisi, kriptoyla ilgili mali hatalara birinci odaklananlardan biriydi. O tarihten bu yana şirket, takımını genişlettiğini ve her yerde hükümet yetkilileriyle işbirliği yaptığını söyledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance, Terör Soruşturmasına Takviye Verdi: Türkiye’de Yakalandılar! 2

Gönderide yer aldığı üzere Binance, geçtiğimiz yıl 47.000’den fazla kolluk kuvvetleri talebine karşılık verdiğini açıkladı. Talepler ulus devlet hacklemesinden çocuk istismarı ve terörizme kadar uzanıyordu. Şirket, taleplere üç gün içinde karşılık verdiğini ve klâsik finans kurumlarından daha süratli olduğunu söylüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap