Binance, Rusya’dan büsbütün çıkmayı planlıyor: Kripto piyasası nasıl etkilenir?

Binance, Rusya’dan büsbütün çıkmayı planlıyor: Kripto piyasası nasıl etkilenir?

Paylaş
BTC Piyasası: Binance, Rusya’dan büsbütün çıkmayı planlıyor: Kripto piyasası nasıl etkilenir?

Investing.com – Binance, Rusya’daki faaliyetlerine yönelik yasal sıkıntıların artmasıyla birlikte ülkedeki faaliyetlerini gözden geçirmeye başladı.

Wall Street Journal’ın haberine nazaran dünyanın en yüksek süreç hacmine sahip kripto para borsası Binance, Rusya’dan büsbütün çıkmak da dahil olmak üzere ülkedeki faaliyetlerini tekrar değerlendirmeye başladı. Binance sözcüsü, WSJ’ye verdiği demeçte kripto borsasının Rusya’daki operasyonları konusunda büsbütün çekilme kararı ile birlikte farklı seçenekler üzerinde çalışıldığını söyledi. 

Rusya, kripto para sanayisi için ticaret, madencilik ve yatırım konusunda değerli bir pazar pozisyonunda. Dünyanın en büyük kripto para platformunun bu ülkeden mümkün bir çıkışının bölümü nasıl etkileyeceği şu an belirsizliğini koruyor.

Binance, Başta ABD olmak üzere Rusya’daki ticareti konusunda baskı altında kalmaya devam ediyor. Bilhassa son günlerde bu baskının arttığına dair çeşitli spekülasyonlar ortaya atıldı. 

Bu baskıların akabinde Binance’in Rusya’dan çıkma kararı gündeme geldi. Binance, daha evvel milletlerarası yaptırımlar kapsamında birtakım Rus finansal kurumlarının eşler ortası süreç platformunu kullanmasını engellemişti. Bununla birlikte kripto platformu, Rusya’da ikamet eden kullanıcılar için de prestiji para kullanımına sınırlama getirdi.

Binance, ayrıyeten dünya çapında en geniş faaliyet alanına sahip kripto para borsası pozisyonunda. Öteki yandan borsa, birçok yargı bölgesinde düzenleyici sıkıntılarla baş etmeye çalışırken birtakım ülkelerde faaliyet lisansının kısmen ya da büsbütün iptal edildiğini gördü.

Binance’in mümkün kararı kripto piyasalarını nasıl tesirler?

Binance’e yönelik baskıların en büyüğü ABD kanadından gelirken CFTC’nin akabinde Haziran ayında SEC’in Binance’in ABD iştiraki ve CEO’su Changpeng Zhao’ya dava açtığını gördük. Bununla birlikte piyasaya yansıyan son gelişmelerde ABD Adalet Bakanlığı’nın Binance’in Rusya’ya yönelik yaptırımları ihlal ettiği konusunda soruşturmasını ağırlaştırdığı vardı. Bu söylentinin yayılmasından kısa bir mühlet sonra Binance’in Rusya’ya yönelik yeni hareket planı üzerinde çalıştığı görüldü.

Binance’in Rusya’dan mümkün çıkışı, global ticaret hacmini nasıl etkileyeceği şimdi belirsizliğini korurken bu karar, borsaya yönelik düzenleyici baskısını hafifletebilir. Bu da piyasa tarafından olumlu bir gelişme olarak yorumlanabilir.

Rusya’da dijital ruble çalışmaları devam ediyor

Diğer yandan Rusya, kripto sanayisinde varlık göstermek ismine eforlarına devam ediyor. Son gelişmelerde Rusya Merkez Bankası’nın dijital ruble için pilot çalışmalara başladığı açıklandı. Kamuya yansıyan gelişmelere nazaran ülke, 2027 yılına kadar Rus rublesinin dijital formunu piyasaya sürmeyi hedefliyor. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap