Binance Kullanıcıları İçin Korkutan Gelişme! Neler Yaşandı?

Binance Kullanıcıları İçin Korkutan Gelişme! Neler Yaşandı?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance Kullanıcıları İçin Korkutan Gelişme! Neler Yaşandı?

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance bugün tekrar manşetleri süslüyor. Bu kere gaz fiyatlarıyla ilgili bir gelişme var. Binance’e bağlı bir cüzdanın haberi bu. Tek bir günde 1 milyon doların üzerinde gaz fiyatı harcadığı şaşırtan bir formda ortaya çıktı. Olay, borsanın teknik kabiliyetleri ve birden fazla blockchain ağında büyük ölçülerde dijital varlığı yönetim etme kabiliyeti hakkında tasalara yol açıyor.

Risk sermayesi firması alarm veriyor

Haber birinci olarak risk sermayesi şirketi Cinneamhain Ventures’ın ortaklarından Adam Cochran tarafından kamuoyunun dikkatine sunuldu. Cochran, Binance tarafından yapılan astronomik gaz harcamalarını vurgulamak için Twitter’a gitti. Ethereum ağı süreç fiyatları, süreç başına 6 gwei (0,17 dolara eşdeğer) üzere düşük bir düzeydeydi. Buradan 332 gwei (11,2 dolar) üzere yüksek bir düzeye kadar değişen keskin bir artış yaşadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance Kullanıcıları İçin Korkutan Gelişme! Neler Yaşandı? 1

Gaz fiyatlarındaki bu ani artış dikkat çekti. Direkt “Binance 14” olarak tanımlanan Binance’e ilişkin bir cüzdanla bağlı faaliyetlere bağlandı. Dune Analytics’in datalarına nazaran Binance 14, 21 Eylül’de şaşırtan bir formda 362 ETH gaz tüketti. Ayrıyeten buna 94.000 transfer eşlik etti. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda tipik faaliyet düzeylerinin çok üzerinde bir sayı.

Binance borsasının teknolojisini ve güvenilirliğini sorgulamak

Adam Cochran durumu değerlendirirken kelamlarını sakınmadı. Buna nazaran Binance’in teknolojisini “çöp” olarak nitelendirdi. Gerçek muhasebe sağlamak için merkle ağacı delilleri sağladığını tez eden ve çeşitli kripto para ünitelerinde yüz milyarlarca doların inançlı bir formda depolanmasıyla övünen bir borsanın güvenilirliğini sorgulamak için daha da ileri gitti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance Kullanıcıları İçin Korkutan Gelişme! Neler Yaşandı? 2

Kripto yatırımcısı Belinda Zhou hususa ışık tutarak açıklamalar yaptı. Buna nazaran aksiliğin Binance’in cüzdan takımından mühendislerin gaz ödeneğini yanlış yapılandırarak çok yüksek ayarlamasından kaynaklandığını açıkladı. Ayrıyeten Binance’in yakın gelecekte detaylı bir olay raporu yayınlaması kelam konusu. Başka taraftan takım içindeki sorumlu taraf için mümkün yansımaları açıklaması beklentiler dahilinde.

Binance’in açıklaması

Binance Coin’in kurucu ortağı Yi He, yüksek gaz fiyatlarının, gaz fiyatlarının düşük olduğu devirlerde gerçekleştirilen bir cüzdan toplama süreci sırasında ortaya çıktığını açıkladı. Gaye, kullanıcıların para çekme süreçlerini kolaylaştırmak ve fon güvenliğini artırmaktı. Tesadüfe bakın ki, Binance CEO’su Changpeng Zhao bir gün evvel kullanıcılara merkezi olmayan borsalar konusunda bir ikazda bulunmuştu. Bu ihtar, merkezi olmayan bir finans protokolü olan Balancer’a yönelik bir hücum haberinin akabinde gelmişti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance Kullanıcıları İçin Korkutan Gelişme! Neler Yaşandı? 3

Binance’in cüzdanının karıştığı göz kamaştırıcı gaz fiyatı olayı dikkat çekiyor. Öteki taraftan borsanın teknik yeterliliği ve geniş kripto para varlıklarını yönetim etme kapasitesi hakkında bir tartışmayı ateşliyor. Buna nazaran Binance mevzuyu araştırıp bulgularını açıklamaya hazırlanıyor. Öteki taraftan kripto para topluluğu olayı yakından izliyor. Ayrıyeten kripto dünyasında titiz yapılandırma ve güvenlik tedbirlerinin kıymetini vurguluyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap