Binance, kripto ödeme hizmetini kapatıyor

Binance, kripto ödeme hizmetini kapatıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Binance, kripto ödeme hizmetini kapatıyor

Investing.com – Kripto para piyasasının önder borsası Binance, kripto ödeme hizmeti Binance Connect’i kapatma kararı aldı.

Borsanın sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Binance Connect’in kapatılma kararı, şirketin eser ve hizmetlerini tertipli olarak gözden geçirme siyasetinin bir modülü olarak alındı. Binance, daima olarak iş stratejisini, piyasa talepleri ve kullanıcı tercihlerinin evrilen doğasıyla uyumlu hale getirme emeliyle gayret sarf ediyor.

Şirketin açıklamasında, “Binance olarak, eser ve hizmetlerimizi periyodik olarak gözden geçirerek, kaynaklarımızı uzun vadeli stratejimize uygun temel uğraşlara odaklamayı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz altı yıl içinde Binance, yalnızca bir borsa değil, tıpkı vakitte global blok zinciri ekosistemine yönelik çeşitlendirilmiş bir iş yelpazesine dönüştü. Piyasa ve kullanıcı gereksinimlerine karşılık olarak iş yaklaşımımızı daima olarak uyarlıyor ve değiştiriyoruz” tabirlerine yer verildi.

Ancak BNB Chain’e dayalı merkezsiz bir borsa olan Biswap, Salı günü yaptığı bir açıklamada, Binance Connect’in kapatılmasının ardında yatan nedenin, Binance’in “destekleyici kart ödeme hizmetini sonlandırma” kararı olduğunu açıkladı.

Bu karar, Binance’in Avrupa’daki bankacılık ortağı Paysafe Solutions’ın takviyesini birkaç ay evvel kaybetmesinin akabinde geldi. Paysafe Solutions, 25 Eylül 2023 prestijiyle Avrupa Tek Euro Ödeme Alanı (SEPA) dayanağını Binance’e sunmayı sonlandıracak.

Raporlara nazaran bu adım, Birleşik Krallık finansal düzenleyicisi olan Finansal Davranış Otoritesinin (FCA), Binance’in ülkenin ödeme ağına ait kullanımıyla ilgili kaygıları nedeniyle atıldı.

Binance Connect Nedir?

7 Mart 2022 tarihinde Bifinity ismiyle başlatılan Binance Connect, yatırımcıların kripto para ile ödemeleri kabul etmelerine imkan sağlayan bir hizmetti.

Hizmet, şirketleri kripto paralarla ödeme periyoduna hazırlamayı amaçlıyordu. Ayrıca Visa ve Mastercard‘ın yanı sıra 50 farklı kripto parayı ve tüm büyük ödeme prosedürlerini destekliyordu.

Kripto firmalarını klâsik finansal sistemle buluşturan bir fiat-kripto ödeme sağlayıcısı olarak faaliyet gösteren Binance Connect, şirketin Trust cüzdanına fiat-kripto girişi sağlayan bir nokta olarak da hizmet ediyordu.

Binance düzenleyicilerle sorun yaşıyor

Binance son vakitlerde finansal hizmet sağlayıcıları ve düzenleyicilerle problemler yaşadı. Bu ay içerisinde Binance Australia, üçüncü taraf meseleleri nedeniyle fiat hizmetlerini askıya almıştı.

Birkaç hafta evvel, Nijerya Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), Binance’in ülke içindeki faaliyetlerini yasa dışı ilan etti. Haziran ayında ise Alman düzenleyiciler, Binance’in kripto saklama lisans başvurusunu reddetti.

Aynı vakitte, global kripto borsası, hem ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) hem de Emtia Vadeli Süreçler Komitesi (CFTC) tarafından lisanssız bir formda ABD’de borsa işletmekle suçlandı ve bu nedenle türel süreçlerle karşı karşıya kaldı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap