Binance ‘Gizli Ticaret’ Tezlerini Reddetti! İşte Raporlar

Binance ‘Gizli Ticaret’ Tezlerini Reddetti! İşte Raporlar

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance ‘Gizli Ticaret’ Tezlerini Reddetti! İşte Raporlar

Binance, Wall Street Journal’ın (WSJ) Çin merkezli ‘gizli ticaret’ argümanlarını reddetti. Rapora nazaran borsa, 2021’de ülkeden uzaklaşmasına karşın hala en büyük hacmi Çin’den topluyordu.

Binance’in hacminin 90 milyar doları Çin kaynaklıydı

Wall Street Journal (WSJ), Çin’in Binance’in süreç hacminin yaklaşık %20’sini oluşturduğuna dair yeni rapor yayınladı. WSJ’ye nazaran, 2021’in sonlarında Binance, hükümetin kripto ticaretini yasaklamasının akabinde Çin pazarından çıktı. Şaşırtan bir halde, yasağa karşın, Çinli kullanıcılar Mayıs 2023’te Binance’te hala 90 milyar doların üzerinde süreç yapmayı başardılar.

Bu hacim, Çin’i global ticaret hacminin %20’sini oluşturan borsa için en büyük pazar haline getiriyor. Borsanın hacim topladığı öteki ülkeler ortasında Güney Kore, Türkiye ve Vietnam yer alıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance ‘Gizli Ticaret’ Tezlerini Reddetti! İşte Raporlar 1

Yasağa karşın Binance, Çin’de kıymetli bir kullanıcı tabanıyla faaliyet göstermeye devam etti. Şirketin dahili platformu Mission Control, Çinli müşterilerin Mayıs 2023’te 90 milyar dolardan fazla kripto ticareti yaptığını ortaya çıkardı. Ayrıyeten, Çin’den 5,6 milyon kullanıcı 911.650 faal hesapla Binance’e kayıtlıydı.

Rapora nazaran Binance, Çinli yetkililerle nizamlı olarak işbirliği yapıyor. Mayıs ayı prestijiyle borsanın ülkede 5,6 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyor.

Çinli kullanıcılar kısıtlamaları nasıl aşıyor?

WSJ, dahili evraklara atıfta bulunarak, Binance’in kısıtlamaları aşma konusunda yardımcı olduğunu söyledi. Metot, bu kullanıcıları Çince alan isimlerine sahip makul web sitelerini ziyaret etmeye yönlendiriyor. Akabinde onları Binance platformuna götürüyor.

Rapor ayrıyeten, Binance CEO’su Changpeng ‘CZ‘ Zhao’nun, Palau programını desteklediğine de dikkat çekiyor. Bu program, Çinli kullanıcılarına yardım etme uğraşlarının bir kesimi olarak yabancılara oturum kartı satmaktadır. Fakat borsa daha sonra projeyle olan alakasını bıraktı. Ek olarak, borsanın Çinli kullanıcıları, kripto kısıtlamalarını aşmak için Sanal Özel Ağları (VPN) kullanıyor.

Binance suçlamaları reddetti

Borsa, Çin’in ticaret hacmi hakkında daha fazla yorum sağlamazken, Binance, Asya ülkesiyle olan irtibatlarını kapsamlı bir biçimde reddetti. Mart ayında Binance, Çin’de faaliyet göstermediğini ve Asya ülkesinde sunucular yahut datalar dahil olmak üzere rastgele bir teknolojiye sahip olmadığını söyledi. O sırada borsa, Çin’de hiçbir vakit tescil edilmediğini yahut şirketleşmediğini belirtti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance ‘Gizli Ticaret’ Tezlerini Reddetti! İşte Raporlar 2

CZ ayrıyeten, eleştirmenlerin onun doğum yerini ve etnik kökenini FUD için kullandıklarını savunarak, Çin ile rastgele bir temasını reddediyor. Önder borsa kısa mühlet evvel ABD’deki çatışmalara yönelik karı atak başlatmıştı. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere Binance avukatları, CFTC’nin yetkilerini aştığını öne sürüyor. Tıpkı Çin davasındaki üzere CZ’nin ABD’de yaşamadığını vurguluyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap