Binance Garanti Verdi! Kripto Rezervleri Korunuyor

Binance Garanti Verdi! Kripto Rezervleri Korunuyor

Paylaş
BTC Piyasası: Binance Garanti Verdi! Kripto Rezervleri Korunuyor

Binance, 10. Rezerv İspatı (PoR) raporu kapsamında kullanıcılarının kripto para emanetlerini 1:1 oranında tuttuğunu garanti etti. Rapora nazaran, kullanıcılar borsada yaklaşık 588.000 Bitcoin ve 3,89 milyon Ethereum tutuyor. İşte öbürleri ve rezervlerin geçen aya nazaran değimi…

Binance cüzdanlarının Bitcoin rezervleri azalıyor

Lider borsanın 10. Rezerv Delili raporuna nazaran, kullanıcılar platformda yaklaşık 588.000 BTC ve 3,89 milyon ETH saklıyor. Evvelki rapora nazaran, bilhassa Bitcoin (BTC) rezervleri %4,3 oranında azalarak mevcut ölçüye geriledi. Bununla birlikte, Tether (USDT) rezervleriyse %1’lik artış gösteriyor. Evvelki rapora kıyasla 15,44 milyar USDT’ye yükselen sayı, kullanıcıların artık stablecoin’lere geçme eğiliminde olduğunu doğruluyor.

Bu sonuçlar, Binance’in kripto rezervlerini depolama ve yönetme konusundaki güvenilirliğini bir kere daha kanıtladı. Dünyanın en büyük borsası uzun müddettir Fud haberleri içinde uğraş veriyordu.

BTC Piyasası: Binance Garanti Verdi! Kripto Rezervleri Korunuyor 1

USDC, LTC, XRP ve SOL’de son durum

Rapor ayrıyeten, Binance kullanıcılarının çeşitli başka kripto paralardaki varlıklarıyla ilgili ayrıntılı sayılar da sunuyor. Kullanıcılar, platformda toplamda 30.25 milyon BNB ve 1.52 milyar Binance USD (BUSD) tutuyor. Geri kalan altcoin ve stablecoin rezervleri şu formda:

 • 1 milyar USD Coin (USDC)
 • 5.81 milyon Litecoin (LTC)
 • 2.58 milyar XRP (XRP)
 • 29.98 milyon Solana (SOL)
 • 54.45 milyon Chainlink (LINK)
 • 138.19 milyon 1Inch (1INCH)
 • 15.34 milyon Aptos (APT)
 • 276.62 milyon Arbitrum (ARB)
 • 93.23 milyon Curve DAO (CRV)
 • 3.46 milyar Chiliz (CHZ)
 • 11.81 milyar Dogecoin (DOGE)

Rezerv İspatı (PoR) nedir? Binance için neden kıymetli?

Rezerv Delili (PoR), bilhassa kullanıcılar için kripto para borsalarının cüzdanlarında bulunan varlıkların gösterilmesi formülüdür. PoR, kullanıcıların borsalara emanet ettikleri varlıkların büsbütün ve inançlı bir formda 1’e 1 oranında saklandığına dair somut bir delil sunar. Örnek olarak, bir kullanıcı 1 BTC’yi bir kripto para borsasına yatırdığında, borsanın rezervleri müşteri fonlarının tam olarak karşılanmasını sağlamak için en az 1 BTC artar. Bu da kripto para borsasının tüm kullanıcı varlıklarını 1’e 1 (ve ek rezervler) oranında tuttuğu manasına geliyor.

BTC Piyasası: Binance Garanti Verdi! Kripto Rezervleri Korunuyor 2

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız, Kasım 2022 FTX çöküşünün akabinde Binance, PoR uygulaması için baskı yapan öncü borsaydı. Bu sistem, tüm borsaları kullanıcılarının kripto paralarını 1:1 oranında tuttuğunu kanıtlamayı zarurî tutuyor. Bu uygulamanın eksiliğinde FTX, müşteri fonlarını kendi çıkarları için kullanmıştı. Binance CEO’su CZ’nin yöntemsiz süreçleri ortaya çıkarmasının akabinde yüklü para çekme süreçleri karşısında ezildi. Son olarak, Binance’in güç vakitler için milyarlık SAFU fonuna sahip olduğunu belirtelim.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap