Binance, Cristiano Ronaldo’yu terletti!

Binance, Cristiano Ronaldo’yu terletti!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance, Cristiano Ronaldo’yu terletti!

Kripto para borsası Binance, futbolculuk mesleğini Arabistan’da sürdüren Cristiano Ronaldo’yu palavra makinesine bağladı.

Dünyanın en tanınan futbolcularından Cristiano Ronaldo ile kripto para borsası Binance’le partnerliği yeni bir düzeye taşınmış durumda. Ronaldo’yu palavra makinesine oturtan Binance, yayından kısa bir kesit paylaştı.

Yayımlanan fragmanda dünyaca Ronaldo’nun Binance’in palavra makinesinde sıkıntı anlar yaşadığını söylemek mümkün. Ronaldo’nun Dünya Kupası’na ait yöneltilen soruya vereceği karşılık ise merak konusu.

Fragmanı X’te (eski ismiyle Twitter) yayımlayan Ronaldo, “Binance bana şu ana kadar karşılaştığım en kuvvetli uğraşlardan birisini yaşattı” sözlerini kullandı. Ronaldo’nun paylaşımı kısa mühlet içerisinde 31 milyon görüntülenmeye ulaştı.

X’te 109 milyon takipçisi bulunan Ronaldo’nun dünya çapındaki şöhreti, futbol hayatını Suudi Arabistan’da sürdürmesiyle rotasını Arap coğrafyasına çevirmiş durumda. Körfez sermayesinin kriptoya duyduğu ilgi ise herkesin malumu. Hasebiyle Ronaldo’nun adeta Suudi Arabistan’ı dünyaya tanıtan bir elçi üzere konumlanması, Arap sermayesinin kripto beninsenmesini artırabilecek güçte.

Körfez sermayesi kripto için neden kıymetli?

Kripto bölümü bilhassa bugünlerde yeni insanlara muhtaçlık duyuyor. Borsalardaki likidite azlığı, kriptoya duyulan ilginin azalması ve alım satım hacimlerinin düşüklüğü üzere birçok sorun kelam konusu. Bu nedenle yeni bir sermaye akımı ve kripto beninsenmesindeki Arap coğrafyası temelli bir yükseliş, piyasanın canlanmasında tesirli olabilir. Bilindiği üzere boğa piyasaları yeni alıcıların ortaya çıkmasıyla oluşuyor.

Bilindiği üzere Birleşik Arap Emirlikleri bu yılın başlarında 2 milyar dolarlık yatırım programıyla Web3 ve blokzincire kapılarını açmıştı. Birleşik Arap Emirlikleri başşehir Abu Dabi’nin teknoloji kesimini merkezine almasını planlıyor. Bu kapsamda blokzincir, Web3 ve metaverse için kesenin ağzını açmış durumdalar.

Ronaldo, Arapların en çok sevdiği ünlülerden birisi olduğu için bu şekil teşebbüslerin sayısını artırabilir. Ayrıyeten ülkede yapılan bir ankete nazaran, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayanların üçte biri kripto yatırımlarında bulunuyor.

Diğer taraftan Ronaldo’nun futbol mesleğini sürdürdüğü Suudi Arabistan’da da işler kripto için ölçülü gidiyor. Suudi Arabistan, Hong Kong ile yürüttüğü ortak çalışma sonucunda tokenizasyona odaklandı. Suudi Merkez Bankası (SAMA) ve Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), finansal altyapıyı geliştirme ve fintech teşebbüsleri kapsamında tokenizasyon konusunu ele aldı. Suudi Arabistan metaverse projelerinden The Sandbox ile de paydaşlık kurmuştu.

Bir öteki Arap ülkesi Umman da kapılarını dijital varlıklara açmış durumda. Umman hükümeti, geçtiğimiz günlerde, kripto madenciliği için 800 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu duyurmuştu. Böylesine büyük bir fonu kripto alanına sokan Umman, daha fazla teşebbüse imza atabilir.

Son olarak, Bahreyn’de de kripto için sıcak bir ortam kelam konusu. Bahreyn geçtiğimiz yıl Bitcoin ve kripto konusunda değerli bir adım atmıştı. Bahreyn Merkez Bankası, Bitcoin (BTC) ile ödeme yapmak için EazyPay ve Binance ile yaptığı paydaşlığı duyurmuştu.

Hem Körfez sermayesi hem de Arap coğrafyasının kriptoyu benimseme potansiyeli, milyarlarca doların kriptoya akmasını sağlayabilir. Fakat kriptonun daha düzgün yansıtılabilmesi için Ronaldo üzere daha birçok tanınan ve güçlü marka yüzüne muhtaçlık duyulduğu da bir gerçek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap