Binance CEO’su Zhao, Chelsea’yi satın almayı reddetti

Binance CEO’su Zhao, Chelsea’yi satın almayı reddetti

Paylaş
BTC Piyasası: Binance CEO’su Zhao, Chelsea’yi satın almayı reddetti

İçerik

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan Rus oligark ve işadamlarına yaptırım hamlelerinden en çok etkilenen isimlerden biri de, Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen Chelsea kulübünün sahibi Roman Abramoviç’ti. Yaptırımların ardından 2003’ten bu yana Chelsea’nin sahibi olan Abramoviç, kulübünü satacağını açıklamıştı.

Chelsea’nin yeni sahiplerinin kim olacağı konusu İngiltere’de en çok tartışılan konulardan biri olurken, Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao’nun da kulübü temsil eden ABD’li yatırım şirketi Raine Group ile son günlerde görüşmelerde bulunduğu ortaya çıktı.

“Önceliği kulüp sahibi olmak değil”

Reuters’e konuşan bir Binance sözcüsü, “CZ” olarak da bilinen CEO’nun görüşmelerin ardından kulübü satın alma hamlesinden vazgeçtiğini açıkladı. Sözcü, Zhao’nun Londra kulübünü satın almaktan vazgeçmesinin sebebi olarak, “bir futbol kulübü sahibi olma önceliği bulunmamasını” gösterdi.

Abramoviç çehresini değiştirdi

İngiltere’nin en büyük futbol kulüplerinden biri olan Chelsea’nin çehresi, 2003 yılında Roman Abramoviç’in kulübü satın almasıyla tamamen değişmişti. Daha öncekli yıllarda orta sıralarda mücadele eden bir kulüp olan Maviler, Abramoviç’in kulübü satın almasının ardından şampiyon oldu, Avrupa’da kupalar kaldırdı. Birçok yıldız oyuncu ve teknik direktör Chelsea’ye gelirken, Londra ekibi tarihi başarılar elde etti.

CZ’nin 100 milyar doları var

Chelsea’nin şu anki değerinin 3 milyar doların üzerinde olduğu belirtiliyor. Kripto para borsası Binance’i, birkaç yılda zirveye taşıyan Zhao’nun da 100 milyar doların üzerinde bir serveti olduğu tahmin ediliyor.

Bilindiği üzere Binance son dönemde taraftar token’larına ve bazı futbol kulüplerine önemli yatırımlar yapmaya başlamıştı.

Oligarkların futbol sevgisi!

Rus oligarkların, futbol sahnesine çıkışı ise Roman Abramoviç’in Chelsea’yi satın aldığı 2000’li yılların başına denk geliyor. Birçok Rus işadamı, Abramoviç kadar ön plânda olmasalar bile, Avrupa ve Güney Amerika’dan birçok futbol kulübü satın aldılar.

Futbol kulüplerini satın alan işadamlarının arkasında, kağıt üzerinde isimlerinin gözükmesini istemeyen daha büyük işadamlarının olduğu belirtiliyordu.

Özellikle Latin Amerika’da alınan kulüpler ve yapılan astronomik ücretli transferlerle para aklanmasının yapıldığı da yıllardır ortaya atılan iddialardan…

Avrupa’da futbol kulübü sahibi olan Rus işadamlarından biri de Fransız ekibi Monaco’nun sahibi Dmitry Rybolovlev. Rusya’da potasyum üzerine faaliyet gösteren Uralkali şirketinin de sahibi olan Rybolovlev’in 10 milyar dolardan fazla serveti olduğu belirtiliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap