Binance CEO’su Meydan Okudu: Davayı Reddetti!

Binance CEO’su Meydan Okudu: Davayı Reddetti!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance CEO’su Meydan Okudu: Davayı Reddetti!

Binance ve CEO’su CZ, ABD’li düzenleyici CFTC’nin Mart ayında ortaya attığı suçlamaları reddetti. Perşembe günü birinci karşı somut adım atıldı.

Binance, CFTC’ye meydan okuyor

Binance ve CEO’su CZ, 27 Temmuz Perşembe günü CFTC davasının reddini talep etti. Borsa temsilcileri, kelam konusu ret talebini Chicago mahkemesine sundu. Zıt atak, CFTC’ye ek yetkiler veren 26 Temmuz’da geçen tasarının akabinde geldi.

Binance avukatları, CFTC’yi düzenleyici yetkisini aşmakla ve çok müdahale etmekle suçluyor. CFTC’nin ABD dışında faaliyet gösteren yabancı bireyleri ve şirketleri düzenlemeye çalıştığına, bunun yasal yetki sonlarının ötesine geçtiğine ve yabancı hükümdarlarla yerleşik nezaket unsurlarına müdahale ettiğine dikkat çekiyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance CEO’su Meydan Okudu: Davayı Reddetti! 1

Başvuruya nazaran, CFTC tarafından sunulan birinci altı suçlama, gerekli yasal standartları karşılamıyor. Ek olarak, Binance’i Emtia Borsası Yasası’ndan (CEA) kaçmakla suçlayan yedinci suçlama, belgede argüman edildiği üzere düzenleyicinin kendisi bu türlü bir suçlama için gerekli kuralları yerine getiremediği için reddedilmeli.

Reddetme önergesi, CFTC’nin hem lokal hem de milletlerarası spot ticaret üzerinde düzenleyici otoriteye sahip olmadığını öne sürüyor. Binance․com’un, 2019’dan sonra ek eserleri piyasaya sürmesine ve potansiyel ABD kullanıcılarına ait evvelki kısıtlamalarına dayanarak, CEA ve CFTC düzenlemelerinin özel kayıt ve düzenleyici uyumluluk kararlarına tabi olup olmayacağını sorguluyor.

Suçlamalar CFTC’nin yargı yetkisini aşıyor

Binance’in karşı atakta birincil argümanı, ABD’li düzenleyenin yargı yetkisi dışında hareket etmesi. Borsanın savunduğu bir öbür değerli nokta, şirketin ABD merkezli olmaması, bu nedenle maddelere tabi olmaması gerektiğiydi. Reddetme önergesinde CZ’nin ABD’de yaşamadığı da vurgulanmakta.

Mart ayında CFTC, şirketin kayıt dışı türev eserler sunduğunu argüman ederek Binance’e karşı dava açtı. Düzenleyici ayrıyeten Binance’i yetersiz kontrol sağlamakla suçluyor. Ayrıyeten, sağlam bir müşterini teşhis yahut kara para aklamayı tedbire programından mahrum olduğunu öne sürdü. Önder borsa, CFTC davasına ek olarak ABD’de yasal zorluklarla da karşı karşıya. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, 5 Haziran’da borsa yeni suçlamalar yöneltti. Bundan bir gün sonra Coinbase’de sürece dahil oldu.

Son gelişmede Binance, ABD’li kullanıcılara yasa dışı emtia ticareti eserleri sunduğu tezlerini reddetti. Dosyalama CFTC’nin ABD’de faaliyet göstermeyen Binance’e ve CEO’suna açtığı dava ile çoka kaçtığı görüşüne dayanıyor. Perşembe günü ortaya çıkan reddetme önergesinde şu sözler yer alıyor:

CFTC’nin bırakın yurtdışını, ABD’de bile spot ticaret üzerinde düzenleyici yetkisi olmadığı konusunda hiçbir tartışma yok. CFTC’nin şikayetinin ortaya koyduğu sorun, Binance․com’un 2019’da yahut sonrasında ek eserler sunmaya başladığında -ki bu noktada zati potansiyel ABD kullanıcılarını kısıtlamaya ve devre dışı bırakmaya başlamıştı- belli bir kayda ve yasal uyumluluğa tabi olup olmadığıdır. Ticaret Borsası Yasası (“CEA”) ve CFTC yönetmeliklerinin kararları – sanıkların istekli olarak kapsamlı bilgi sağladığı çok yıllı bir soruşturmanın akabinde gelen 236 paragraflık tezlere karşın – CFTC’nin şikayeti başlangıçta başarısız oluyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap