Binance CEO’su Bitcoin Fiyatını Yorumladı!

Binance CEO’su Bitcoin Fiyatını Yorumladı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance CEO’su Bitcoin Fiyatını Yorumladı!

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz oranlarını son 22 yılın en yüksek düzeyine çıkardı. Fed, piyasa beklentileriyle uyumlu olarak faizleri çeyrek puan artırarak %5,25 ila %5,5 aralığına yükseltti. Buna karşın başkan kripto Bitcoin fiyatı yükseldi. Bu durum da Binance CEO’su Changpeng Zhao’yu şad etti. CZ, Bitcoin’in mevzisini muhafazasını Twitter hesabından paylaştı.

Fed sonrası BTC yükseldi, Binance CEO’su yorum yaptı!

ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Çarşamba günü piyasa beklentileri doğrultusunda 25 baz puanlık bir faiz artırımı kararı alarak faiz oranlarını 22 yılı aşkın bir mühletin en yüksek düzeyine çıkardı. Bu, mevcut maksat oranı 525-550 baz puan aralığına getiriyor. Fed, son aylarda istihdam artışının güçlü olduğunu ve işsizlik oranının düşük kaldığını belirtti. Ayrıyeten, enflasyonun ise yüksek seyrettiğini kaydetti. Bu ortada Bitcoin fiyatı, FOMC faiz artırımı haberine verdiği birinci yansıda hafif bir düşüş gösterdi. Lakin, daha sonra yükselişe geçti. Bu gelişmelerin ortasında Binance CEO’su Changpeng Zhao, Twitter hesabından Bitcoin’in mevcut durumunu kıymetlendirdi. Bu bağlamda CZ, Bitcoin’in sağlam duruşunda gönderme yaparak şu paylaşımı yaptı:

Bitcoin artık stablecoin’lerden daha stabil…

https://twitter.com/cz_binance/status/1684273653620305920

Bu ortada, analistlere nazaran Bitcoin fiyatı, kripto piyasasının Nisan 2024 civarında Bitcoin’in yarılanması konusunda giderek daha fazla yükselişe geçmesi beklenen olduğundan, bu yıl içinde potansiyel olarak yeni tepelere ulaşabilir. Fed toplantısı öncesinde BTC fiyatı neredeyse hiç dalgalanmadı. Bu süreçte, BTC 24 saat öncesine kıyasla sabit kaldı. Kripto piyasasının bu habere nasıl reaksiyon vereceği merakla bekleniyor.

Bitcoin için sırada ne var?

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin ve kripto para yatırımcıları, Temmuz ayındaki faiz artışından sonra enflasyonun Haziran ayında %3’e düşmesiyle birlikte Federal Reserve’in faiz artışlarına devam etmeyeceğinden emindi. Lakin Powell’ın açıklamaları bunu yansıtmadı. Fed Lideri Powell, gerekirse Eylül ayında faiz artırımına gidilebileceğini söyledi. Ayrıyeten, datalar aksini göstermedikçe sıkı para siyasetine devam edeceklerini belirtti. Bu açıklamalar piyasalarda bir düşüş meydana getirmedi. Lakin Bitcoin üzerindeki baskıyı artıracağına dair birtakım göstergeler var.

Bitcoin yatırımcılarının artık odaklarına alacağı bir öbür nokta ise spot Bitcoin ETF’lerine yönelik müracaatlar. Haziran ayında BlackRock, spot Bitcoin ETF’si için müracaat yaptı. Bu da piyasada yükseliş havası yarattı. Ortalarında Fidelity’nin de bulunduğu birçok yatırım idaresi firması spot Bitcoin ETF’leri için yarışa katıldı. Artık SEC bu spot Bitcoin ETF’lerini gözden geçiriyor. SEC’in bu müracaatlara karşılık vermek için yaklaşık bir yılı var. Şimdi onaylanmamış olsalar da, topluluk bu ETF’lerin onaylanma olasılığından emin.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap