Binance, Bu Coinlere Dikkat Çekti: Dev Büyüme Bekliyor!

Binance, Bu Coinlere Dikkat Çekti: Dev Büyüme Bekliyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Binance, Bu Coinlere Dikkat Çekti: Dev Büyüme Bekliyor!

Binance bugün kıymetli bir noktaya dikkat çekti. Buna nazaran tokenizasyon konusu yavaş yavaş gündemde yer etmeye başladı. Gelişimin birinci kademelerinde olmasına karşın coşku var. Buna nazaran, gerçek dünya varlıklarının (RWA) tokenizasyonu son yıllarda kıymetli bir ilgi gördü. Ayrıyeten hem kullanıcıları hem de büyük kurumsal oyuncuları cezbetti. Binance’in raporuna bir bakalım.

Binance ve gerçek dünya varlık tokenizasyonunun yükselişi

Yeni bir araştırma enteresan sonuçlar ortaya koyuyor. DeFi Llama’nın takibindeki protokollere nazaran RWA’ların DeFi’deki en büyük 10. bölüm olarak ortaya çıktığını gösteriyor. Ayrıyeten yaklaşık bir ay evvel 13. sırada olduğuna işaret ediyor. Binance Research’ün son raporunda da farklı bir vurgu var. Binance “Bir kesim olarak RWA’ların sıralamadaki yükselişinin, RWA protokollerinin giderek daha fazla benimsendiğinin bir ispatı olduğu” vurgusu yapıyor. Dahası, yeni açıklanan stUSDT, trendi katalize eden değerli bir faktör haline geldi.

BTC Piyasası: Binance, Bu Coinlere Dikkat Çekti: Dev Büyüme Bekliyor! 1

Binance Research tarafından derlenen datalar farklı. Şu anda Ethereum blockchain’de 41 bin 300’den fazla RWA token sahibi var. Ayrıyeten bu sayı, yılın başında kaydedilen 17 bin 900’e kıyasla %130’luk bir artışı temsil ediyor. Tokenleştirilmiş ABD Hazine tahvilleri, son vakitlerde RWA bölümünde öne çıkan bir öteki ögedir.

Binance raporunda RWA ve ABD Hazinesi terimi

Binance raporunda “ABD Hazinesi” terimi, klâsik finans piyasalarında risksiz varlıklar için bir ölçüt olarak oynadığı rolle bilinen ABD hükümeti tarafından ihraç edilen borçla ilgilidir. Faiz oranları yükselirken, bu hazine tahvillerinin getirileri kademeli olarak tırmanarak DeFi getirilerini bariz bir halde geride bıraktı.

BTC Piyasası: Binance, Bu Coinlere Dikkat Çekti: Dev Büyüme Bekliyor! 2

Sezgisel olarak, öbür her şeyin eşit olduğu varsayıldığında, sermaye, getirilerin en rekabetçi olduğu yere sarfiyat. ABD Hazine tahvilleri burada öne çıkıyor. Binance raporuna nazaran RWA’ların yararını gören yatırımcılar, bugün blockchain’den ayrılmadan tokenize hazine tahvillerine yatırım yaparak gerçek dünya getirilerinden yararlanabiliyorlar. Rapora nazaran, tokenize hazine piyasası yaklaşık 603 milyon dolar bedelinde. Bu da yatırımcıların bu meblağı ABD hükümetine yaklaşık %4,2 APY ile borç verdiği manasına geliyor.

2030’a kadar 16 trilyon dolarlık pazar

Boston Consulting Group tarafından yürütülen bir çalışmada kestirimler var. Tokenize varlıkların 2030 yılına kadar 16 trilyon dolarlık bir pazar olacağı iddia edilmektedir. On yılın sonunda, öngörülen bu büyüme, global GSYH’nin %10’una muadil varlıkların tokenleştirilmesiyle sonuçlanacaktır.

BTC Piyasası: Binance, Bu Coinlere Dikkat Çekti: Dev Büyüme Bekliyor! 3

Bu iddia, hem bilhassa blockchain sanayisi ile ilgili olan zincir içi varlık tokenizasyonunu dikkate alıyor. Ayrıyeten Binance raporuyla da uyumlu. Hem de borsa yatırım fonları (ETF’ler) ve gayrimenkul yatırım iştirakleri üzere klasik varlık parçalanmasını dikkate almaktadır.

Gerçek dünya varlık tokenizasyonunun benimsenmesini desteklemek

Binance raporu dışında birtakım uzmanlar,a nazaran RWA’nın benimsenmesinin farklı bir boyutu olacak. Merkez Bankası Dijital Para Ünitelerinin (CBDC’ler), oyunlarda tokenize edilmiş varlıkların ve toplumsal medyada blockchain tabanlı ödemelerin ortaya çıkmasıyla destekleneceği inancında. Başkaları ise RWA’nın benimsenmesi için “kısmi mülkiyetin temel önerme” olduğu görüşünde.

BTC Piyasası: Binance, Bu Coinlere Dikkat Çekti: Dev Büyüme Bekliyor! 4

Gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmesi, muazzam büyüme potansiyeline sahip dönüştürücü bir trend olduğunu kanıtlıyor. Buna göre btcpiyasasi.com olarak baktığımızda piyasa genişledikçe ve teknolojik ilerlemeler devam ettikçe farklı bir durum ortaya çıkacak. Yatırımcılar ve kurumlar blockchain ekosistemi içinde gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmesinin yararlarını görecekler. Ayrıyeten giderek daha fazla RWA’ları kabul edecekler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap