Binance, Binlerce Kripto Para Hesabını Bloke Etti!

Binance, Binlerce Kripto Para Hesabını Bloke Etti!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance, Binlerce Kripto Para Hesabını Bloke Etti!

Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, ABD yaptırımları nedeniyle binlerce İranlı hesabı bloke etmemesi gerekirken farkında olmadan bloke etti. Eski çalışanlara nazaran borsa, kimi İranlı müşterilerin hesaplarını bloke etti. Müşteriler paralarını çekmek zorunda kaldılar. Fakat Binance bunun nedenini açıklamadı.

Binance, binlerce hesabı gereksiz yere bloke etti!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance, uzun müddettir her açıdan dünya çapında ağır bir ilgi konusu. En tartışmalı tezler ortasında, şirketin bu çeşit faaliyetleri yasaklayan ABD yaptırımlarına karşın yıllarca İran’daki traderlara ve firmalara hizmet verdiğine dair haberler yer alıyor. Kimi eleştirmenler şirketin ahenk konusunda gereğince gayret göstermediğini sav ediyor. Lakin, artık borsanın tam aykırısı tarafta çok ileri gitmiş olabileceği görülüyor.

Açık olmak gerekirse, İranlı olmanız Binance hizmetlerini kullanmanızın yasak olduğu manasına gelmiyor. Yalnızca orada yaşamamanız gerekiyor. Lakin binlerce olayda şirket bu ayrımı yapamadı. Bu yüzden borsa, birtakım İranlı müşterilerin hesaplarını kazara bloke etti. Binance’in Global Yaptırımlar Lideri Chagri Poyraz, şirketinin bilhassa geçen yıldan bu yana ahenk protokollerini uygunlaştırma konusunda uzun bir yol kat etmiş olmasına karşın, trade platformunun yaptırım uygulanan müşterileri veritabanından çıkarma uğraşlarının çoklukla müşterilerin hesaplarının bloke edilmesiyle sonuçlandığını söylüyor. Bu bağlamda Poyraz, şu açıklamayı yapıyor:

Bu hala şanssız bir durum. Üstünü örtmüyorum. Sorunu büyük ölçüde tahlile kavuşturduk. Tahminen de gecikti! Zira bloke edilen ve bloke edilmemesi gereken tüm bu hesaplarla ilgili birikimi temizlememiz altı aya kadar vakit aldı. Fakat bunu çözüyoruz.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance, Binlerce Kripto Para Hesabını Bloke Etti! 1

Binance, bloke süreçlerine ait gerçek nedeni söylemedi!

Binance, İranlı müşteri hesapları bloke ettiğinde, ekseriyetle fonlarını çekmelerini söyledi. Yahut birtakım durumlarda Binance onlara İran dışında yasal ikametgahları olduğunu kanıtlama fırsatı verdi. Lakin bu müşteriler için artık İran’da yaşamadıklarını kanıtlamak bazen aylar alıyordu. Bu yüzden, bu müddet zarfında İranlı müşteriler rastgele bir alım satım yapamıyordu. Yahut, bir cüzdandan başkasına kripto taşıma imkanları olmuyordu.

Üç eski müşteri hizmetleri temsilcisine nazaran, Binance içinde, hesaplarının bloke edildiğini fark eden İranlı müşterilerden gelen davetleri karşılama süreci her vakit şeffaf bir süreç değildi. Temsilcilere nazaran İranlı müşterilerle açıklama yapmak güç oluyordu. Zira bazen İranlı müşterilere hesaplarının bloke edilmesinin ve fonlarını çekmeleri gerekmesinin nedeninin İran’la olan bağları olduğunu açıklamaktan kaçınmaları talimatı vardı. Eski bir çalışan, “Onlara yasaklanma nedenlerini söyleyemiyorduk,” diyor. Bir öteki eski çalışan da yasağı doğruluyor. Bu bağlamda, “Onlara gerçeği söyleyemedik,” diyor. Hususa ait olarak Binance şu açıklamayı yaptı:

Küresel yaptırım siyasetinin, faaliyet gösterdiğimiz yargı alanlarındaki yaptırım maddelerinin ve düzenlemelerinin ihlal edilmesi ve bunlardan kaçınılmasıyla alakalı potansiyel ahenk, düzenleme ve prestij risklerini ve rastgele bir yargı alanında yaptırım uygulanan taraflarla rastgele bir iş yapma riskini azaltmak için minimum Binance işletme ihtiyaçlarını ve yönergelerini belirledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance, Binlerce Kripto Para Hesabını Bloke Etti! 2

Bunu milliyete nazaran yapmıyoruz!”

Poyraz, Binance’in İranlı hesapları kaldırma eforlarının, bazen platformu kullanmaya devam etmesine müsaade verilmesi gereken İranlıları tuzağa düşürdüğünü söylüyor. Fakat şirketin hiçbir vakit bir küme insanı ayırmayı amaçlamadığını belirtiyor. Bu mevzuda, “İnsanları uyruklarına nazaran ayırmıyorum. Zira uyrukları onları yaptırım kapsamında dahil etmiyor,” diyor.

Binance’in mali hatalar uyumluluk lideri Tigran Gambaryan, “Kapsamlı yaptırım uygulanan ülkelerle ilgilenmek incelikli bir iş. Bunu milliyete nazaran yapmıyoruz. Nerede bulunduklarına nazaran yapıyoruz,” açıklamasını yapıyor.

Ancak 100 milyondan fazla etkin kullanıcısı ve İran’la bağları olan binlerce müşterisi olan Poyraz, hangi İranlı müşterilerin ahenk içinde olup olmadığının aylarca süren deşifre sürecinin hem karmaşık hem de vakit alıcı bir süreç olduğunu söylüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap