Binance, Binance.US ve CZ, SEC’in açtığı davaya karşı ret müracaatında bulundu

Binance, Binance.US ve CZ, SEC’in açtığı davaya karşı ret müracaatında bulundu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance, Binance.US ve CZ, SEC’in açtığı davaya karşı ret müracaatında bulundu

Binance, Binance.US ve Changpeng “CZ” Zhao, Menkul Değerler ve Borsa Kurulunun (SEC) açtığı davaya yönelik ret müracaatında bulundu. Taraflar, düzenleyicinin menkul değerlerle ilgili ihlalleri “makul bir biçimde öne süremediğini” söyledi. Müracaatta, maddelerde açıkça belirtilmemesine karşın kurulun dijital varlıkları yetkisi altında tutmaya çalıştığı sav edildi.

SEC, Haziran ayında Binance, Zhao ve Binance.US’i dava etmişti. Mahkeme belgesinde tarafların kayıt dışı menkul değer satışı yaptıkları tez edildi. Davada öne çıkan bahislerden biri, Binance.US’te bulunan müşteri fonlarının kimlere erişilebilir olduğuydu. Dünkü evrakta ise Binance ve Binance.US’in avukatları, düzenleyicinin argümanlarının çoka kaçtığını söyledi.

SEC sonlarını aşmaya çalışıyor

Dosyaların birinde, “SEC neredeyse tüm kripto varlıkların ve tüm kripto varlık süreçlerinin menkul değer olduğuna inanıyor.” sözleri yer aldı.

Diğer belgede ise komitenin “yatırım sözleşmesi” terimini olduğundan daha kapsamlı tanımladığı belirtildi.

İki mahkeme evrakı da Kongre’nin doktrinlerine dayanarak birçok argüman sundu:

Argüman mahkemede bölünmeye yol açtı: Kimi yargıçlar Kongre’nin dijital varlıklara yönelik düzenleyici kuralları açıklığa kavuşturması gerektiğini savunurken kimileri kriptonun doktrini karşılayacak kadar kıymetli olmadığını söyledi.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi oylama için yasa tasarısı sunmuş olsa da tasarının Senato’dan geçip geçmeyeceği kesin değil.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap