Binance, Almanya’da Başarısız Oldu: Hatalı CZ!

Binance, Almanya’da Başarısız Oldu: Hatalı CZ!

Paylaş
BTC Piyasası: Binance, Almanya’da Başarısız Oldu: Hatalı CZ!

Binance, Çarşamba günü Almanya’da yaptığı lisans müracaatından olumsuz geri dönüş aldı. Alman devlet kurumu BaFin, borsanın lisans başvurusunu reddetti. Mevzuya aşına haber kaynakları başarısızlığı CEO CZ’e atfediyor.

Medya, Binance başarısızlığını CZ’ye atfetti

Son günlerde The Wall Street Journal (WSJ) üzere medya devlerinde yer alan haberler, Almanya regülatör kurumu BaFin’in Binance’in lisans başvurusunu reddetmesini CEO CZ’ye atfediyor. Kaynaklara nazaran borsanın karmaşık yapısı da düzenleyici kurumun aleyhte karar vermesinde baş rol oynadı.

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere Binance, 26 Temmuz’da yaptığı açıklamada Almanya’daki lisans başvurusunu geri çektiğini duyurdu. Kararın ardındaki kurum BaFin, borsanın kontrolü ile ilgili çekincelerini lisana getirdi. Düzenleyici, Binance’e “CZ” olarak da bilinen Zhao’nun mali gözlemcinin düzenleme yönergeleri kapsamında “münasip ve yeterli” bir testi geçmemiş olabileceğini bildirdi…

BTC Piyasası: Binance, Almanya’da Başarısız Oldu: Hatalı CZ! 1

The Wall Street Journal’ın 28 Temmuz tarihli raporuna nazaran BaFin, CZ’nin yeteri kadar ‘uygun’ bir sicile sahip olmadığını öne sürüyor. Düzenleyici bir lisans başvurusu için çeşitli yönergeleri takip ediyor. Bunlar; yöneticilerin “gerekli mesleksel niteliklere sahip olması ve bir kurumu yönetmek için yeterli bir üne sahip olması ve misyonlarını yerine getirmek için kâfi vakit ayırması.” Alman düzenleyici bu durumda CZ’ye atıfta bulunularak eksik kaldığı birkaç unsur sıralıyor.

‘Binance’in karmaşık yapısı büyük sorunda’

BaFin ayrıyeten Binance’e şirketin yapısının düzenleyici kontrolü engellediğini bildirdi. Bunun öncesinde Binance, 26 Temmuz’da Almanya’daki başvurusunu geri çektiğini duyurdu. O sırada kararın kısmen şirketin Avrupa Birliği’nin MiCA çerçevesine uyma gayretlerine odaklanmaya dayandığını söyledi.

Diğer yandan, Binance, hakkındaki birtakım suçlamaları yalanlıyor. Bir borsa sözcüsü The Wall Street Journal haberinin hakikat olmadığını söyledi. Borsa, yayın tarihinde CZ ile ilgili detaylar hakkında makul bir karşılık vermedi.

BTC Piyasası: Binance, Almanya’da Başarısız Oldu: Hatalı CZ! 2

Yayınlandığı tarihte rastgele bir hata duyurusunda bulunulmamış olsa da, raporlar ABD Adalet Bakanlığı’nın (DoJ) Binance’i ABD’nin Rus kuruluşlarına yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği için soruşturduğunu gösteriyor. Binance baş strateji sorumlusu Patrick Hillmann, DoJ soruşturmasına cevap olarak 6 Temmuz’da firmadan ayrılacağını duyurdu.

Dünyanın en büyük kripto borsası olmasına karşın, Binance’in gerçekte faaliyet gösteren bir genel merkezi yoktur. Raporlar, CZ’nin 2021’den beri Dubai’de bir meskeni olduğunu öne sürüyor. Lakin SEC, Haziran ayında CEO’ya yasal bir celpname çıkarmakta zahmet çekti.

Lider borsa CFTC davasında karşı atak yaptı

Binance kısa mühlet evvel Mart ayında başlayan CFTC suçlamalarını reddetti. Borsa ABD’li düzenleyici bilhassa yetkisi dışında ‘aşırı’ yaptırımlarla suçluyor. Borsa avukatları, CZ’nin ve Binance’in ABD dışında konumlandığını da vurguluyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap