Binance, 2023 İkinci Çeyrek Kripto Para Raporunu Yayınladı!

Binance, 2023 İkinci Çeyrek Kripto Para Raporunu Yayınladı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance, 2023 İkinci Çeyrek Kripto Para Raporunu Yayınladı!

İşlem hacmine nazaran en büyük kripto para borsası Binance, piyasanın mevcut görünümüne dair ayrıntılı bir rapor paylaştı. Uzmanlar, kripto piyasasında yılın ikinci çeyreğinde DeFi, NFT bölümleri ve altcoin piyasasında neler olduğunu beş başlık altında inceledi. Bu yazımızda Binance raporundan gözümüze çarpan kıymetli bilgileri okurlarımız ile paylaşacağız.

Genel Piyasa Değerlendirmesi

Kripto para araştırmacıları birinci olarak genel piyasa üzerinde bir kıymetlendirme yaptı. Birinci 10 kripto para ünitesinin performansını inceleyen uzmanlar, en çok yükselen altcoin projelerini tespit etti. Rapora nazaran birinci 10 altcoin yılın ikinci çeyreğinde ortalama %32 kıymet kazandı. Uzmanlar, kıyasalanan kripto paralar ortasında yıl başından bu yana en çok yükselenin ise Solana olduğunu açıkladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance, 2023 İkinci Çeyrek Kripto Para Raporunu Yayınladı! 1Bitcoin ve altcoin performansları.

SOL, yıl başından günümüze %89 yükselen altcoin olruken Bitcoin ise %83 pahalandı. Ethereum, Litecoin ve Ripple da misal çıkarlar getirirken Dogecoin, BNB ve Polygon’un düşük performansı dikkat çekiyor.

Uzmanlar, raporun genel piyasa kısmında öbür kıymetli istatistikleri de paylaştı:

 • Kripto para piyasası yılın ikinci çeyreğinde %0,2 büyüdü.
 • Korku/Güven endeksi bir ölçü düşse de hala 50 düzeyinin üzerinde kalmaya devam ediyor.
 • Piyasa bedeli 1 milyar dolardan düşük olan altcoin projelerinin sayısı yılın ikinci çeyreğinde %25 düştü. Hükümetlerin kripto alanında uyguladığı baskı, teşebbüslerin önüne geçiyor.
 • Bitcoin, kripto piyasasındaki pazar hissesini %5,4 arttırdı. Büyük altcoinler hissesini korurken daha düşük projeler pastadan kayıp yaşadı.

Katman-1 Altcoin Projeleri: AVAX En Büyük Kazanan Oldu!

Binance, paylaştığı raporda ikinci olarak katman-1 kripto para ekosistemlerini inceledi. En büyük akıllı kontrat platformu Ethereum son çeyrekte bir ölçü kayıp yaşarken Solana ve BNB neredeyse yerinde saydı. Fakat Avalanche ağındaki transferler ise yılın ikinci çeyreğinde %176 artış gösterdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance, 2023 İkinci Çeyrek Kripto Para Raporunu Yayınladı! 2Blockchain transfer ölçüleri.

Araştırmacılar, topyekün bir inceleme yaptığında ise katman-1 ağlarındaki transfer sayısının ortalama %44 düştüğünü tespit etti. Sakin seyreden piyasa bu durumun en büyük nedeni olabilir.

Binance borsasının çeyreklik raporunda katman-1 ağlar için şu bulgular da yer aldı:

 • BNB ve AVAX ekosistemlerindeki faal cüzdan sayısı sırasıyla %50 ve %109 artış gösterdi. Birebir periyotta Ethereum ağındaki faal cüzdanlar %18, Solana üzerindekiler ise %69 düştü.
 • Ethereum ve Avalanche, en çok Twitter takipçisi kazanan ekosistemler oldu.
 • Grayscale Bitcoin Fonu GBTC, spot piyasadan ucuza süreç görmeye devam ediyor. GBTC, spot fiyata nazaran %30 iskontoya sahip.
 • ETH gas fiyatları Mayıs ayında 27 doların üzerine çıkarak pik yaptı. Fakat 2. çeyrek ortalaması 8,8$ olarak gerçekleşti. Bu metrik yılın birinci üç ayında 5$ düzeyine yakın seyrediyordu.
 • Stake edilen ETH tokenlerin oranı, toplam sirkülasyona kıyasla %20’ye ulaştı.

DeFi TVL Kıymeti Düştü!

Kripto para piyasası yıl başından bu yana bir ölçü toparlanma eğilimi gösterdi. Fakat bu olumlu piyasa hareketi yılın ikinci çeyreğinde DeFi ekosistemine yansımadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance, 2023 İkinci Çeyrek Kripto Para Raporunu Yayınladı! 3DeFi TVL bedelleri.

Şubat 2023’te 50 milyar dolara ulaşan DeFi TVL metriği Haziran ayında 44,2 milyar $ düzeyine kadar düştü. Zincir bazlı incelemede Ethereum bölümü domine ederken Tron ve Arbitrum pazardan aldığı hissesi üst taşıdı.

 • Merkeziyetsiz kripto borsalarındaki ticaretin merkezi olanlara karşı oranı Mayıs ayında %22 ile pik yaptı. Fakat bu metrik Haziran periyodunda %16,8’e tekrar çekildi. Kelam konusu parite Ocak 2022’de %9,6’ya kadar düşmüştü.
 • Stablecoin pazarının başkanı USDT, dominansını 1,2 puan arttırdı. Tether’in stabil kripto para ünitesi alanında %60’a hükmediyor.
 • Yılın ikinci çeyreğinde hücuma uğrayan DeFi platformları 144 milyon dolar kayba uğradı.

NFT Piyasası Durgun

Bir evvelki boğa piyasasında başlayan NFT çılgınlığı eski günlerini mumla arıyor. Aylık NFT satışları yılın ikinci çeyreğinde %23 düştü. Uzmanlar, düşüşe karşın stabil seyerden sayıların altını çizdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance, 2023 İkinci Çeyrek Kripto Para Raporunu Yayınladı! 4Aylık NFT satışları.

Ocak ve Şubat periyodunda aylık 1 milyar dolar olarak gerçekleşen NFT satışları, son 4 aydır 700 milyon $ civarında seyrediyor. Yılın ikinci çeyreğinde dijital sanat yapıtı satın alan farklı yatırımcı sayısı ise %61 düşüş gösterdi.

 • NFT yapıtların ortalama kıymetini ölçen NFT-500 endeksi son çeyrekte %19 düştü.
 • Metaverse temalı NFT’ler başkalarına kıysasla daha fazla kayba uğradı. Metaverse yapıtlarının kıymeti %50 düştü.
 • NFT transferlerinin sayısı yılın ikinci çeyreğinde %27 artış gösterdi.
 • Blockchain bazında piyasa önderi Ethereum’un market hissesi son çeyrekte %17 düştü.
 • En büyük üç pazar yeri ise sırasıyla OpenSea, Uniswap ve Manifold oldu.

Binance borsasının hazırladığı çeyreklik raporunun ayrıntılı versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap