Bilgisayar Yazılımcısının 6,7 Milyon Dolarlık Kripto Parasına El Konuldu

Bilgisayar Yazılımcısının 6,7 Milyon Dolarlık Kripto Parasına El Konuldu

Paylaş
Bilgisayar Yazılımcısının 6,7 Milyon Dolarlık Kripto Parasına El Konuldu

Kriptokoin – Bir film korsanlığı kurulumuna yönelik baskın sırasında, Hamilton Polisi, bir bilgisayar yazılımcısından 6.7 milyon dolar kripto para ele geçirdi.

Son haberlere göre, Yeni Zelanda’nın Hamilton eyaletindeki kolluk kuvvetleri 31 yaşındaki programcı ve korsan Jaron David McIvor’u başarıyla tutukladı. Tutuklama sırasında polis, yaklaşık 6,7 milyon dolar değerinde kripto ve 1,1 milyon dolarlık banka fonunu da ele geçirmeyi başardı.

Film Korsanlığı

Tutuklama, çevrimiçi film korsanlığı soruşturması sonucunda geldi. Haberlere göre, McIvor’un ikametgahında, elinde bulunan büyük miktarlara rağmen, çok fazla bir zenginlik göstergesi bulunmuyordu. Dahası, ABD vergi yetkilileri tarafından aranan bir akrabasıyla paylaştığı bir kiralık evde birlikte yaşıyordu.

Polis, makamların, şüphelilerin cezai faaliyetlerden kar elde ettiği konusunda bir şüpheli olması kaydıyla, şüphelilerin banka hesaplarını dondurmasına izin veren Ceza Gelirini Alma Yasası kapsamında fonları ele geçirdi. McIvor’un davasında, film korsanlığından milyonlarca dolar kazanç sağlayarak kara para aklama taahhüdünde bulundu. McIvor’un iddiaya göre izinsiz film yüklediği yasa dışı bir web sitesi oluşturduğu ifade ediliyor. Şimdiye kadar, McIvor kara para aklama suçlamalarını reddetti.

Para Nereden

Polis, ABD’deki IRS’nin kendilerine ihbar ettikten sonra, McIvor’dan PayPal’dan Şüpheli Etkinlik Raporları aldıklarını belirterek harekete geçti. Rapor dikkatlice incelendikten sonra, IRS McIvor’u Yeni Zelanda’ya kadar izledi. Yeni Zelanda’daki tek kişi olarak görünse de, Film korsanlığı davasındaki tek şüpheli o değil. Davaya bağlı diğer kişiler Vietnam, Kanada ve hatta ABD’ye kadar izlendi.

Polis tarafından elde edilen kayıtlar McIvor’un korsan film izleyerek 2 milyon dolar kazandığını gösteriyor. Parayı PayPal ve Stripe’den aldı ve daha sonra banka hesabına havale etti.

İddiaya göre kripto para birimi ticareti yoluyla da geri kalan fonları kazanmış durumda. Fonlar, kripto fiyatlarının düşmesi durumunda zaman içinde değer kaybetmemeleri için Yüksek Mahkeme’nin emriyle satılacak.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap